מוטקה > בלוגים > איתנקה > האב, הבן והסב

האב, הבן והסב

האב, הבן והסב

הילד, האב והסב

הם הלכו בחושך הכבד, מהכביש הראשי, אל הקיבוץ, מרחק של 2.5 ק"מ. התנים יללו קרוב אליהם, בינות לפרדסים, והילד כעס בליבו את אביו, ששוב הוא מאלץ אותו ללכת בלילה לאורכו של הכביש האפל. אבא שלו לא היה מודע כלל לפחדיו, ואמר לו שמאז תקופת תנועת הנוער בוינה, הוא יודע כמה זה בריא ללכת ברגל, ולימד אותו שיטות כיצד להרחיב את הצעד במהלך הצעידה.

אבל הילד פחד מהתנים, שהיו נגלים אליהם, באור פנסי המכוניות החולפות, על הכביש. כמובן, שהוא לא יכול היה להגיד לאביו "אבא, אני מפחד", כי אביו גינה לא פעם בפניו את רגש הפחד.

הם עברו את שדרת האקליפטוסים והתקרבו לשורות הראשונות של בתי הקיבוץ הסמוכות לפרדס. האב הצביע על ביתו החשוך של הסבא, שנפטר בשנה האחרונה, ואמר לבנו: "כמה חסר לי האור מהחלון הקטן שהיה נשקף אלי כשהייתי חוזר מהנסיעות שלי. עכשיו, כשהחלון חשוך, אני יודע שאף אחד לא מחכה לי ". הילד הרגיש כי ליבו נכמר על אביו, אבל לא ידע איך להגיב.

הוא נזכר כיצד לפני שנה, רבים מחברי הקיבוץ, ישבו איתם בערב אחרי הלוויה של הסב, על כסאות מסודרים בשורות, על המדשאה לפני ביתו של הסב, והאזינו ל"סימפוניה הבלתי גמורה" של שוברט. זאת הייתה בקשתו האחרונה של הסבא הוינאי שלו – שינגנו את הסימפוניה הזו, בערב אחר הלווייתו.

לפתע הילד הבחין כי אביו שישב לידו, בוכה בשקט. הוא לא ראה את אביו בוכה אי- פעם. לפי המושגים שלו מבוגרים לא בוכים, והנה הוא רואה כי אביו מליט את פניו בידיו, מתכופף וגבו רוטט מבכי. הוא לא ידע מה להגיד לאביו, ולכן שתק. גם אחרי הערב הוא לא דיבר עם אף אחד על החווייה המטלטלת שהוא עבר. בקיבוץ לא נהגו לדבר על רגשות.

הם הגיעו לשורת הבתים הראשונה ואביו שלח אותו מיד לביתה של אמו. האם ספקה כפיים כשראתה אותו מתקרב, ואמרה לשכנתה בפניו של הילד: "נו מה את אומרת על האבא המשוגע שלו שסוחב איתו את הילד לטיולים בלילות?"

איתן קליש

5  תגובות 1 אהבו


התמונה של תגונה
מירה10 10/09/19

רגע הבכי של האב הוא רגע מכונן בסיפור. הוא המעניק אמינות, כי מציג דמות אנושית, מורכבת, נוגעת ללב. ובא משפט הסיום ומטלטל את הקורא, כי גם אנחנו היינו עלולים ליפול בפח הפרשנות המוטעית לולא פיסת המידע ש...

רגע הבכי של האב הוא רגע מכונן בסיפור. הוא המעניק אמינות, כי מציג דמות אנושית, מורכבת, נוגעת ללב. ובא משפט הסיום ומטלטל את הקורא, כי גם אנחנו היינו עלולים ליפול בפח הפרשנות המוטעית לולא פיסת המידע שקיבלנו קודם. יפה מאוד. אהבתי

התמונה של תגונה
איתן 3 14/09/19
תודה מירה. מעניינת הערתך על רגע השיא
התמונה של תגונה
איתן 3 10/09/19
תודה לך. יש עוד כמה סיפורים במאגר
התמונה של תגונה
גלית מערכת מוטק'ה 14/09/19
אוי, איתן, איזה סיפור יפה. אהבתי איך שהכנסת אותנו ישר לסצינה, בלי לספר כלום לפני כן על מה הם מחפשים שם בלילה בחושך, ואיך לאט לאט מבינים מה קורה. סיפור קצר, מעט מילים, וכלכך הרבה רגש עצור שם. רגש עצור ...
אוי, איתן, איזה סיפור יפה. אהבתי איך שהכנסת אותנו ישר לסצינה, בלי לספר כלום לפני כן על מה הם מחפשים שם בלילה בחושך, ואיך לאט לאט מבינים מה קורה. סיפור קצר, מעט מילים, וכלכך הרבה רגש עצור שם. רגש עצור שמתישהו בטח יתפוצץ.
התמונה של תגונה
איתן 3 14/09/19
תודה גלית. אהבתי את הניתוח שלך
קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
פוסטים אחרונים

חנה ואלקנה
חנה ואלקנה – שני אנשים אצילים (שמואל, א, א)כבר כתבתי בכמה מקומות כי את הזוג הזה אני מעריץ, והם מגלמים בעיני...
לקריאת הפוסט
מימוש עצמי אצל חז"ל
התחלות חדשות - אמונתם של חז"ל בשינוי, בחירה חופשית ומימוש עצמינהוג לקשר את ראש השנה עם התחלות חדשות. אני מאחל...
לקריאת הפוסט
היחס לאהבה במקרא
מהו היחס לאהבה בין איש ואשה במקרא?לאחר שראינו בשבוע שעבר לאן הובילה את שמשון אהבתו לדלילה, השבוע נתהה מהו...
לקריאת הפוסט
למעלה
חזרה