חזרה לבריאות טובה

ניקיון פסח: עושים סדר גם בארון התרופות

כיצד כדאי לאחסן תרופות, איך יודעים מתי תרופה מתקלקלת, כמה זמן מחזיקות טיפות עיניים ואילו תרופות חובה שיהיו בארון שלכם? כל התשובות
מאת אלה הר נוי 12/04/16
ניקיון פסח: עושים סדר גם בארון התרופות
חבל לשמור תרופות שפג תוקפן. זה תופס מקום ועלול להיות גם מסוכן. צילום: Shutterstock

 

 

מסורת ניקיונות הפסח היא הזדמנות נהדרת לא רק להיפטר מחפצים שאין לנו עוד צורך בהם ומערימות של ניירת, אלא גם לעשות סוף סוף סדר בארון התרופות. לכולנו זרוקות בארון התרופות לפחות כמה חפיסות של כדורים שאין לנו מושג למה הם מיועדים, ואם יש לכם טיפות עיניים שאתם לא זוכרים מתי נפתחו ועד מתי הן בתוקף, נראה שגם אתם זקוקים לסדר מיידי. סידור ארון התרופות חשוב במיוחד לאור העובדה, שתרופות בשימוש לא נכון עלולות לגרום לנזקים קשים לבריאות.

 

אז איך מתחילים לעשות סדר בארון התרופות? ממש כמו שמתחילים לסדר את ארון הבגדים: מוציאים הכל ומניחים בצד. בהזדמנות זו, מומלץ להעביר בכל המדפים מטלית לחה ספוגה בחומר ניקוי, ולאחר ייבוש לסדר את התרופות לפי ההמלצות הבאות: 

 

1. מקמו את ארון התרופות בצורה נכונה. על ארון התרופות לעמוד במקום שאינו חשוף לחום, ללחות או לתאורה חזקה, ועליו גם להיות רחוק מהישג ידם של ילדים. מסיבה זו מומלץ לא להחזיק תרופות, ויטמינים או תוספי מזון בחדר האמבטיה, בגלל החום והלחות. המחמירים ממליצים לא להחזיק את ארון התרופות גם במטבח.  

 

2. הצמידו לארון רשימת מספרי טלפון. על ארון התרופות מומלץ להדביק מדבקה, שעליה יהיו רשומים מספרי הטלפון של בית המרקחת השכונתי (או טלפון אישי של הרוקח שלכם), מוקד קופת החולים שאליה אתם משתייכים ומגן דוד אדום, לכל צרה שלא תבוא. 

 

3. זרקו תרופות לא רלוונטיות – אך לא לפחרבים מאיתנו נוהגים לאגור תרופות, למרות שתרופות מקולקלות מאבדות מיעילותן ובמקרים מסוימים עלולות להיות אפילו מסוכנות. במסגרת סידור הארון הניחו בשקית בצד תרופות שפג תוקפן או שאינן תקינות, אבל אל תשליכו לפח. תרופות שמגיעות לאתרי סילוק אשפה מתפזרות בסביבה ועלולות לגרום לנזקים ולזיהום סביבתי. חשוב שתרופות יעברו טיפול המתאים לחומרים מסוכנים וכן הטמנה מבוקרת. ניתן להשליך תרופות שפג תוקפן בחלק מהסניפים של קופות החולים. 

 

 

איך נדע אילו תרופות יש להשליך?

 

 יש דרך לדעת אם פג תוקפה של תרופה גם אם האריזה עם התאריך אבדה. צילום: Shutterstock

 

 

- תרופות שפג תוקפן. כל תרופה שפג תוקפה צריכה להיזרק, גם אם היא נראית תקינה, כי יתכן שהיה בה שינוי כימי שלא מתבטא בצורה החיצונית של התרופה. לאחר תאריך התפוגה התרופות עלולות לאבד את השפעתן ואף לגרום לנזקים. אם מצאתם תרופות שלא נמצאות באריזתן המקורית אשר לא קיים עליהן תאריך תפוגה, אל תהמרו. השליכו גם אותן.

 

- תרופות מקולקלות. תרופות לפעמים מתקלקלות גם לפני שפג תוקפן. היו ערניים לשינויים בטעם, בריח או במרקם, והשליכו את התרופות במקרים אלו. השליכו תרופות גם במקרים שבהם הטבליות שבורות, סדוקות, מתפוררות או שינו את צבען. כמוסות שהתרככו, נסדקו או נדבקות זו לזו צריכות גם הן לצאת מארון התרופות שלכם, יחד עם משחות או קרמים שהמרקם או הצבע שלהם השתנה. גם סירופים או תמיסות שנוצרו בהם גבישים או שינויי צבע צריכים להיפרד מארון התרופות שלכם.

 

- תרופות שאריזתן נפגמה. השליכו מארון התרופות שלכם שפורפרות משחות שהתקשו, נסדקו או החלו לדלוף. זרקו כל תרופה שהמכסה שלה אבד או נשבר. במידה שמדובר בתרופות ארוזות בבליסטר (אריזת מגש שבה צד אחד שקוף, השני אלומיניום וכל כדור עטוף בנפרד), השליכו את התרופה במקרה שהבליסטר נוקב.

 

- ומה באשר לתרופות מיוחדות? יש לבדוק את הוראות היצרן לגבי התוקף של כל תרופה לאחר פתיחתה. טיפות ומשחות עיניים מומלץ לזרוק לאחר מקסימום חודש מיום הפתיחה, גם אם לא פג תוקפן. גם טיפות אף ונוזלים לאינהלציה (כמו ונטולין) יש לזרוק חודש לאחר הפתיחה. קיימים נוזלים לאינהלציה שארוזים באריזה המגינה מפני אור. אם נפתחה האריזה, למרות שלא נפתח הבקבוקון - התוקף מתקצר לשלושה חודשים. חשוב לדעת: מרגע שפותחים את הבקבוקון הוא מחזיק מעמד יום אחד.

 

- תרופות מרשם שאין בהן צורך. תרופות נוספות שכדאי לזרוק הן עודפים של תרופות מרשם למחלה חולפת שכבר אין בהן צורך. אין טעם לשמור למקרה שחלילה המחלה תחזור, זה סתם תופס מקום בארון. במקום זה, עשו מעשה טוב: תרופות יקרות שמצבן טוב ותוקפן לא פג יכולות להציל חיים של חולים אחרים.

 

ארגון "חברים לרפואה" מנתב תרופות - החל בתרופות כרוניות ועד לתרופות יקרות שאינן בסל הבריאות - ומחבר בין אנשים שנשארו בידיהם תרופות, לבין חולים הזקוקים להן ולא מסוגלים לממנן. את התרופות המיותרות תרמו דרך מוקד "חברים לרפואה", בטלפון: 5792220- 03 או באתר הארגון.

 

 

איך לארוז ולאחסן נכון את התרופות?

 

שמרו את העלון לצרכן, רשמו את תוקף התרופה על האריזה, את ייעודה ואת המינון. צילום: Shutterstock 

 

 

4. סמנו את התרופות. את התרופות שעברו את הסלקציה ונותרו בארון שמרו באריזתן המקורית, יחד עם העלון לצרכן. רשמו עם טוש על האריזה את תוקף התרופה, למה היא משמשת, וגם את המינון המומלץ - בצורה שתהיה מובנת לכם. בפתיחה של טיפות, סירופים ומשחות רשמו על האריזה גם את תאריך הפתיחה, מכיוון שבמוצרים אלה, כאמור, לעיתים התוקף מתקצר עם הפתיחה.

 

במקרים שבהם קיבלתם תרופה גנרית (תרופה עם שם שונה אך עם אותו חומר פעיל), מומלץ לרשום על האריזה גם את שם התרופה הקודמת שתרופה זו החליפה. כך תמיד תוכלו לזכור איזו תרופה זו ולמה היא מיועדת.

 

5. ארזו נכון את התרופות. חשוב להקפיד לסגור היטב את אריזות התרופות. חלק מהתרופות מגיעות עם סופח לחות (פלסטיק או שקית קטנה), שמומלץ להשאיר באריזה. לעומת זאת, את צמר הגפן שמגיע בחלק מהאריזות אפשר לזרוק. כשהתרופות ארוזות בבליסטרים, אסור להוציא את הכדור עד השימוש. מומלץ לא לגזור את הבליסטר לקבלת גלולות נפרדות, כי אז תאריך התפוגה כבר לא יהיה רשום על הכדורים.

 

בנוסף, אין לחצות תרופה שאין עליה פס חציה. אם חציתם תרופה בעלת פס חציה – את החצי השני יש ליטול בפעם הבאה שתזדקקו לתרופה, ולא אחריה.

 

6. אחסנו את התרופות בצורה נכונה. יש תרופות שאמורות להישמר בקירור, לעומת תרופות שאמורות להישמר בטמפרטורת החדר. לחלק מהתרופות שלא דורשות קירור, הקירור עלול לגרום נזק. לכן חשוב לקרוא היטב את ההוראות על גבי האריזה או העלון לצרכן, כדי לדעת מהם תנאי האחסון הספציפיים של אותה תרופה. קראו גם את האותיות הקטנות, ושימו לב אם יש לשמור את התרופה בקירור מרגע הרכישה, או מרגע פתיחתה.

 

כך או כך, בשום מקרה אין להחזיק תרופות במקפיא, אלא אם כן התרופה מיועדת לכך במפורש. תרופות שכתוב בעלון שלהן שהן רגישות לאור, יש לאחסן במקום חשוך ולהקפיד שהקופסא שלהן תהיה תמיד סגורה. טיפות ומשחות עיניים שנפתחו מומלץ להחזיק במקרר. סירופים לשיעול מומלץ דווקא לשמור מחוץ למקרר. בעלון לצרכן תוכלו למצוא התייחסות לזמן האופטימלי שניתן להשתמש בסירופ לאחר הפתיחה. במידה שאין התייחסות כזו, מומלץ להשליך את הסירופ חצי שנה לאחר פתיחתו.

 

7. בצעו השלמות של חוסרים. עכשיו, כשארון התרופות שלכם מסודר, כדאי שתדאגו כי יהיו בו תמיד מספר תרופות בסיסיות:

 

- עזרה ראשונה - משחה לטיפול בכוויות, משחה או נוזל לחיטוי, משחה המזרזת הגלדת פצעים, פדי גזה, פלסטרים, תחבושות ודבק נייר בגליל.

 

- תרופות בסיס - תרופות לשיכוך כאבים ולהורדת חום, תרופות לשיכוך כאבים חזקים (כמו כאבי גב, צוואר ושרירים, כאבי שיניים וכיו"ב), תרופות להקלה על הצטננות ושיעול, תרופות לטיפול בכאבי גרון, תרופות לטיפול בעקיצות, תרופות או משחות לטיפול באלרגיות ובגירויי עור, תרופות לטיפול בפטריות ושפשפות ותרופות לעצירת שלשול. מומלץ שיהיה בארון התרופות גם מדחום נוח לשימוש. 

 

אחרי הניקיון היסודי הזה, יהיה לכם קל יותר לבצע אחת לתקופה של מספר חודשים סדר קבוע בארון התרופות, ולהשליך תרופות מיותרות. אחרי הכל, לא צריך לחכות לפסח כדי לשמור על הבריאות שלנו.

 

לקריאת הכתבה באתר כמוני לחצו כאן.

 

מתנות קטנות (וגדולות): כל האופציות השוות לחג

צמחונים וטבעונים: כך תעברו את ליל הסדר בשלום

ניקיון הנפש: מהי יציאת מצרים האישית שלכם?

איפה נמצא סל הקניות הזול ביותר לחג?

נוטלים תרופות רבות? דעו את הסכנות 

הסוד לאריכות ימים: לא להפסיק ללמוד

ומה מציעה הרפואה המשלימה?

כך תמנעו סוכרת (גם בלי תרופות)

גם הכלב מזדקן: כך תטפלו בכלב המבוגר 

"בדיקת הקולונוסקופיה הצילה את חיי"

לחיות עד 150 שנה? זה אפשרי

כל הדרכים להתגבר על דיכאון קל

יוזמה ברוכה: סדר פסח לפנויים-פנויות

נלחמים במחלות עיניים דרך התזונה

10 דרכים טבעיות להפחתת כולסטרול

ריפוי טבעי: הנשים שעשו את זה מספרות

מלח הארץ? בעד ונגד צריכת מלח

 

עוד במדור בריאות

הצטרפו לקהילת הבריאות של מוטק'ה!

0  תגובות  אהבו

כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד בבריאות טובה

רפורמת טיפולי השיניים לבני 75+: כל מה שרציתם לדעת

בשיתוף מועצת הבריאות - משרד הבריאות

השנה החולפת היתה לא פשוטה מבחינה בריאותית – עקב החשש מהידבקות...

לקריאת הכתבה
נהגים בני 55+? הטכנולוגיה שיכולה להציל את חייכם

בשיתוף "הכפתור"

הכביש הוא מקום מסוכן, ונהיגה בו טומנת בחובה לא מעט סכנות לכל נהג, גם הזהיר ביותר. וככל...

לקריאת הכתבה
לחייך בפה מלא: כך תשמרו על שיניים יפות ובריאות גם בימי קורונה

בשיתוף מועצת הבריאות

כולנו רוצים חיוך יפה ושיניים בריאות, גם בגיל מבוגר. שיניים וחניכיים במצב אופטימלי...

לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה