חזרה למגזין אוכל

"לסבים וסבתות יש תפקיד חשוב בתזונת הנכדים"

אוהבים לפנק את הנכדים שלכם בממתקים ופיצות? לרגל יום המשפחה שחל היום רחלי בהרל, העוסקת בתזונה בריאה, קוראת לכם לקחת אחריות על בריאות הילדים, ומחלקת שלל עצות איך לעשות את זה (וגם מתכון לעוגה בריאה). בהרל: "התפקיד של סבא וסבתא לא מסתכם בלהיות המפנקים עם הסוכר"
מאת כרמל קרמן 25/02/20
סבים וסבתות, גם לכם יש חלק בתזונת הנכדים (צילום: shutterstock)

 

אבא של רחלי בהרל, חנוך ז"ל, אהב לכבד את הנכדים שבאים אליו בכל טוב. הם גרו בבית צמוד זה לזה בקיבוץ מחניים, וסבא חנוך מילא את הבית במה שהנכדים אוהבים. כשהנכד היה אומר "סבא, נגמר", סבא היה מהר רושם לעצמו וקונה עוד. וכך קרה שדווקא הבנים של רחלי בהרל, שריפאה את עצמה מטרשת נפוצה על ידי אכילה בריאה, אכלו הרבה ג'אנק. "זה לא בא ממקום רע", היא אומרת, "כשאבא שלי היה ילד בפתח תקווה הם היו רעבים. השפע הזה, היכולת שלך לתת לנכדים שלך, אין דבר יותר משמח מזה. אני יכולה רק להזדהות עם זה, אבל עבורי כאמא שמרפאת את עצמי בתזונה זו התנגשות בין עולמות".

נשמע לכם מוכר? האם גם אתם סבים וסבתות של ממתקים ופיצות וכיף חיים? בספרה "פשוט משפחה בריאה" (הוצאת פוקוס) מנסה בהרל ללמד איך להבריא את התזונה המשפחתית, ומה הורים, סבים וסבתות יכולים לעשות כדי להקנות לילדים ולנכדים הרגלי אכילה בריאים.

בהרל, 50, נשואה ואם לשניים, מורה לתיאטרון, הגיעה לעולם התזונה הבריאה לאחר שאובחנה כחולה בטרשת נפוצה. "התסמינים שלי היו תחושה שמרדימים לי את כל הגוף - זרמים חזקים כאילו מחשמלים אותך ואת לא יכולה להזיז את הראש, איבוד ראיה בעין אחת וראייה כפולה", היא אומרת. "בהתקף הראשון נתנו לי סטרואידים כי לא ידעתי מה יש לי והייתי מאוד מבולבלת. אחר כך, כשחקרתי את הנושא יותר לעומק, הבנתי שזה לא מרפא, רק מקצר את ההתקף ויש לזה תופעות לוואי, אין מתנות חינם. אז העדפתי למצוא את הריפוי שלי בעצמי".

 

"תזונת הילדים היא צו השעה"

 

"אוכל לא בריא זה לא רק השמנה, זה גם כל מיני מחלות שלא היו פעם". צילום: Shutterstock

 

לא היה אז גוגל, ובהרל שכרה סטודנטית שהציעה את עצמה כמנוע חיפוש. "אמרתי לה חפשי כל מה שהוא לא קונבנציונלי, כי בבית חולים הציעו לי רק זריקות. עולם שלם נגלה לפניי של לייף סטייל מדיסן – פעילות גופנית, שינה ותזונה והורדת מתחים, להחזיר את הגוף למצב הטבעי שלו כי במחלה הוא יוצא מאיזון. הבנתי שתזונה היא אבן יסוד מאוד מרכזית בריפוי שלי. התחלתי לאכול כמה שיותר מהצומח, עם דגש על כמה פחות מעובד".

כשנולדו הילדים החליטה בהרל שהיא רוצה לגדל משפחה בריאה. "חיפשתי ספר שאני אוכל ללמוד ממנו ולא מצאתי כזה, אז החלטתי לכתוב אותו. 'פשוט משפחה בריאה' נותן להורים ולסבים וסבתות את כל המידע שחיפשתי ולא מצאתי וחצבתי בסלע לבד, המון מידע וטיפים וטריקים".

לסבים וסבתות, גורסת בהרל, יש השפעה על בריאות הנכדים, והיא קוראת להם להיות מודעים לתפקיד שלהם בבריאותם. "זה נכון שזה נורא כיף להיות ה'לא הורה', וזה ממש ממש קשה לשים גבולות כשאתה סבא, אני מבינה את זה. אבל תזונת הילדים היא צו השעה ואי אפשר לוותר על זה. זה לא רק השמנה, זה כל מיני מחלות שפעם לא היו: המון אלרגיות, אסתמה, הפרעות קשב וריכוז. התפקיד של סבא וסבתא לא מסתכם בלהיות המפנקים עם הסוכר. אתם צריכים לקחת יותר אחריות בדבר הזה. אף אחד לא ידאג לנכדים שלנו ולילדים שלנו אם לא אנחנו".

 

מה סבא וסבתא יכולים לעשות כדי לעזור לילדים לאכול בריא? בהרל מפרטת מגוון טיפים:

 

שמשו דוגמה אישית לנכדים בתזונה בריאה, ובלו איתם בבילויים שלא סובבים סביב ג'אנק פוד. רחלי בהרל, צילום: זיו בהרל

 

1. דבר ראשון: שתפו פעולה עם ההורים ואל תנהגו בניגוד לעמדתם. סביר להניח שההורים לא יתנגדו שהילדים יאכלו אצלם בריא, אבל התייעצו איתם לפני שאתם מתחילים בקמפיין הבריא.

2. תנו דוגמה אישית. בלי דוגמה אישית זה לא עובד. אם אתם אוכלים אוכל לא בריא ואומרים לנכדים "תאכלו בריא", זה לא יקרה.

3. חשוב להפוך את הבית לסביבה תומכת בריאות ולהוציא ככל האפשר "מוקשים" שיקשו עלינו לבחור במזון הבריא. אם אוכל מזין "זה מה שיש" בבית, הילד יסתגל וילמד לאהוב את מה שמוגש.

4. הבריאו את הבית. מזון מעובד הוא מזון שהתרחק מאוד מן המקור הראשוני שלו ומערכיו התזונתיים המקוריים. הן בגלל התהליכים שעבר (כגון חימום, זיקוק, הלבנה, זיכוך) והן בגלל חומרים שהוספו לו או הוצאו ממנו בתהליך. למשל דגני בוקר, מנות חמות, מרקי אינסטנט, מעדני חלב, חטיפים מתוקים ומלוחים, משקאות ממותקים ועוד. ממזונות אלו ממליצה בהרל להימנע ככל האפשר. "באכילת מזון מעובד עשיר בקלוריות ועני בסיבים תזונתיים אנו גם מבלבלים את מנגנוני הגוף ואוכלים יותר מדי. התיאבון מושפע גם מהטעם, המשתבש עקב חומרי הטעם המלאכותיים, השמן, המלח והסוכר".

5. העדיפו בישול ביתי על פני אכילה בחוץ. הילדים מאוד שמחים לאכול פיצה, אבל עדיף כמה שאפשר לאכול בבית, כי כשאנחנו מכינים את האוכל אנחנו אחראים על כמויות השמן, המלח והסוכר שאנחנו מכניסים למנה.  

6. אנחנו מחליטים כמה אנחנו ממלאים את הבית בסוכר וכמה אנחנו מקדמים בית בריאותי. כשאנחנו נותנים לנכדים שלנו משקאות קלים ודגני בוקר, אנחנו יוצרים להם שגרה לא בריאה וזה משפיע על ריכוז והצלחה בלימודים, על מצב הרוח, על פצעי בגרות, אסתמה, צינוני חורף, שפעת ועוד. אנחנו – ההורים, הסבים והסבתות - יכולים ליצור לילדים או לנכדים שלנו גוף חזק, ואין דבר יותר מדהים מזה.

7. כדאי ללמוד ולחקור על הכוח האדיר של תזונה וריפוי. אנשים לפעמים לא עושים את הקישורים האלה. לנכד יש אסתמה? נותנים לו עוד מוצר חלב בלי לדעת שמוצרי חלב בפירוש מקושרים לפגיעה במערכת הנשימה.

8. מלאו את הבית בפירות ובירקות בכל הצבעים. הילדים אוכלים עם העיניים, ושפע הצבעים מגרה אותם. אם תחתכו פירות מגרים לפני שהנכדים באים אליכם ותניחו בצלחת על השולחן או מול הטלוויזיה, הילדים ינשנשו את מה שיש.

9. תיזמו ארוחות משפחתיות. ילדים מרוויחים מארוחות משפחתיות גופנית, רגשית ונפשית. זוהי הזדמנות פז לחשוף אותם לטעמים חדשים, ליצור פתיחות להתנסות או פשוט להראות להם במעשינו, ולא בשלט רחוק, מהי אכילה בריאה, מגוונת ומאוזנת. ובקיצור, מה כדאי להכניס לגוף ואיך. עצם הצפייה בהתלהבות ובהנאה של המבוגרים מהמאכלים המוגשים עשויה לדבוק בילדינו ובנכדינו, כי כידוע התלהבות היא מדבקת.

10. קחו את הנכדים לבילויים שאינם נסובים סביב אוכל מעובד. צאו איתם לטבע, קחו אותם לשוק איכרים ולמסעדות שמגישות מזון בריא.

11. יש לכם מתכון שעובר במשפחה? בדקו איך אתם יכולים "להבריא" אותו, ולהפחית בכמויות הסוכר, הקמח הלבן והמלח. יש המון דרכים לשדרג מתכונים בלי שהטעם ישתנה.

12. גדלו עם הנכדים באדנית או בגינה עשבי תבלין, ירקות ופירות. ילדים מאוד אוהבים לאכול את מה שהם גידלו ואת מה שהם קטפו.

13. בשלו עם הנכדים מאכלים בריאים בפעם הבאה שיגיעו אליכם.

14. דברו עם הנכדים על השפעת התזונה הבריאה. הסבירו להם שזה יכול לעזור להם עם האקנה, אסתמה, כושר גופני לשירות צבאי ועוד.

 

ועכשיו, מתכון לעוגת קישואים משובחת ובריאה:

 

צילום: זיו בהרל

 

המצרכים:

1 כוס קמח מלא

1 כוס קמח לבן

2 כפיות אבקת אפייה

3/4 כוס סוכר חום בהיר

1/2 כוס אגוזי פקאן/מלך טחונים

1/2 כפית קינמון

1/2 כפית ציפורן טחונה

2 קישואים מגוררים דק

1/2 כוס חלב צמחי

1/3 כוס שמן זית בטעם עדין

1 כף זרעי פשתן או צ'יה טחונים מושרים ב-3 כפות מים לרבע שעה.

 

ההכנה:

1. מחממים תנור לחום בינוני של 180 מעלות.

2. בקערה מערבבים את כל הרכיבים היבשים.

3. בקערה נוספת מערבבים את הרכיבים הרטובים.

4. מוסיפים את הרכיבים הרטובים ליבשים.

5. משמנים שתי תבניות אינגליש קייק בעזרת מברשת ושופכים לכל אחת מחצית מהבלילה.

6. אופים בתנור כ-35 דקות עד שקיסם שהוחדר לעומק העוגה יוצא נקי. 

 

"הסבתאות המודרנית היא לא רק אושר"

לשמור על הנכדים? לא תודה

האם תפקיד סבא וסבתא להציב גבולות לנכדים?

הנכדים באים: יום כיף או בילוי מעייף?

בריא וטעים: נפלאות ההנבטה

ואיך אתם מתנהגים עם הנכדים? בואו לדבר על זה בקהילת דילמות במשפחה של מוטק'ה

הצטרפו לקהילת האוכל של מוטק'ה 

0  תגובות  אהבו

כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד במגזין אוכל

תפוח אדמה: כוכב גם בלי מדורה
הם אהובים ופופולריים בכל מטבח וניתן להכין אותם בשלל צורות – לטגן, לבשל, לאפות או לצלות. בל"ג בעומר תפוחי...
לקריאת הכתבה
יופי טופו: מתכונים מנצחים עם טופו
בדרום-מזרח אסיה הוא נחשב למזון בסיסי כבר אלפי שנים, אבל אצלנו במזרח התיכון טופו הוא שחקן חדש יחסית. הוא...
לקריאת הכתבה
"לסבים וסבתות יש תפקיד חשוב בתזונת הנכדים"
אבא של רחלי בהרל, חנוך ז"ל, אהב לכבד את הנכדים שבאים אליו בכל טוב. הם גרו בבית צמוד זה לזה בקיבוץ מחניים,...
לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה