חזרה לבריאות טובה

האם טיפול הורמונלי גורם לסרטן?

ניתוח נתונים מ-52 מחקרים העלה כי טיפול הורמונלי חלופי בגיל המעבר קשור לסיכון מוגבר לסרטן השחלות
מאת אלה הר-נוי 18/02/15
האם טיפול הורמונלי גורם לסרטן?
(צילומים: Shutterstock)

 

מחקר ענק מצא כי טיפול הורמונלי חלופי הניתן לנשים בגיל המעבר קשור לסיכון מוגבר באופן משמעותי לסרטן השחלות. עם זאת, חשוב להבין כי מאחר שסרטן השחלות הוא סרטן נדיר יחסית, הסיכון הממשי שאישה מסוימת תפתח סרטן השחלות בעקבות הטיפול ההורמונלי נותר נמוך.

בגיל המעבר מתרחשת ירידה הדרגתית בהורמונים הנשיים - אסטרוגן ופרוגסטרון. השינויים ההורמונליים הללו עלולים לגרום לתסמינים רבים, בהם גלי חום, הזעה לילית, שינויים במצבי רוח וקשיי ריכוז. בטווח הארוך כוללות ההשפעות של ירידה ברמות ההורמונים הידללות העצם שמעלה את הסיכון לשברים ומחלות לב וכלי דם.

טיפול הורמונלי חלופי משתמש בגרסאות סינתטיות של הורמונים כדי להקל על תסמיני גיל המעבר. הטיפול יכול גם להפחית את הסיכון של נשים לפתח אוסטיאופורוזיס וסרטן המעי הגס. הטיפול מבוסס על ההורמון אסטרוגן בלבד או על שילוב של אסטרוגן ופרוגסטרון. טיפול הורמונלי נקשר לסיכון מוגבר למספר מחלות, בהן סוגי סרטן הקשורים להורמונים: סרטן השד וסרטן השחלות.

המחקר החדש, שממצאיו פורסמו בסוף השבוע האחרון בכתב העת היוקרתי Lancet, נערך על ידי חוקרים מ"הקבוצה השיתופית של מחקרים אפידמיולוגיים על סרטן השחלות" (Collaborative Group on Epidemiological Studies of Ovarian Cancer) באוניברסיטת אוקספורד.


החוקרים חיפשו את כל המחקרים שנערכו מ-1998 שבחנו את הקשר בין טיפול הורמונלי חלופי לסרטן השחלות. ניתוח הנתונים התבסס על 52 מחקרים מתאימים שכללו יחד 21,488 נשים לאחר גיל המעבר עם סרטן השחלות. החוקרים בחנו כיצד משך השימוש בטיפול הורמונלי חלופי (יותר או פחות מחמש שנים) השפיע על הסיכון לסרטן השחלות ואם הסיכון ירד לרמות רגילות לאחר שהופסק הטיפול. 

 

 

ניתוח הנתונים חשף כי בקרב נשים הנוטלות טיפול הורמונלי חלופי בהווה, הסיכון לסרטן השחלות גבוה ב-43% בהשוואה לנשים שלא נוטלות טיפול הורמונלי, גם באלה המשתמשות בטיפול פחות מחמש שנים.

 

רוצים להתעדכן? הצטרפו למוטק'ה בפייסבוק

בקרב נשים שהשתמשו בטיפול הורמונלי חלופי אך הפסיקו לאחרונה (בחמש השנים האחרונות) הסיכון לסרטן השחלות היה גבוה ב-23% בהשוואה לנשים שלא השתמשו בטיפול. ככל שמשך הזמן מאז הפסקת הטיפול היה ארוך יותר, כך הסיכון לסרטן פחת. עם זאת, לנשים שהשתמשו בטיפול הורמונלי במשך יותר מחמש שנים ואז הפסיקו עדיין היה סיכון גבוה יותר ב-10% לפתח סרטן השחלות יותר מחמש שנים לאחר שהפסיקו את הטיפול.

בנשים הנוטלות טיפול הורמונלי חלופי בהווה עלה הסיכון לסרטן השחלות באופן דומה גם עם השימוש בטיפול על בסיס אסטרוגן בלבד וגם עם השימוש בטיפול משולב של אסטרוגן ופרוגסטרון.

חשוב להבין כי למרות הסיכון המוגבר שנמצא במחקר עם השימוש בטיפול הורמונלי חלופי, הסיכון האבסולוטי שאישה תפתח סרטן השחלות בעקבות שימוש בטיפול הורמונלי חלופי נותר נמוך. החוקרים חישבו כי בקרב נשים המשתמשות בטיפול הורמונלי במשך חמש שנים, בערך מגיל 50, עלול להיות מקרה אחד נוסף של סרטן השחלות לכל 1,000 מטופלות ומקרה מוות נוסף אחד עקב סרטן השחלות לכל 1,700 מטופלות.

חשוב שנשים שנוטלות טיפול הורמונלי חלופי לא יפסיקו את הטיפול על דעת עצמן בלי להתייעץ עם הרופא המטפל שלהן. יש לשקול את הסיכונים ואת ההטבות הקשורים לטיפול בכל מקרה לגופו.

 

עוד כתבות בנושא בריאות באתר כמוני

 

חדשות בריאות נוספות:

מה שתנומה קצרה תעשה לכם

קפה נגד סרטן רירית הרחם

כואב לכם? תשתפו

האם תזונה משפיעה על COPD?

דיכאון קליני קשור לדלקתיות במוח

 

בואו לדבר על זה בקהילת בריאות ואורח  חיים בריא 

0  תגובות  אהבו

כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד בבריאות טובה

הפתרון הבטוח והמתקדם להופעת הקטרקט

בשיתוף עין טל

עם הגיל מתרחשים בגופנו אי אלו שינויים – חלקם חיצוניים, חלקם פיזיולוגיים וחלקם קשורים...

לקריאת הכתבה
האימון המוחי שיעכב לכם את הירידה בזיכרון

בשיתוף חברת Effectivate

נכנסתם לאחד החדרים בבית ושכחתם מה רציתם לעשות בו? חיפשתם יותר מדי זמן את הסלולרי,...

לקריאת הכתבה
הפיתוח שעוזר לחולי שבץ למצות את זכויותיהם

במהלך חודש מרס השנה, כשמגפת הקורונה הגיעה גם לישראל, התגייסו כל הצוותים הרפואיים בבתי החולים לטיפול בחולי...

לקריאת הכתבה
מוטק’ה גם בפייסבוק
למעלה
חזרה