חזרה להחיים הטובים

ספרים רבותיי: 4 המלצות קריאה

אירועי שבוע הספר אמורים היו להתקיים החודש, אבל הקורונה דחתה אותם במספר חודשים. אל דאגה, זה לא אומר שלא נחגוג עם ספר חדש ומרתק. 4 המלצות קריאה בז'אנרים שונים
מאת חני יודל 08/06/20
ספרים רבותיי: 4 המלצות קריאה
כדאי לקרוא ספרים גם בלי ירידים ואירועים (צילום: shutterstock)

 

החודש אמורים היו להתקיים, כמדי שנה, מגוון ירידי ספרים ברחבי הערים במסגרת אירועי "שבוע הספר", אך מגפת הקורונה כהרגלה שינתה את התוכניות, והשנה – נכון לכתיבת שורות אלו – האירועים נדחו לחודש ספטמבר. זה לא אומר שאי אפשר לחגוג את שבוע הספר כמיטב המסורת – עם ספר טוב (או יותר), ואם מדובר בספר חדש, בכלל הרווחנו. לפניכם סקירה של 3 ספרים חדשים ומומלצים שראו אור לאחרונה, ובונוס: ספר נוסף שנכתב אמנם בסוף שנות ה-90, אך מתכתב באופן מטריד ומעניין עם מציאות הקורונה של ימינו. קריאה נעימה!

 

משיח אכזר/ כרמי גילון ויוסף שביט

 

צילום כריכת הספר "משיח אכזר"

 

סדרת פיגועי טרור ברחבי הארץ מפלגת את העם, וכל הסימנים מובילים את חוקרי השב"כ לארגון איסלמי חדש כמי שאחראי על הפיגועים. אבל משהו בתמונה לא מסתדר לחוקרים עד הסוף, והם חוזרים שוב ושוב לחקירה בניסיון למצוא משהו שהם עצמם לא יודעים לשים עליו את האצבע. הספר מזמן לקוראים הצצה אל חדרי החקירות השמורים של השב"כ ואל חדרי הלימוד הסגורים של הרבנים והמנהיגים של הימין המשיחי.

"משיח אכזר" הוא ספר מתח והוא אכן מקיים את ההבטחה: קשה להניח אותו מהידיים, אבל המתח אינו נגרם בגלל מה שהסופרים מבטיחים בגב הספר: "הקריאה בספר מורטת עצבים, שכן עד לרגע האחרון לא ברור מי ינצח במלחמת המוחות - השב"כ את המְפַגעים או להיפך". די ברור דווקא מי ינצח במלחמה הזו, אך לאורך קריאת הספר מנקרת בקורא השאלה עד כמה תרחיש מטריד שכזה, בו השב"כ נאלץ להתמודד עם מחתרת יהודית חדשה, הינו מופרך ותלוש מהמציאות. כרמי גילון, לשעבר ראש השב"כ, והעיתונאי והסופר יוסף שביט כתבו על מעשים והתרחשויות שאינם רחוקים מאוד מכאלה שאכן התקיימו, ועלולים להתקיים גם כיום - ב־1984 הביא גילון ללכידת המחתרת היהודית שתכננה לפוצץ את כיפת הסלע בהר הבית בירושלים, וקריאת הספר מציפה בקורא את השאלה עד כמה סביר שאירועים כאלה יתקיימו גם בימינו אנו.

 

משיח אכזר, הוצאת כנרת זמורה-ביתן, 336 עמודים.

 

רק המעז/ ג'פרי ארצ'ר

 

צילום כריכת הספר "רק המעז"

 

- "אתה לא רציני" 

- "אני הכי רציני שאני יכול להיות אבא, והיית יודע את זה אם היית מקשיב לי מדי פעם בעשר השנים האחרונות".

- "אבל התקבלת ללימודי משפטים באוקספורד, כור מחצבתי, ואחרי שתסיים את התואר תוכל לעבוד איתי במשרד. מה עוד יכול לבקש לעצמו בחור צעיר?"

 - "שייתנו לו לבחור את הקריירה שלו בעצמו, ולא יצפו ממנו פשוט ללכת בעקבות אבא שלו".

 

ויליאם ווריק חלם כל חייו להיות בלש, למרות העבודה הקשה הכרוכה בכך והשכר הלא מתגמל. גם העובדה שאביו חשב שילך בדרכיו ויהפוך לעו"ד של האלפיון העליון לא מזיזה אותו מהתוכניות, וויליאם מתגייס למשטרת לונדון ומתחיל מתחתית הסולם, כשוטר מקוף. כישרונו והאמביציה שלו עושים את שלהם והאחראיים עליו ממנים אותו לבלש.

כך ויליאם מוצא את עצמו עמוק בתוך חקירת היעלמותה של יצירה חשובה של רמברנדט ממוזיאון בסקוטלנד. בדרך לחקר האמת הוא נחשף למונח צדק יחסי ומבין שלא הכל פשוט כמו שנראה לו, וגם מתאהב באוצרת אמנות יפהפייה ששומרת בלבה סוד אפל ומתקשה להשיב לו אהבה.

למרות העלילה לא מדובר בספר בלשי אלא בספר על אדם לוחם צדק, על הגשמת חלומות וכן, גם על אהבה. "רק המעז" הוא ספרו הראשון של ג'פרי ארצ'ר בסדרת וויליאם ווריק, דמות שכבר זכתה לאהדת הקוראים בסדרת הספרים המצליחה "דברי ימי קליפטון".

 

רק המעז, הוצאת מודן, 336 עמודים.

 

המשחק ממשיך/ סמנתה יאנג

 

צילום כריכת הספר "המשחק ממשיך"

 

חייה של נורה אובריאן לא היו קלים: כבת לאב חולה ולאם שנאלצה לעבוד בשתי עבודות, נורה ללא ספק התבגרה מהר, מהר מדי. לנורה היו חלומות על עתיד כשחקנית והיא מחליטה לרדוף אחר החלום הגדול שלה מאינדיאנה ועד סקוטלנד הרחוקה, משוכנעת בדרכה, אך חלומות לחוד ומציאות לחוד... 3 שנים לאחר שנחתה בסקוטלנד, נורה מוצאת את עצמה בודדה בארץ זרה, חסרת כל ומלאת חרטה.

עד שאיידן לנוקס נכנס לחייה. איידן, המפיק הבינלאומי המבוגר, המנוסה והסקסי הופך למפלט של נורה, למקום השמח שבו היא יכולה להמשיך את חייה למרות קשיי העבר, אך יום אחד איידן נעלם. שבורת לב מחליטה נורה לא לוותר על חלומה, ומצליחה למרות הכל לבנות לעצמה קריירת משחק. סוף סוף החיים עולים על מסלולם ונורה נמצאת בדיוק במקום שבו חלמה להיות. עד שאיידן חוזר, מלא שנאה יוקדת לנורה ההמומה, שאינה מבינה מה אירע לו.

"המשחק ממשיך" הוא רומן סוחף ומלא תשוקה ורגש, על התמודדות עם אהבה לצד אובדן, חרטה וסבל. סמנתה יאנג היא סופרת רבי מכר של הניו יורק טיימס (מחברת הסדרה המצליחה "אהבה ברחוב דבלין"), שכבשה את לב הקוראים בארץ ובעולם.

 

המשחק ממשיך, הוצאת כנרת זמורה-ביתן, 384 עמודים.

 

2020/ חמוטל שבתאי

צילום כריכת הספר "2020"

 

אמנם לא מדובר כאן בספר חדש, אבל מגפת הקורונה העולמית בהחלט מקנה לו משנה תוקף, וקריאה בו הופכת את העלילה לקצת פחות מדע בדיוני ממה שהיא.

ד"ר חמוטל שבתאי, רופאה ופסיכיאטרית, כתבה את הספר ב-1997 כספר מדע בדיוני, על עולם שהופל טוטליטארי עקב מגפה שמתפשטת בכל רחבי תבל. שנת 2020 היא השנה המכריעה להמשך קיומה של האנושות. במסגרת המגפה כל קרבה אינטימית עלולה לייצר הדבקה. מערכת אבחון רודנית של המחלה, כלל עולמית, מחליטה על הפרדה מוחלטת בין החולים במגפה לבין האזרחים הבריאים, וכופה זאת על הכלל.

דרישות ההיגיינה הגבוהות והחקיקה המחמירה בנושא משפיעות על כל תחומי החיים, עד כדי כך שהמגפה מעוותת לגמרי את הקשרים בין המינים. בעולם שבו קרבת יתר משולה למוות ואהבה זה ריחוק, מוצא עצמו ד"ר רוברטס, רופא וחוקר, נשוי ואב לילדים, מתאהב באישה אחרת. במקביל, הוא מצליח למצוא תרופה למחלה וחוליו מתחילים להבריא, אך השמחה מוקדמת מדי שכן הם מתחילים למות בזה אחר זה, ובהמשך גם משפחתו ואהובתו נוטשות אותו. ד"ר רוברטס מוצא עצמו ניצב לבד במערכה מול כל העולם, ומחליט לצאת למלחמה.

קשה שלא לתהות על אהבה ויחסים בימי קורונה במהלך קריאת הספר "2020", וכמעט בלתי אפשרי שלא לערוך את ההשוואה המתבקשת בין המגפה הבדיונית המתחוללת בספר והחקיקה הרודנית במטרה לנסות להשתלט עליה, לבין מגפת הקורונה שאכן קרתה ב-2020 והצעדים שננקטו בארץ ובעולם בעקבותיה. ללא ספק, מדובר בספר מעורר מחשבה.

 

2020, הוצאת כתר, 638 עמודים.

 

קריאה בימי קורונה: 5 ספרים מומלצים

שלושה ספרים על סבא וסבתא

5 ספרים שכדאי להעביר לנכדים המתבגרים

1  תגובות  אהבו

התמונה של תגונה צלילה בן דוד 10/06/20
שבוע הספר מיועד לעודד סופרים שכותבים בעברית ולאו דווקא ספרים מתורגמים...
כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד בהחיים הטובים

היתרונות הבריאותיים למשחק בגיל 60+

כשחושבים על משחקים האסוציאציה הראשונה שקופצת לראש היא משחקי ילדים, אבל קיימים לא מעט משחקים למבוגרים, החל...

לקריאת הכתבה
"בזכות הקורונה חזרתי לצייר"

הקורונה הכניסה לחיינו הרבה חוסר ודאות, דאגות וריחוק חברתי, אבל גם העניקה לרובנו פרספקטיבה אחרת על החיים...

לקריאת הכתבה
חול המועד סוכות: המדריך לאירועים ולבילויים אונליין

אחרי שאת חול המועד פסח הקרבנו לטובת נגיף הקורונה, גם את חול המועד סוכות נאלץ להעביר בבית, או מקסימום...

לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה