חזרה להחיים הטובים

צדיק כתמר: כל היתרונות בריקודי עם

ריקודי עם מספקים פעילות ספורטיבית שמסייעת לשימור הזיכרון, וגם מסגרת חברתית החשובה מאד בגיל מבוגר. הצטרפו למעגל ההורה
מאת עדי כץ 08/01/17
צדיק כתמר: כל היתרונות בריקודי עם
ריקודי עם, בכל גיל. צילום: Shutterstock

 

 

"ושאבתם מים בששון", "צדיק כתמר יפרח", "אל גינת אגוז". מי מאיתנו לא רקד את השירים הללו לפחות פעם אחת בחייו, בבית הספר, בתנועת הנוער או במתנ"ס. אבל גם אם עברו שנים מאז הצעד התימני האחרון, לא חובה להסתפק בהתרפקות נוסטלגית על ריקודי העם של פעם. אפשר להצטרף בחזרה, בכל גיל, למעגלי המחוללים.   

 

ריקודי העם, כנראה הז'אנר השוויוני ביותר בתחום המחול, אמור על פי שמו להתאים לעם, כלומר לכולנו. ואכן, מאז פצחו חלוצי העליות הראשונות בהורה סוערת, הפכו ריקודי המעגל לבילוי הישראלי האולטימטיבי (לצד ערבי השירה בציבור), ו"מרקיד" הפך למקצוע עם פוטנציאל כלכלי.

 

בשנים האחרונות אפילו פועל במקומותינו ארגון של רקדני ריקודי עם, "ארגון הרוקדים". לדברי עדי חבד, יו"ר הארגון, ריקודי עם הם בילוי זול יחסית, ואמצעי קהילתי וחברתי משמעותי. לדבריו, בישראל שותפים לתחביב אלפי אנשים, מרביתם בגילאי 40-65, אבל יש בהם גם בני 80 פלוס. מדי שבוע מתקיימות 1,000 הרקדות, בארץ וגם בעולם.

 

"ריקודי עם הם שילוב של פעילות ספורטיבית, שגם עוזרת לשימור הזיכרון, עם מסגרת חברתית", אומר חבד. "נוצרים בחוגים האלה קשרים חברתיים מגוונים. אנחנו רוכשים כאן חברים מכל שכבות הגיל, חוגגים ימי הולדת, מאזינים יחד למוזיקה, מטיילים ביחד, ולפעמים נוצרים קשרים חברתיים גם בין המשפחות".

 

ריקוד העם המתקשר במיוחד להוויה הציונית וההתיישבותית בארץ ישראל הוא ההורה (ביוונית –מחול מעגל), שמקורה  במחולות עם בלקניים. ההורה התחבבה על צעירים יהודיים במזרח אירופה ועלתה איתם ארצה. השירים הגיעו גם הם מאותם מקומות, אבל לאחר שתורגמו לעברית, נשמעו הכי ארצישראליים שיש.

 

 

בכל גיל אפשר להתחיל

 

 

הורה, ההיא עם ההיי. צילום: Shutterstock

 

 

צעד הורה הוא צעד בסיסי במקצב ארבעה רבעים, והוא כולל שיכול רגליים לסירוגין כשהרוקדים מחזיקים ידיים או משלבים זרועות. למבנה המעגל היתה משמעות חברתית: הוא אפשר שוויון ושותפות, ועבור החלוצים סימל את הקבוצה שבאה להחליף את המשפחות שעזבו.

 

עם השנים נוצרו ריקודי עם ישראליים רבים אחרים, וצצו אירועים סביב הנושא, כמו "כנס מחולות העם" בקיבוץ דליה בשנים 1944-1968, והחל בסוף שנות ה-80 גם "פסטיבל המחול בכרמיאל", שייסדו הכוריאוגרף יונתן כרמון והמרקידה תרצה הודס.

 

דמויות מיתולוגיות נוספות בתחום ריקודי העם בארץ הן הרקדן והכוריאוגרף ברוך אגדתי, שיצר ריקודי עם ישראליים בשילוב השפעות ממזרח וממערב, ושרה לוי-תנאי, מקימת תיאטרון-המחול "ענבל", שיצרה כוריאוגרפיות בהשפעת פיוטים וריקודים של יוצאי תימן.  

 

"ארגון הרוקדים" הוקם ב-2007, לדברי חבד, על ידי כמה משוגעים לדבר, לאור התפתחויות בענף והחשש מפני היעלמותו. העמותה פועלת כמלכ"ר ומשתתפיה פועלים בהתנדבות. "הארגון פעיל להכרה רשמית ממסדית בריקודי העם", הוא מפרט, "לשיפור תנאי האירוח של רוקדים בפסטיבלים, לשיפור התנאים באולמות הריקודים והמתנ"סים, ולהחדרת ריקודי העם לבתי ספר. בנוסף, אנחנו מספקים מידע על חוגים והרקדות ברחבי הארץ, בין היתר דרך אתר האינטרנט של הארגון".

 

אפשר להתחיל לרקוד ריקודי עם גם בגיל מבוגר?

 

"אין ספק. גם אנשים מבוגרים שלא רקדו הרבה שנים יכולים להתחיל לרקוד ולהשתלב בחוגים ובהרקדות שמתקיימים בכל הארץ. האירועים האלה זמינים ונגישים לכל אחד". 

 

 

5 פעילויות שיחממו לכם את החורף

משחק הזיכרון: משפרים את תפקוד המוח

משחקים ביחד: עושים חברים אחרי גיל 50

לרקוד באופן מקצועי אחרי גיל 50

נצלו את היום וצאו איתו במחול

"תנו לי את האפשרות לשכוח צעד"

 

אוהבים תרבות ומחול?

הצטרפו לקהילת הפנאי והתרבות של מוטק'ה

 

1  תגובות 0 אהבו


התמונה של תגונה
riti 22/01/17
גם אני עוסקת בריקודים מכל מיני סוגים כבר מספר שנים ונהנת מאוד. זו דרך טובה מאוד להזיז את הגוף, להכיר אנשים חדשים ובעיקר ליהנות. בית ספר למוזיקה מצלמות תעשייתיות...
גם אני עוסקת בריקודים מכל מיני סוגים כבר מספר שנים ונהנת מאוד. זו דרך טובה מאוד להזיז את הגוף, להכיר אנשים חדשים ובעיקר ליהנות. בית ספר למוזיקה מצלמות תעשייתיות
קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עוד בהחיים הטובים

יוצאים מהקופסה: חוזרים לשחק במשחקי קופסה
מתי בפעם האחרונה שיחקתם משחקי קופסה? ולא, אנחנו לא מתכוונים למשחקים ששיחקתם כשהייתם ילדים או לאלה שאתם...
לקריאת הכתבה
לקראת יום הבוחר: מה עושים ביום השבתון?
יום הבחירות שיתקיים מחר (מועד ב') הוא יום שבתון, כך שלמי שעובד מדובר ביום חופש מהעבודה אשר משולם על ידי...
לקריאת הכתבה
על מה אתם חולמים בלילה? חלומות בגיל 50+
האם אתם זוכרים את החלומות שלכם? אלה שאתם חולמים בלילה, כמובן. האם החלומות שלכם חוזרים על עצמם או שבשנים...
לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה