חזרה להחיים הטובים

ראיתי ציפור רבת יופי

צפרים חובבים זוכים לעקוב אחרי אחד מפלאי הטבע – הציפורים. ישראל היא גן עדן לציפורים ולצפרים, ואתם מוזמנים להצטרף לחגיגה, גם בחורף
מאת עדי כץ 15/12/16
ראיתי ציפור רבת יופי
צאו לטבע, הביטו על הציפורים הקסומות. צילום: Shutterstock

 

עונת הנדידה עומדת בפני סיום וזה הזמן לצאת החוצה, להסתכל לשמיים ולקוות שתעבור שם עוד להקת קורמורנים או חסידות דקורטיבית. אם בעלי כנף מרתקים אתכם מעבר לזה, לא תתקשו למצוא מידע והתנסות בנושא בארצנו, שהפכה למעצמת צפרות. בחירת הדוכיפת לציפור הלאומית במלאת 60 למדינה נתנה אמנם דחיפה לתחום, אבל צפרים מושבעים היו פה הרבה קודם ומספרם רק הולך וגדל.   

 

מה עושה הצפר? צופה בציפורים מבעד למשקפת, מצלם אותן מבעד לעדשה טלסקופית ואולי גם עורך רשימות. קודמת לכך כמובן בחירת המקום והשעה בו יימצאו בעלי הכנף הקרובים לליבו, אם אלה עופות מים, דורסים או ציפורי שיר. צפרות מתמצה בצפייה בציפורים ואורחות חייהן ונעשית כתחביב, להבדיל מאורניתולוגיה, שהיא חקר מדעי של ציפורים.

 

צפר צריך לדעת כמובן לזהות את הציפורים - על פי המראה והצלילים שהן מפיקות - להכיר את בתי הגידול של כל מין ואת מנהגיו. המשקיענים ירכשו ציוד מקצועי ויקר וירחיקו לאזורי טבע נידחים וגם לארצות שמעבר לים, אבל לצפות בציפורים, אפשר גם ליד הבית.  

 

פעילות צפרית נוספת, היא השתתפות, או לפחות צפייה, בהליך הטיבוע של ציפורים נודדות. השיטה, שפותחה על ידי חוקר דני כבר ב-1899, מאפשרת זיהוי אישי ומעקב אחר ציפורים באמצעות טבעת המוצמדת לאחת מרגליהן. בתחנות הטיבוע לוכדים את הציפורים בעזרת רשתות ערפל, הן מטובעות ומשולחות לחופשי, עד למפגש הבא.

 

 

מרכז צפרות מים ונחלים במעגן מיכאל

 

חיה מהפנטת. צילום: shutterstock

 

 

בריכות הדגים של קיבוץ מעגן מיכאל, המשתרעות לאורך חוף הכרמל, הן מאתרי הצפרות הוותיקים והמוכרים בישראל. בתי הגידול הלחים המצויים כאן כמו חוף הים המפורץ, הבריכות ומאגרי המים הניזונים מנחל התנינים, הם גן עדן לעופות גדה ומים, מה גם שהאזור ממוקם על ציר הנדידה שלהם.

 

לפני עשר שנים הוקם בקיבוץ מרכז צפרות, מים ונחלים של החברה להגנת הטבע. בריכות הדגים הותאמו עם הזמן לצורכי הציפורים, כולל בניית איים מלאכותיים לקינון ובפארק מתקיימים סיורים מודרכים לצפייה בציפורים, בהדרכת "בית ספר שדה חוף הכרמל".

 

הסיורים עוברים דרך בריכות הדגים, לאורך נחל התנינים הסמוך ולאורך חוף הים ויש בהם סיורי תצפית, סיורי טיבוע והרצאות. 073-2413843

 

מרכז הצפרות תל אביב

 

 

להרים עיניים מהעיר. צילום: shutterstock

 

אפשר להיות צפר גם בעיר. "פארק ראש ציפור" בגני יהושע הוא אתר טבע שכזה, ששימש לאורך שנים כתחנת תדלוק למאות אלפי ציפורים נודדות. היום זהו אחד האתרים הבודדים בגוש דן שבו יכולות הציפורים לנחות ולאתר מזון ומקום קינון.

 

עם נטיעת יער אקליפטוסים ואחר כך עצי ארץ ישראל כמו אלון, אלה וכליל החורש על ידי קק"ל בשנות ה-50 של המאה ה-20 ועם ניקוי חלקים מנחל הירקון, שבו לכאן מיני בעלי חיים מימיים שנעלמו ואיתם גם הציפורים. בפארק עוברים כמה מסלולי הליכה, ריצה ורכיבת אופניים והשבילים נגישים גם לבעלי מוגבלויות וזה אתר מצוין לצפרי הסביבה, שוחרי ציפורי השיר ועופות המים.

 

בימים אלה מקימה כאן קק"ל מרכז צפרות על שטח של 60 דונם, שתכיל שמורת ציפורים ובתי גידול כמו אגם, גדות ושלוליות חורף. במרכז יתקיימו פעילויות שמירת טבע וחינוך בנושאי צפרות. 054-4765631     

 

 

התחנה לחקר ציפורי ירושלים

 

ציפור בסבך. צילום: shutterstock

 

אתר נוסף של טבע עירוני הוא "התחנה לחקר ציפורי ירושלים" של החברה להגנת הטבע, שהוקמה ב-1994 בלב קריית הלאום, על שטח של כחמישה דונם. המקום כולל בתי גידול שונים, המשמשים את הציפורים לתדלוק במסלול הנדידה.

 

הפעילות בתחנה משלבת מחקר ומעקב אחר ציפורים נודדות, עם הדרכה וחינוך והצוות מורכב מחוקרים ומתנדבים. לקהל מציעים כאן להשתתף בטיבוע ציפורים, בתצפית בציפורים ממסתור, סיורי צפרות ברחבי ירושלים, ספארי לילה ועוד. הכניסה לתחנה ללא תשלום. 052-3869488

 

פארק הצפרות אילת 

 

 

צפרים בשדה בוקר. צילום: shutterstock

 

אילת ודרום הערבה ממוקמות בגבול הצפוני של רצועת המדבריות הסהרו-ערביות, בגשר היבשתי הצר בין אירופה ואסיה לאפריקה ולכן חשובים עבור מיני ציפורים נודדות. בנדידת הסתיו הן מתדלקות שם לפני חציית הסהרה ובאביב הן עוצרות בדרך צפונה לאזורי הקינון באסיה ואירופה.

 

פארק הצפרות של אילת, הממוקם סמוך למסוף הגבול עם ירדן, כמה דקות נסיעה מהעיר, מציע מתחם קסום של צמחייה עבותה, אגמים ופינות תצפית על הציפורים הרבות שנופשות כאן. אפשר לשבת ולתצפת, או להשתתף בסדנה על סודות נדידת הציפורים.

050-7671290

 

   

 

עשינו לכם חשק? הצטרפו לאחד מטיולי צפרות קרובים של החברה להגנת הטבע:

דורסים וברווזים נדירים בשפת יהודה, בין מאגרי מים ושטחים חקלאיים, בהדרכת מרכז הצפרות הישראלי. שבת 17.12, יום א' 1.1.

טיבוע ציפורים בבריכות הדגים של קיבוץ מעגן מיכאל. יום ב' 26.12, שבת 14.1

 

מידע נוסף על ציפורים ופעילויות צפרות ניתן למצוא באתר הצפרות הישראלי ובאתר החברה להגנת הטבע

 

 

 

 [#middleBanner]

 

לקמפינג יצאנו: כך תארגנו טיול שטח חווייתי

ואיפה מומלץ לטייל בעולם בעונה הקרה?

היי הג'יפ: 5 מסלולים לטיול ג'יפים  

אתם והחבר'ה: 5 מסלולי טיול עם חברים

שווקי האוכל המהנים בישראל

לטייל כמו מלכים בעולם השלישי

 

הצטרפו  לקהילת הטיולים של מוטק׳ה

 

0  תגובות  אהבו

כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד בהחיים הטובים

10 המדבריות היפים ביותר בעולם

בני ישראל הלכו 40 שנה במדבר אבל גם היום לא מעט אנשים נודדים למדבר, בין אם בעזיבת ההמולה, הקצב וחיי הנוחות של...

לקריאת הכתבה
היתרונות הבריאותיים למשחק בגיל 60+

כשחושבים על משחקים האסוציאציה הראשונה שקופצת לראש היא משחקי ילדים, אבל קיימים לא מעט משחקים למבוגרים, החל...

לקריאת הכתבה
"בזכות הקורונה חזרתי לצייר"

הקורונה הכניסה לחיינו הרבה חוסר ודאות, דאגות וריחוק חברתי, אבל גם העניקה לרובנו פרספקטיבה אחרת על החיים...

לקריאת הכתבה
מוטק’ה גם בפייסבוק
למעלה
חזרה