חזרה לבריאות טובה

תרופות סבתא לתחלואי הקיץ

נעקצתם ממדוזה או מיתוש? מחפשים דרכים למנוע אלרגיות ולהרחיק יתושים? חכו רגע עם התרופות והכימיקלים ותקשיבו לסבתא
מאת הדס בשן 22/07/18
תרופות סבתא לתחלואי הקיץ
חומץ תפוחים: יעיל לעקיצות. צילום: Shutterstock

 

 

 

 

"תרופות סבתא" - שתי המילים האלה טומנות בתוכן הרבה אסוציאציות שונות. לכל אחד הזכרון שלו על תרופה נושנה שנרקחה במטבח או באמבטיה, עם ריח מוזר והגיון לא לגמרי מובן, אבל תוצאות מובהקות בשטח. הידיעה שסבתא או אמא שלנו יכלו להגיע בכל עת, עם פתרון לתחלואים שונים - הוסיפה אפילו עוד יותר גבורה וחוכמה לדמותן, ולא יכולנו לחכות ליום שבו אנחנו אלה שנהיה גיבורות-על שכאלה עבור ילדינו ונכדינו.

התוצאה היא ידע מצטבר, של עשרות ומאות שנים, של שיטות ריפוי טבעיות, שלעיתים ממש מסקרן לחשוב כיצד נהגו. שיטות הסבתא האלה הן עירוב של עדות ותרבויות שונות וגם סתם ניסוי וטעייה, ואולי מקורן במדעניות מפוספסות מכל הזמנים. בקיץ, אנחנו מוצאים עצמנו נעזרים בלא מעט מהן. הנה כמה תרופות סבתא לריפוי תחלואי הקיץ:

 

1. הבעיה: כווית שמש


הפתרון הקונבנציונלי: תכשירי אלו-וורה למריחה אחרי כוויה
סבתא הייתה אומרת: "שימו לבן!"

 

 
יוגורט במקום אלוורה. צילום: shutterstock

 

אני זוכרת את זה כמו אתמול: חוזרת מהים של חיפה עם גוון לובסטר ורדרד, ומפקירה את גופי לטיפולה של סבתי הרומנייה, שמייד ידעה מה לעשות. במקרר היו תמיד גביעים עגולים של "אשל" או "גיל" של תנובה, והיא הייתה מורחת עלי את החומר הלבן והנעים, בעודי שוכבת על הבטן על הרצפה - ומשאירה אותי כך 20 דקות.

את הלבן, שהתקשה מעט על הגוף, הורדתי במים פושרים במקלחת, ובגלל שסבתא שלי אהבה אותי - היא סלחה לי על הלכלוך שנשאר על הרצפה. יש משהו באיכויות של מוצרי חלב מסוג יוגורט, שמצנן את הגוף מיידית וגם מחזיר לעור את הרכיבים שהשמש איימה לקחת. ההקלה מיידית, והסיכון להתקלפות העור יורד אף הוא. בחיפוש במקורות מגלים שגם הרפואה הסינית ממליצה על שימוש במוצרי חלב נגד כוויות שמש - כך שהמקור לא אחיד ויישאר מסתורי.

 

2. הבעיה: עקיצות יתוש

הפתרון הקונבנציונלי: משחה להקלה על האזור, ואנטיביוטיקה במקרה של הזדהמות

סבתא הייתה אומרת: "צחצחתם שיניים? יופי, עכשיו שימו את המשחה גם על העקיצה"
משחת שיניים לעקיצות. יוגורט במקום אלוורה. צילום: shutterstock

 

סגולותיה של משחת השיניים כמרפאת פצעים היא נושא לדיון בקרב קוסמטיקאיות: בעבר היה נהוג להניח את המשחה המייבשת על פצעי התבגרות, אך היו כאלה שטענו כי אין בכך תועלת לעור הפנים. לשמחתנו, עם זאת, חצ'קונים הם בעיה שאנו כבר לא מתמודדים בה, ולעומת זאת הרגעה של העור אחרי עקיצת יתוש היא בהחלט עניין שמעסיק אותנו. בכל הקשור לעקיצות בגוף  - נראה כי אין נזק במריחה של משחת שיניים, שמונעת הזדהמות האיזור ומרגיעה את הכאב.

 

3. הבעיה: הרחקת יתושים

הפתרון הקונבנציונלי: דוחי יתושים תעשייתיים

וסבתא הייתה אומרת: "הכנתי היום סלט חומץ עם מרק חומץ, יצא משהו משהו!"

 

 
חומץ תפוחים: הפטנט להרחקת יתושים. צילום: shutterstock

 

הדרכים להרחקת יתושים מתרבות מדי שנה, ותעשיות שלמות נהנות ומרוויחות מהחיפוש המתמיד אחר דרך להרחיק את המטרד הזה. היתושים עצמם גם הם נהיים מתוחכמים, מדגימים לנו זנים גדולים יותר בכל שנה, ולעיתים נראה כי גם מתגברים על כל המאמצים שלנו ומפתחים אמידות. אבל אלמנט אחד חוזר ועולה בכל התכשירים הביתיים להרחקתם - חומץ. יתושים לא אוהבים חומץ, ומגוון תמיסות בשילוב חומץ תפוחים או חומץ רגיל, מונחות בדלי ליד חלון או אפילו נמרחות על הגוף - הפכו לעניין שבשגרה אצלנו הנעקצים.

חבר סיפר פעם שסבתא שלו, שנולדה בעיראק, טענה כי גם שימוש פנימי בחומץ ירחיק את היתושים. היא הייתה מרבה לבשל בעזרת חומץ בקיץ - בעיקר בתיבול בסלטים שונים, אבל לעיתים גם כנלווה לעוף או דג. מקור החומץ בכלל באיטליה, אז לא ברור מה מקור תרופת הסבתא הזו, אבל לדבריו - זה עזר. או לפחות היה טעים.

 

4. הבעיה: עקיצת מדוזה

הפתרון הקונבצילנולי: חומץ

וסבתא הייתה אומרת: "שימו על זה את קצף הגילוח של סבא!"


קצף גילוח נגד עקיצות. צילום: shutterstock

 

במקרה של עקיצת מדוזה, חומץ הוא דווקא הפתרון המיידי שכולם מכירים. מעבר לעזרה הראשונה אחרי עקיצה שכזו - שטיפה במי מלח (ולא מים מתוקים!) ואז הנחת קרח על העקיצה - בטיפול המתמשך בבית, ההמלצות הן לשים על העקיצה חומץ או ג'ל אלוורה, וכאן המקום להפריך את האגדה האורבאנית שיש להשתין על עקיצת מדוזה - מדובר בבדיחה שיצאה משליטה. אבל האם ידעתם שגם הנחה של קצף גילוח מרגיעה ומרפאת את העקיצה? לא ידוע מדוע, אבל זה אחד הדברים שמישהו פשוט גילה - ועובד. שלא תדעו צער ועקיצות, אבל טוב לדעת.

 

5. הבעיה: אלרגיה לשמש

הפתרון הקונבנציונלי: חולצות ארוכות

וסבתא הייתה אומרת: "אמבטיה עם שיבולת שועל כבר עשית היום?"

 

 שיבולת שועל נגד אלרגיה לשמש. צילום: Shutterstock

 

חלקנו מגלים כי העור בקיץ נהיה רגיש יותר, פריחות משונות מופיעות בלי סיבה, ונכנסות תחת מטריה כללית ששמה "אלרגיה לשמש". לא ברור אם זו הזיעה, חיכוך איברי הגוף זה בזה או קרני השמש הישירות - אבל התוצאה מציקה מאוד, מגרדת וכואבת. אין תרופות של ממש לאלרגיה הזו, רוב הרופאים ייעצו להמנע מהשמש, אבל אם כבר אתם מגורדים - הכניסו שלש כפות של שיבולת שועל לגרב, קשרו אותה, והכניסו אותה אתכם לאמבטיה. האמבטיה תהפוך ללבנה, ושיבולת השועל תפעיל את איכויותיה המרפאות והמרגיעות על עורכם. לא ברור מי הסבתא שהמציאה את השיטה הזו, שמסייעת גם לתינוקות בתפרחת חיתולים - אבל היא בהחלט עלתה על משהו טוב.

 

איך הבריכה יכולה לשפר את בריאותכם?

סודות הטיפוח: לשמור על השיער הלבן

שמלות הקיץ החדשות

מה כדאי לאכול בקיץ בכדי לקרר את הגוף?

מה עושים עם הנכדים בקיץ?

 

 

0  תגובות  אהבו

כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד בבריאות טובה

רפורמת טיפולי השיניים לבני 75+: כל מה שרציתם לדעת

בשיתוף מועצת הבריאות - משרד הבריאות

השנה החולפת היתה לא פשוטה מבחינה בריאותית – עקב החשש מהידבקות...

לקריאת הכתבה
נהגים בני 55+? הטכנולוגיה שיכולה להציל את חייכם

בשיתוף "הכפתור"

הכביש הוא מקום מסוכן, ונהיגה בו טומנת בחובה לא מעט סכנות לכל נהג, גם הזהיר ביותר. וככל...

לקריאת הכתבה
לחייך בפה מלא: כך תשמרו על שיניים יפות ובריאות גם בימי קורונה

בשיתוף מועצת הבריאות

כולנו רוצים חיוך יפה ושיניים בריאות, גם בגיל מבוגר. שיניים וחניכיים במצב אופטימלי...

לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה