חזרה לבריאות טובה

"אני בחדר כושר? חשבתי שהמשיח יבוא קודם"

הכירו את אימון ה-Core Gold למבוגרים, המיועד למי שלא עסק בספורט שנים או מעולם לא. השבוע הסתיים הקורס הראשון במיזם, המשותף למוטק'ה ולרשת גרייט שייפ. יצאנו לבדוק מקרוב איך זה נראה
מאת שרי שיין 30/06/19
אימוני כוח, תנועתיות ושיווקי משקל בדגש על החווייתיות. תמי קיס, מפתחת השיטה (משמאל) והמאמנת דינורה, צילום: עידו עזאני

 

 

 

בשיתוף גרייט שייפ

 

לצלילי מוזיקה לטינית של קרלוס סנטנה התחיל השבוע אימון כושר ה- Core Goldהאחרון בקורס הנוכחי למבוגרים, במועדון הכושר גרייט שייפ בתל אביב. קבוצה קטנה של שמונה גברים ונשים בני 60 פלוס מסיימים בימים אלה בהצלחה רבה את הפיילוט הראשון במועדון הכושר, שנמשך שלושה חודשים, פעמיים בשבוע, שעה שלמה כל שיעור. המיזם, פרי שיתוף פעולה של מוטק'ה ורשת גרייט שייפ, נועד להקנות כלים לחיים דרך פעילות גופנית לאנשים שלא היו פעילים קודם כלל, או שהיו פעילים רק לפני שנים רבות. במילים אחרות: לא מעט מהמשתתפים זכו כאן להכרות ראשונית עם אימון גופני ועם חדר כושר.

 

על האימון, כמו גם על שאר האימונים בסדרה, מנצחת דינורה ברנדוין  (64), המדריכה האנרגטית המקסימה של הקבוצה. ליד כל אחד מהמשתתפים כסא פלסטיק, מזרן גומי, גומיות התנגדות וכרית איזון גמישה שזכתה לשם "פיתה". מוכרחים לציין, קשה לשבת במקום בלי לזוז בחדר שמתמלא במוזיקת סלסה.

 

דינורה נעה בין כל המתאמנים בקלילות ולא מפסיקה לתת משוב חיובי, לעזור לכל מי שמתקשה. "לשמור על היציבה", "לדרוך קדימה, לדרוך אחורה", "להתכופף, לנסות להגיע לרצפה, כל אחד לפי היכולת שלו. בראבו", היא מחייכת.

 

מרצ'ל אהרונוביץ' בן ה-89 התקבל לשיעור בחיוכים של חום אחרי שנעדר מכמה שיעורים לטובת טיול בחו"ל. עתליה אמיתי בת ה-80, קצינת צבא קבע לשעבר, מגיעה במיוחד מבית דיור מוגן שבו היא שוהה. גם שם יש כמובן שיעורי התעמלות למכביר, אבל היא העדיפה להגיע לקורס הזה. לפני השיעור עוד הספיקה להצטרף בפעם הראשונה לקבוצת הליכה נורדית. את האנרגיות לנסות פעילות גופנית נוספת נתן לה ללא ספק הקורס. "תמיד הייתי בכושר", היא אומרת,  "גדלתי בטבעון ורכבתי הרבה על אופניים, אבל מאז שהתבגרתי, ובעיקר מאז הדיור המוגן אני ממש ממעטת. השיעורים שם די משעממים אותי. פה, במיזם הזה השיעורים מאד מגוונים, אף שיעור לא דומה לקודמו. אני אוהבת את העובדה שזאת  קבוצה קטנה, שמאפשרת אינטימיות ויחס אישי. המדריכה יודעת בדיוק למי יש בעיה ברגל באותו יום ומי צריך עזרה בתרגיל מסוים".  

 

 

"כשהמדריכה אומרת לי מעולה, אני מרגישה כאילו קיבלתי תואר שני"

 

 מימין לשמאל: עתליה אמיתי, המדריכה דינורה וחמוטל הוג, צילום: שרי שיין

 

 

המדריכה דינורה מהנהנת בחיוך. "כל אחד יעשה בשיעור מה שהוא יכול, וכולם רוצים לעשות הכל". חמוטל הוג בת ה-60, מורה לשעבר מלאת חיים וחייכנית, מגיעה ממרחק של שעה נסיעה לכל צד - ולא מוותרת. "אף פעם לא התמדתי בכושר", היא אומרת, "אבל זאת קבוצה קטנה וכל אחד מקבל תשומת לב אישית. כשאת מגיעה לקבוצה של 25 איש לא רואים אותך ממטר. אם מישהו היה אומר לי שאני אי פעם אראה חדר כושר מבפנים הייתי אומרת לו שהמשיח יבוא קודם. אני ממש מודה למוטק'ה על היוזמה.

 

"בפרסום היו המון משפטי מפתח שהתלבשו עלי בול, כמו למשל 'האם כל החיים רצית לעשות ספורט ולא הצלחת?' 'קשה לכם לבצע פעולות יומיומיות פשוטות? מעולם לא עשיתם ספורט אבל מבינים שכדאי וצריך?'. אמרתי לעצמי זאת אני, הקורס הזה מתאים לי, זאת ההזדמנות שלי. בשיעור הראשון הייתה הרצאת מבוא שכבשה אותי. כל הזמן מפמפמים לנו בראש לעשות ספורט, אבל עופר קיס המרצה ממש הגיע אלי. הרגשתי שהוא מדבר עלי, והוא הסביר לא ממקום של הטפה. יש פה בשיעורים עבודה גם על כוח, גם על גמישות וגם על שיווי משקל. ממש כל מיני איברים מאותגרים בגוף מקבלים פתאום תשומת לב. אני אתן דוגמא מחיי כמורה: למי אתה צריך לתת הכי הרבה תשומת לב? לילדים בהקבצה ג'. לתת להם תחושת מסוגלות, לעודד אותם. אני הגעתי לכאן בהקבצה ת'. כשהמדריכה אומרת לי 'מעולה', אני מרגישה כאילו קיבלתי תואר שני. זה ממריץ אותי להמשיך".

 

את שיטת ה- Core Gold המציאה לפני חצי שנה תמי קיס (54), מנהלת מקצועית של רשת גרייט שייפ, יוצרת שיטת הקור לסוגיה השונים ובעלת אקדמיה על שמה לקורסי המשך למאמנים ומדריכים. את שיטת הדגל ממנה יצאה ה- Core Gold יצרה כבר בסוף שנות ה-90. "אני משלבת אלמנטים שונים משיטות קלאסיות כמו יוגה, פילאטיס, מחול וחיזוק, יוצרת יוצר שפה חדשה של תנועה. המטרה היא שיפור תפקוד ויכולות", היא אומרת.

 

"לכל שיטה יש יסודות שהם קיימים ומוכתבים. אני לא מוגבלת לתכתיבים של שיטה קיימת. Core Gold הוא חדש ופועל כבר בחלק ממכוני הכושר שלנו. בעלי עופר הוא פיזיולוג ודוקטורנט שחוקר אימוני מבוגרים, והשפעה של פעילות גופנית על תחלואים שונים. איך פעילות משפיעה על אדם שהוא כבר חולה בסוכרת, למשל. החלטנו לפתוח ביחד קורס מדריכים שנקרא אימון מיטבי למבוגרים. הרעיון היה להתאים את האימונים לאופי החיים, שהחיים יהיו כמה שיותר אקטיביים וגם הפוך – כי כשהמבוגר יעסוק בפעילות גופנית יותר אקטיבית זה ישפיע על חייו. החיים מכתיבים את האימון והאימון מכתיב את החיים".

 

 

אימונים ספציפיים מאד המותאמים לקהל המבוגר

 

 

"הרעיון של הימזם הוא שבני הגיל המבוגר לא יחששו מחדר כושר ופעילות גופנית". צילום: שרי שיין

 

 

במה שונה Core Gold מאימונים אחרים למבוגרים?

"לקחתי את שיטת האימון שלי והתאמתי אותה למבוגרים, בין אם זה בתנועתיות מפרקית ספציפית שנחלשת עם השנים, כוח פלג גוף תחתון שיורד, אסטרטגיות למניעת נפילות, קוגניציה. חיברתי את הכל ביחד ויצרתי משהו שנותן מענה תנועתי לכל המרכיבים שהולכים ומדרדרים עם השנים. במכלול Core Gold יש גם אימון כוח, גם תנועתיות וגם שיווי משקל מאד ספציפי לקהל המבוגר, ועם דגש חזק על חווייתיות. מוזיקה, רגש, מגע".

 

לדבריה, בתחילת כל מפגש המדריכה מספרת למתאמנים מה עתיד להתבצע באימון, ואיך הפעילות תשפר להם את התפקוד היומיומי. "בניגוד לקהל הצעיר שמודד אימון בקלוריות ובמסת שריר, לקהל המבוגר מאד חשוב לדעת איך כל תרגיל עוזר לו", מסבירה קיס. "בין אם התרגיל מחזק לו את המערכת החיסונית ובין אם מוריד את הסיכון בנפילות או תורם לזיכרון. ההבנה מעלה מאד את המוטיבציה. אנשים בגילים האלה חווים הידרדרות, חוששים מהידרדרות ומחבקים בשתי ידיים כלים שיעזרו להם להימנע מזה. הם מבינים את ההשפעה העמוקה של פעילות גופנית בריפוי, מניעה, שיקום ובכלל שיפור איכות החיים. הרעיון של המיזם הוא קודם כל להקים אותם, שירקדו ויתחזקו, שלא יחששו להיכנס לחדר כושר. הצעד הראשון הוא בדרך כלל הצעד המרתיע. היום, אחרי שלושה חודשים, הפחד הזה קטן יותר או נעלם. יש להם כבר כלים להשתתף בשיעורים הרגילים של Core Gold, והם יכולים לבחור להמשיך בקורס הבא של שלושה חודשים שבנוי על אותו רעיון - אנשים שפחות מחוברים לכושר, או כאלה שהתאמנו לפני הרבה שנים או שהרגישו לא נוח במסגרת הרגילה".

 

 

"מחזקים את הגוף וגם אם ניפול, הנזק יהיה מינימלי"

 

 "בגיל המבוגר ספורט הוא לא מותרות". בזמן אימון, צילום: שרי שיין

 

 

עם סיום השיעור האחרון של הקורס קיבלו המשתתפים תעודות סיום. ומה עכשיו? "אני רוצה להמשיך לעוד קורס של שלושה חודשים", משתפת חמוטל. "באתי לשפר את איכות החיים ואני מרגישה שאני עושה עכשיו דברים הרבה יותר בקלות, שיש לי יותר מוטיבציה להפעיל את הגוף. אני וספורט לא היינו חברים טובים, ופתאום אני מבינה שיש ספורט גם לאנשים כמוני. אני אוהבת את זה שאומרים לי 'תעשי מה שאת יכולה'. אני אוהבת שיש גיוון. את יכולה להיות טובה יותר באיקס ופחות ב-,Y את לא נכשלת בכל. 80% מההצלחה שלנו זאת המורה, היא אש דינור כמו השם שלה. היא מעודדת ועושה לנו כיף. אני בדרך כלל לא אוהבת להצטלם, אבל זאת מצווה שעוד אנשים יקראו ויבואו. אנשים שהכי צריכים את זה לא מגיעים. כולם חייבים לדעת שהאפשרות הזאת קיימת".

 

עתליה: "אני מרגישה שהקפצתי את הכושר שלי, שאני מסוגלת לעשות דברים שלא הייתי מסוגלת קודם. הבת שלי אומרת שגם הורדתי קצת במשקל. העובדה שדינורה היא בגיל המתאים מאד חשובה. היא יותר מבינה אותנו. מדריכים צעירים יותר חוששים שיקרה לנו משהו, והיא יודעת בדיוק מה היכולות שלנו. המוזיקה הדרום-אמריקאית שהיא משמיעה מאד עוזרת. אני אצטט אותה: 'בגיל המבוגר הספורט הוא לא מותרות, הוא הישרדות'. 50% מכל אימון כושר למבוגר צריך להיות מכוון לנפילות. הרבה מאד מהתרגילים כאן עוזרים לנו לחזק את האיברים כך שגם אם ניפול, הנזק יהיה מינימלי".

 

נשמע מעניין? קורס ה-Core Gold הבא ייפתח בקרוב בכפר סבא! להשארת פרטים ולקבלת מידע נוסף לחצו בבקשה כאן

 [#middleBanner]

 

שעת כושר: תרגילים לחיזוק חגורת הכתפיים

 

רצות למרחקים: בנות 60+ בטריאתלון

 

הפעילות הגופנית האידיאלית אחרי גיל 50: פילאטיס

 

מותחים אתכם: 7 תרגילי מתיחות 

 

איך מחזקים את העצמות? תרגילים מומלצים

 

8 תרגילי התעמלות בונה עצם

 

 

 

הצטרפו לקהילת הבריאות של מוטק'ה

 

4  תגובות  אהבו

התמונה של תגונה אריאל 248 30/06/19
מאוחר מדי ומעט מדי...
התמונה של תגונה יוסף קרן 30/06/19
למה רק במדינת תל אביב?
התמונה של תגונה אריאל 248 30/06/19
אם עסקת בספורט הרבה שנים זה לא בשבילך - אתה רואה בתמונות איזה מתח או משקולות?...
התמונה של תגונה צברית 02/07/19
מתי יפתח קורס בתל אביב והאם בשעות אחה"צ / ערב?
כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד בבריאות טובה

להתאמן בבית: 9 תרגילי כושר פשוטים שישמרו על הבריאות

חדרי הכושר נסגרו במהלך הסגר הגדול, נפתחו עם תנאים מגבילים ואז נסגרו שוב. ועדת הקורונה דנה באפשרות לפתוח...

לקריאת הכתבה
ניצח את הטרשת והשתתף בטור דה פראנס

שנת 2002 היתה אחת השנים הקשות בחייו של מיכאל פייביש. נישואיו התפרקו אחרי 16 שנים כשאשתו דאז חזרה בתשובה,...

לקריאת הכתבה
7 תרגילים שישמרו עליכם בכושר גם בבית

בימים משוגעים אלה, כולנו מוצאים את עצמנו מרותקים לבית וחוזרים על אותן פעולות בסיסיות: יושבים על הספה,...

לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה