חזרה להחיים הטובים

שינויים בהרגלי הגלישה: אינטרנט ובני 50 פלוס

כ-70% מבני 50 ומעלה גולשים ברשת. מהם תחומי העניין הפופולריים, איזה מין גולש יותר, ואיך תראה צריכת האינטרנט בעתיד? סקר מיוחד שבוצע עבור מוטק'ה עם תשובות מעניינות
מאת אבי גרצמן 12/11/15
שינויים בהרגלי הגלישה: אינטרנט ובני 50 פלוס
לא אוהבים את כפתור הלייק, כן משתפים בפייסבוק. צילום: Shutterstock

 

 

אם אתם קוראים את הכתבה הזו, במחשב הביתי, בטלפון הסלולרי או בטאבלט – אתם לא לבד. יותר ויותר בני 50 פלוס וגם בני גיל הזהב נמצאים באינטרנט, פעילים ברשתות חברתיות ומחפשים מידע און-ליין. המומחים תמימי דעים שמגמה זו תלך ותגדל - הרי בעוד כ-40 שנה בני ה-40 של היום יאיישו את תפקיד זקני הדור. בדקנו מה מעניין היום את אוכלוסיית המבוגרים באינטרנט, ובאיזה אופן הם גולשים.

 

"המבוגרים נמצאים היום בפייסבוק, אבל הם פחות פעילים מהאוכלוסייה הצעירה מבחינת הלחיצה על כפתור הלייק, בתגובות ובהקלקה על מודעות", מסביר אור פיאלקוב, מנכ"ל ובעלים של חברת הפרסום הדיגיטלית Fialkov Digital.

 

הנוכחות של המבוגרים בפייסבוק ללא ספק מורגשת: לדבריו, כ-800 אלף ישראלים מעל גיל 50 גולשים בפייסבוק, עם יתרון מספרי קל לנשים: 53% נשים, לעומת 47% גברים שנמצאים ברשת החברתית. עוד נתון מעניין הוא כי מבין המבוגרים שגולשים בפייסבוק, 83% נשואים, 9% רווקים, והיתר מאורסים או נמצאים במערכת יחסים זוגית.

 

יהודה פוליקר: האמן המוביל בפייסבוק בקרב המבוגרים

 

"ממחקרים שונים עולה, ששיעור השימוש באינטרנט בקרב מבוגרים ואזרחים ותיקים עולה בהיקף ובתדירות גבוהה בשנים האחרונות", מסבירה ד"ר נאוה שלומוביץ- גלעד, חברת ועד באיגוד האינטרנט הישראלי ומנהלת מרכז תקשוב חדרה. לדבריה, כ-70% מבני ה-50 ומעלה גולשים כיום באינטרנט.

 

לבקשת "מוטק'ה" בדק פיאלקוב מהם עמודי הפייסבוק הפופולריים ביותר בקרב הקהל המבוגר. התוצאות: דף הפייסבוק של אתר "מוטק'ה", המשרד לשוויון חברתי, שלישי בשלייקס ובשביל הזהב (טיולים בעולם). "מדובר באתרים הקשורים לתחומי העניין הקרובים לבני הגילאים הללו", מסביר פיאלקוב.

 

בנוסף, ערך פיאלקוב עבור מוטק'ה בדיקה של תחומי העניין של בני ה-50 פלוס בפייסבוק. מתברר, שהמבוגרים נהנים לגלוש בעמודים של אמנים שונים, כאשר המוזיקאים הזוכים לאהדה הגבוהה ביותר בקרב בני גיל זה (בסדר יורד) הם יהודה פוליקר, חוליו איגלסיאס, ברברה סטרייסנד וליאונרד כהן.

 

עלייה בשימוש בטאבלטים בקרב מבוגרים

 

בשל גודלו הנוח, המבוגרים מעדיפים את הטאבלט. צילום: Shutterstock

 

בבדיקות עומק מגלים, שהמבוגרים גולשים באינטרנט בעיקר דרך מחשבים נייחים, אבל לאחרונה נרשם זינוק בשימוש שלהם במחשבי לוח – טאבלטים. "המבוגרים יותר פעילים במחשב מאשר בנייד בהשוואה לאוכלוסייה הצעירה יותר, אבל חזקים בשימוש בטאבלטים לעומת שאר הגילאים", אומר פיאלקוב. "ייתכן שהסיבה היא גודלו של הטאבלט, המאפשר גלישה קלה ונוחה יותר".

 

שלומוביץ-גלעד מצביעה על שימוש גובר של הקהל המבוגר ברשתות חברתיות, לעומת שימוש בדואר אלקטרוני שהיה נפוץ יותר בשנים קודמות. "המבוגרים יותר ויותר מפיצים ומשתפים מידע – תמונות ואירועים, למשל - ברשתות החברתיות", היא אומרת. בני גיל 50 פלוס הופכים, למעשה, לדומים יותר ויותר לקהל הצעיר – הם משתמשים בטלפונים הניידים לא רק לקיום שיחה, אלא גם באפליקציות ובעיקר ב-SKYPE, ב-Viber, בוואטסאפ ובפייסבוק. "באינסטגרם הם פחות נמצאים", מוסיף פיאלקוב.

 

"בעתיד טכנולוגיית האינטרנט תותאם למגבלות הזקנה"

 

משתמשים יותר בפייסבוק ופחות בדואר אלקטרוני. צילום: Shutterstock 

 

- האם יש הבדל בין בני ה-50 פלוס לבני הגיל השלישי בשימוש שלהם באינטרנט?

"השוני כיום בין מבוגרים לבין בני הגיל השלישי מתבטא בשליטה טכנית במכשירי הקצה בשל קושי פיזי, כגון מוגבלות פיזית, קושי בראייה ומיומנויות תפעול", אומרת שלומוביץ- גלעד. "הבדל נוסף מתבטא בעכבות קוגניטיביות בהבנת המדיה החדשנית".

 

- איך לדעתך תראה תרבות צריכת האינטרנט בגיל השלישי בעוד כ-30 שנה?

"בקצב התפתחות הטכנולוגיות של היום, תרבות צריכת האינטרנט בגיל השלישי בעוד שלושה עשורים לא תהיה שונה מזו של שאר משתמשי הרשת", אומרת שלומוביץ-גלעד. "זאת מעצם העובדה שבני ה- 30-40 של היום חיים ומשתמשים ברשת באופן שוטף, מיטבי וגורף. אין לי ספק שעם התפתחות האינטרנט, טכנולוגיות אמצעי הקצה לשימוש בגיל השלישי יותאמו לצרכים ולמגבלות הטבעיות של תהליך ההזדקנות - למשל, יותר שימוש קולי בהפעלת אפליקציות, טכנולוגיה 'לבישה' ובתים חכמים".

 

הצטרפו לקהילת פנאי ותרבות של מוטק'ה!

 5 אפליקציות ממכרות למבוגרים

אינטרנט נגד דיכאון 

כל הדרכים למצוא אהבה באינטרנט

גם בישראל: לקנות בגדים באינטרנט

כך תשפרו את הגלישה באינטרנט 

כפתור אהבתי: אהבתם או לא אהבתם? 

מחברים את הדור הצעיר לתושבים הוותיקים

איך מגבים את התמונות בטלפון הסלולרי?

די למשפטי השדה שנחרצים באינטרנט

משחקים כיפיים לסלולרי שגם יעשו אתכם חכמים יותר

עיצוב אלבום דיגיטלי משפחתי: פרויקט רב דורי

1  תגובות 0 אהבו


התמונה של תגונה
barlesh 14/07/19
פנתה אליי חברה לקידום אתרים, מה זה קידום אתרים? איך זה עובד? האם ניתן לעשות את זה בעצמי או שכדאי לקבל שירות מיקצועי ?
קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עוד בהחיים הטובים

יוצאים מהקופסה: חוזרים לשחק במשחקי קופסה
מתי בפעם האחרונה שיחקתם משחקי קופסה? ולא, אנחנו לא מתכוונים למשחקים ששיחקתם כשהייתם ילדים או לאלה שאתם...
לקריאת הכתבה
לקראת יום הבוחר: מה עושים ביום השבתון?
יום הבחירות שיתקיים מחר (מועד ב') הוא יום שבתון, כך שלמי שעובד מדובר ביום חופש מהעבודה אשר משולם על ידי...
לקריאת הכתבה
על מה אתם חולמים בלילה? חלומות בגיל 50+
האם אתם זוכרים את החלומות שלכם? אלה שאתם חולמים בלילה, כמובן. האם החלומות שלכם חוזרים על עצמם או שבשנים...
לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה