חזרה להחיים הטובים

שבוע הספר: 5 המלצות קריאה

לרגל חגיגות שבוע הספר שנפתחות ממש היום (רביעי) ברחבי הארץ, בחרנו להמליץ על 5 ספרים חדשים ומקוריים שראו אור השנה. ויש גם הטבה לאזרחים ותיקים
מאת יוספה קמחי 12/06/19
שבוע הספר: 5 המלצות קריאה
ספרים רבותיי, ספרים. צילום: Shutterstock

 

 

 

בשום מקום אחר בעולם לא חוגגים כך לספרים כמו אצלנו בישראל. נדמה שככל שגובר עידן המסכים, אנחנו מאוהבים אפילו עוד יותר בקסמה של המילה הכתובה על דף. השנה שבוע הספר העברי יצוין ברחבי הארץ החל מהיום (רביעי), והחגיגות בתל אביב (כיכר רבין), ירושלים (מתחם התחנה) וחיפה (גן הכט) יפתחו ב"שעת הסיפור הגדולה ביותר בישראל": בכל הערים, בדיוק בשעה 18:00, תתקיים קריאה המונית של הספר "אותיות מתוקות".

 

בתל אביב תהיה זאת גילה אלמגור שתקריא את הספר לקהל הרחב, בחיפה ד"ר עינת קליש רותם, ובירושלים, במעמד הסופר עצמו, ג'קי לוי. כבכל שנה יתארחו סופרים נוספים רבים ויחתמו לקוראים על פרי יצירתם. עוד מתוכננות עשרות שעות סיפור נוספות, הצגות, מופעים מוזיקליים, סדנאות יצירה ודוכנים. הרבה דוכנים. ספרים רבותיי, ספרים.

 

אז לכבוד שבוע הספר, שלראשונה גם מעניק הטבות לאזרחים ותיקים (ועל כך נרחיב בהמשך), בחרנו להמליץ על כמה ספרים חדשים שראו אור השנה - בדגש על ספרות ישראלית מקורית.

 

נער האופניים/ אלי עמיר

 

 מעין ביוגרפיה אישית של הסופר על סיפור עלייתו לארץ מעירק. צילום עטיפת הספר

 

 

"מכיס האפודה שלף את השעון המחובר אליו בשרשרת מוזהבת, פתח את המכסה, העיף מבט במחוגים, החזיר את השעון למקומו והמשיך להתהלך בחצר המשק, כמי שמבקר באחת מאחוזותיו. הביקורים האלה הביכו את נורי. הוא ידע היטב מה חושבים חברי הקיבוץ ובניהם על אביו ולבושו. לפעמים גם התגאה בו אבל לרוב התבייש, וכאילו אין די בלבוש, נהג אביו לפזם שירים ערביים שהתנגנו בנשמתו, דיבר איתו ערבית במקום הזה שמקדשים בו את העברית ודורשים מכולם להניח מאחור את שפת אימם ואת תרבותה, ולהסתגל לתרבות הישראלית החדשה".

 

שנים לאחר "תרנגול כפרות" ו"מפריח היונים" יוצא הסופר אלי עמיר בספר אישי ומרגש, סוג של ביוגרפיה אישית שלו, המספרת את סיפור העלייה לארץ וקשיי ההגירה וההתאקלמות, שזורה בסיפור ימיה הראשונים של המדינה, שנות החמישים והעלייה ההמונית באותם ימים. זהו סיפורו של נורי, נער בן 16, שעולה עם משפחתו מעירק לירושלים, ומפרנס את עצמו מחלוקת עיתונים ושליחויות על אופניים במשרד ראש הממשלה. הוא לומד לבגרויות וגם מתבגר, תוך שהוא נחשף להליך קבלת ההחלטות במסדרונות הממשלה באותם ימים, חלומות חדשים שנרקמים בליבו ואהבה אחת גדולה, צברית, בת למשפחה מבוססת, שמטלטלת את עולמו התרבותי.

 

הוא חס על משפחתו, שמתקשה להשתלב במקום החדש, ותוהה בו זמנית כיצד ניצולי השואה שעברו את הנורא מכל מצליחים למצוא את מקומם, בעוד שהוריו נותרים בכיסופים לבגדד הרחוקה. כמו תמיד, עמיר כותב בכישרון רב ובעברית יפה וקולחת את סיפורו - ספר מרגש על המדינה ועלינו.

 

"נער האופניים", אלי עמיר, 623 עמודים (הוצאת עם עובד).

 

צומת/ אמנון צורף

 

 על חיי הקיבוץ ואהבות ראשונות. צילום עטיפת הספר

 

 

אמנון צורף בן 74, כלכלן בהשכלתו, נולד בקיבוץ גינוסר וחי בו עד עצם היום הזה. עשר שנים הוא שימש כמלווה כלכלי של מספר קיבוצים, בתהליכי הפרטה ושינויים בתקופות סוערות שאחרי משברים קשים, ותמיד חטא גם בכתיבה. "צומת" הוא ספר הביכורים שלו, ובו 42 סיפורים קצרים, קולחים ונעימים, הכתובים כאוטוביוגרפיה. בדרכו המשעשעת והנעימה, כותב צורף סיפורים על בית הוריו ואחרים, בשבילי הקיבוצים, על הילדות בקיבוץ, על חברויות ואהבות ראשונות הנרקמות בין העצים והשיבולים, בדילוגים ממקום אחד למשנהו בין נופים שונים ודמויות שובות לב. מדובר בספר מפתיע ומרגש.

 

"צומת", אמנון צורף, 180 עמודים (הוצאת עמדה).

 

נמר גימ"ל/ לירן גולוד

 

  ספר ששופך אור על החיים המאתגרים בגבול הצפון. צילום עטיפת הספר

 

 

בכישרון רב ובעין רגישה פותחת לירן גולוד, המתגוררת בגבול הצפון, צוהר אל הוויית החיים באזור, שלרבים אינה מוּכרת אלא ממהדורות החדשות, אבל הרגשות והיצרים שרוחשים בעומקה מוּכרים גם הרחק מן הגבול. זהו סיפור על ההגנה על הבית מפני מחבלים וקטיושות, אבל לא רק.

 

על רקע התרעות על חדירות מחבלים, נפילות טילים ומבצעים צבאיים, מנסים גיבורי הספר לשמור על התא המשפחתי שלהם שהולך ומתפורר. אלו ימים לא שלווים בגבול הצפוני, ודווקא עכשיו האיום הפנימי על בני המשפחה נעשה ממשי כמעט כמו האיום החיצוני.

 

"נמר גימ"ל", לירן גולוד, 240 עמודים (הוצאת עם עובד).

 

יחידים במינם/ מיטשל פייגנבאום

 

 

   זוגיות בין גברים. צילום עטיפת הספר

 

 

דמויות להט"ביות החלו להופיע בספרות העברית המודרנית רק בשנות ה-70 המאוחרות, כך שעדיין מדובר במצרך נדיר על המדף. זהו ספרו השני של מיטשל פייגנבאום, אשר גם ספרו הראשון, "עד לאהבה", עסק בזוגיות בין גברים.

 

פייגנבאום נולד בניו יורק וגדל בנתניה. בעידן ההוא לא היה מקובל לצאת מהארון, והוא הסתיר את נטיותיו המיניות. בספרו זה הוא חוזר לימי נעוריו ולאהבותיו הראשונות.

 

הרומן נכתב בגוף שני, וכך למעשה דמות המספר, דורי לבנטל, מתארת את התהליכים העוברים עליו, תוך התבוננות פנימית דרך גיבוש הזהות האישית והמינית שלו. השימוש בגוף שני יוצר אצל הקורא תחושה שנפל לידיו יומן פרטי וסודי ביותר, מה שמעצים ומעמיק את חוויית הקריאה. אין ספק, ספר יחיד במינו ואקטואלי במיוחד גם לקראת אירועי הגאווה 2019.

 

"יחידים במינם", מיטשל פייגנבאום, עורך: אילן שיינפלד, 286 עמודים (הוצאת שופרא).

 

סיפורים אוקראיניים/ ניקולאי גוגול

 

   סיפורים צבעוניים מלאי פולקלור של המסורת האוקראינית. צילום עטיפת הספר

 

 

בשבוע הספר העברי נמכרים גם ספרים מהעולם שיצאו לאור בישראל, אז השארנו קצת מקום גם לספרות יפה מתורגמת. את הסיפורים המופיעים באסופה "סיפורים אוקראיניים" כתב ניקולאי גוגול, מגדולי הספרות הרוסית בצעירותו, בתקופה שבה הקדיש את יצירתו למולדתו אוקראינה. כמו העטיפה היפה שאי אפשר להתעלם ממנה כך גם הסיפורים - צבעוניים, מלאי פולקלור, אגדות כישוף ואימים של המסורת האוקראינית העממית, ומעשיות משעשעות מהווי החיים בפרובינציה האוקראינית הנידחת.

 

וכך כתבה המתרגמת באחרית הדבר לספר: "סיפוריו האוקראיניים של גוגול, שכאן ניתן רק מבחר צנוע מתוכם, לא היו אלא שלב ראשון בדרכו של אחד מגדולי הסופרים האירופיים שבכל הדורות. אין ספק שהם נמנים עם הסיפורים המקסימים ביותר של הספרוּת הרוסית". אנחנו מסכימים.

 

"סיפורים אוקראיניים", ניקולאי גוגול, תרגום: נילי מירסקי, 224 עמודים (הוצאת ספריה לעם).

 

שבוע הספר העברי בהטבה לאזרחים ותיקים

 [#middleBanner] 

השנה לראשונה הוכרז גם על מבצע שבוע הספר העברי לאזרחים ותיקים, שבמהלכו יקבלו אזרחים ותיקים ספר מתנה, בקנייה בסך 80 שקלים ויותר בדוכני ההוצאות המשתתפות בערים תל אביב, ירושלים וחיפה. יש להציג תעודת אזרח ותיק במעמד הקנייה.

 

ההוצאות המשתתפות במבצע הן: עם עובד, מודן, ידיעות ספרים, משכל, אחוזת בית, עליית הגג, פן, אסטרולוג, טל מאי, סירקיס, שוקן, פוקוס, אחיאסף, אגם, פראג, מטר, הקיבוץ המאוחד, כרמל, רסלינג, ליברוס, מרכז שלם, סלע ספרים, צבעונים, עוץ, ספרי ניב, נאמני תורה ועבודה, דני ספרים, שרברק, אלומות, סלה, לוקוס, הוצאת אוניברסיטת בר- אילן.

 

שבוע הספר העברי, בסימן קריאה משותפת תל אביב-יפו (כיכר רבין) ירושלים (מתחם התחנה) וחיפה (גן הכט), 12-22 ביוני, הכניסה חינם.

 

פרטים נוספים ניתן למצוא בעמוד הפייסבוק של שבוע הספר העברי ובאתר.

 

 

המציא סיפורים לנכד, שהפכו לספר ילדים  

להגשים חלום: ספר שירה ראשון בגיל 86

 

לא סיפור: גם אתם יכולים להוציא ספר לאור

 

מועדון הפוך: 4 ספרים מומלצים

 

הצטרפו לקהילת פנאי ותרבות של מוטק'ה

 

0  תגובות 0 אהבו


קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עוד בהחיים הטובים

יוצאים מהקופסה: חוזרים לשחק במשחקי קופסה
מתי בפעם האחרונה שיחקתם משחקי קופסה? ולא, אנחנו לא מתכוונים למשחקים ששיחקתם כשהייתם ילדים או לאלה שאתם...
לקריאת הכתבה
לקראת יום הבוחר: מה עושים ביום השבתון?
יום הבחירות שיתקיים מחר (מועד ב') הוא יום שבתון, כך שלמי שעובד מדובר ביום חופש מהעבודה אשר משולם על ידי...
לקריאת הכתבה
על מה אתם חולמים בלילה? חלומות בגיל 50+
האם אתם זוכרים את החלומות שלכם? אלה שאתם חולמים בלילה, כמובן. האם החלומות שלכם חוזרים על עצמם או שבשנים...
לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה