חזרה ליחסים

הגילויים החדשים על סקס בגיל השלישי

אחרי גיל המעבר אפשר לחזור ליהנות ממין, דיירי דיור מוגן פעילים מינית יותר מאחרים, ו-56% מהקשישים מרוצים מחיי המין שלהם. מחקרים חדשים בתחום מוכיחים שזה לא הגיל, זה התרגיל
מאת לין לוי 27/03/19
הגילויים החדשים על סקס בגיל השלישי
הוסר הטאבו של לדבר על סקס בגיל השלישי. צילום: Shutterstock

 

 

 

האדם הוא יצור מיני – גם מי שלא מאמין גדול בתורה מכיר את מצוות פרו ורבו, נוצרנו כדי להתרבות ובגיל צעיר התשוקות המיניות מובילות אותנו קדימה, בחיפוש אחר הפרטנר המושלם. למיניות אין ״פג תוקף״ והיא לא נכונה רק לגיל מסוים - מחקרים חדשים על החיים בגיל השלישי מוכיחים את מה שידענו תמיד: גם מי שחצה את העשור החמישי ואפילו השישי והשביעי לחייו, עדיין פעיל מינית או לפחות בעל עניין מיני. הבעיה נוצרת כשהגיל והמיניות פוגשים את המוסכמות החברתיות, שלא תמיד מפרגנות למבוגרים צעירים ברוחם שמיניותם ממשיכה לפרוח.

 

החדשות הטובות הן שבשנים האחרונות יש שינוי בחשיבה ופתיחות גדולה יותר, ועל הדברים שבעבר היו בגדר טאבו אפשר לדבר היום בקול רם, מבלי לחוש בושה או חוסר נעימות. אנחנו חיים בעידן של שיתוף וקבלה והגיל השלישי כבר לא מתקשר אוטומטית למושגי הגריאטריה. "לצערי הרב יש היום הרבה פחות מחקרים הנוגעים לבני 65, לעומת למשל על בני 30 ו-40. המחקרים על הגיל השלישי הם מחקרים חדשים יחסית, ולא רבים כמו המחקרים שבודקים התנהגויות של בני הגילים האחרים", אומרת יעל חביב, מטפלת רגשית לגיל השלישי מטעם מכון אדלר, שהרצתה לאחרונה על נושא המיניות בגיל השלישי במסגרת סדרת הרצאות ״טוקהאוס״ בתל אביב.

 

ממה זה נובע לדעתך?

"רק לאחרונה החלה התעוררות והתעניינות גדולה יותר בבני הגיל השלישי, כי העולם מתחיל להבין שהחיים לא מסתיימים בגיל 50. ההתעוררות הזו נובעת מההבנה שגם לאלה שהגיעו לגיל הפרישה יש צרכים, יכולות ורצונות".

 

 

"המיניות לא נעלמת בגלל מחלה או יציאה לפנסיה"

 

 "המיניות קיימת בכל גיל ובכל מצב". צילום: Shutterstock

 

 

ועדיין, צרכים ורצונות לחוד ויכולות לחוד. אי אפשר להתעלם מכך שהגוף בגיל השלישי בכל זאת לא מתנהג כמו בשנות העשרים העליזות וגם חוג החברים השתנה. תופעות גיל המעבר שמתרחשות מוקדם יחסית בארץ עלולות לפגוע בתחושת הערך העצמית של נשים, להביא לאיבוד החשק המיני וכיו"ב. תוסיפו לכך את הציפייה החברתית מבני הגיל השלישי שיתנהגו כמו סבים וסבתות למופת ואת רצון הכלל לראות בבני הגיל השלישי אנשים לבני שיער עם מקל הליכה. עם כל הכבוד למיניות שעדיין לא כבתה, כל זה עלול להתנקש בה ולהוביל לדעיכתה. "המסקנה המתבקשת מהמחקרים החדשים בתחום מיניות ובני הגיל השלישי היא שהמיניות קיימת בכל גיל ובכל מצב", מעודדת חביב. "היא לא נעלמת בגלל מחלה, בגלל יציאה לפנסיה או בגלל שהילדים עזבו את הבית. בני אדם הם יצורים מיניים גם בגיל מבוגר".

 

על תופעות גיל המעבר הקשורות למיניות, לדבריה, ניתן להתגבר בגיל השלישי. "בגיל 60 אישה יכולה לחזור לתפקוד מיני מלא ונטול גלי חום, יובש ושאר התופעות הפיזיולוגיות הלא נעימות של גיל המעבר", אומרת חביב. "בל נשכח שהיום קיים טיפול הורמונלי שיכול לעזור מאוד לפני, תוך כדי ואחרי גיל המעבר. למעשה, בגיל 60 אפשר לחזור לפריחה מחודשת וליהנות מחיי מין".

 

מה הסיבה שרק לאחרונה מתחילים לדבר על מיניות בגיל השלישי?

"המיניות בגילים צעירים היא סקסית. מיניות בגיל מבוגר יכולה להתפרש כמשהו סוטה. קחי למשל את ההורים שלנו, מישהו מאיתנו יכול לדמיין אותם מקיימים יחסי מין? לא. זה נראה לנו בלתי אפשרי, לא מושך ומשהו שעדיף לא לחשוב ולא לדבר עליו. כשאנחנו שומעים על מישהו בגיל 70 שיש לו צרכים ורצונות מיניים, אנחנו מניחים בצורה אוטומטית שמשהו לא בסדר איתו. וזה בעצם מה שלא בסדר, זה שאנחנו חושבים כך. אין שום דבר בעייתי עם הצרכים הללו או עם עצם קיומם בגיל 70 ואפילו בגיל 80".

 

 

"בני 60 סובלים פחות מאימפוטנציה מבני 30"

 

 "בגיל השלישי יש הרבה פחות לחץ במיטה, לא צריך להוכיח שום דבר לאף אחד". צילום: Shutterstock

 

 

מה אומרים המחקרים על סקס בגיל מבוגר?

"דבר אחד משותף לכל המחקרים, וזו המסקנה כי התפיסות החברתיות המקובעות גורמות לנו לחשוב בטעות שיחסי מין זה עיסוק של צעירים. למעשה, דווקא בגיל 30 אחוז האימפוטנציה הגברית הוא הגבוה ביותר מכיוון שזהו השלב בחיים שיש בו המון ציפיות מהגבר. מין בגיל צעיר הפך לסוג של פרפורמנס, והתעסקות בהישגיות פוגעת בחיי המין. גברים מתמוטטים מעודף הציפייה החברתית ממה שהם חייבים לספק. בגיל הזה גם מתחילה התקרחות, הכרס צומחת ואנשים מחפשים את המשמעות של החיים במיניות. בגיל השלישי לעומת זאת תפיסת המציאות נעשית דרך מסננים סלחניים יותר. יש הרבה פחות לחץ, אין צורך להוכיח שום דבר לאף אחד, אז מה הפלא שבני 60 סובלים פחות מאימפוטנציה לעומת בני 30?".

 

ב-2017 יצא לאור ספרה של תמר מור סלע, ״ערות״, שמתמקד במיניות נשית. תוך חודש נמכרו עשרת אלפים עותקים והוא הפך לאחד מרבי המכר המדוברים של השנה. בספר הזה צוטטו נשים בווידויים מסעירים על חיי המין שלהן. כך צוטטה בו אישה בת 65: ״כשהיינו צעירים יותר והילדים היו קטנים, המיניות לא הייתה במרכז העניינים. היינו שחוקים, עסוקים בעבודה ובגידול הקטנים. פה ושם קצת חפוז, ויאללה... אבל אחרי שהילדים מתחתנים - זה שיא החיים! היום אנחנו יושבים יחד על כוס יין וארוחה טובה, מדברים, צוחקים, שוכבים עירומים בסלון ונהנים. אחר כך אני אומרת לו: תודה רבה, כמה כיף היה, איזה תענוג... אחרי מין אני מרגישה איך המוח שלי זז בגלים מרוב הנאה. אני נעשית רגועה ואפילו מסוגלת לקום באמצע הלילה לעשות ניקיון. כל אישה חייבת, כל עוד היא מתפקדת, שיהיו לה חיי מין טובים".

 

את מכירה באופן אישי מקרים של אנשים פעילים מינית בגיל מבוגר?

"בוודאי! אני מכירה גבר בן 78 שחי בדיור מוגן ומצליח לתחזק קשר זוגי עם 5 דיירות. כדי שלא ייווצר מצב לא נעים הוא דואג להגיע לחדרן ב-23:00, כל לילה מבלה אצל מישהי אחרת, ויוצא מהחדר לפני הזריחה שאף אחד לא ישים לב ולא יפגע".

 

שמעת על אורגיות או על חילופי זוגות בגיל הזה?

"לא שמעתי על זה אבל אני יודעת שזה קיים, פשוט פחות מדברים על זה. גם בגיל השלישי אנשים מפנטזים ועושים דברים כמו בגיל ה-30, פשוט מתרברבים על כך הרבה פחות".

 

מה קורה למיניות האישה אחרי גיל 60?

"בגיל הזה לנשים יש צורך בתפקוד מיני בדיוק כמו לגברים, אלא שנשים בעלות דימוי עצמי נמוך ידברו על כך פחות. נשים שתופסות את תהליך ההזדקנות שלהן בצורה שלילית יתקשו לתפקד מינית. לעומת זאת אישה בת 60 שמקבלת באהבה את השינויים הקשורים לגיל, תהנה מתפקוד מיני מלא".

 

 

ל-50% מבני 95-75 חשובה פעילות מינית

 

 

כן, סקס גם אחרי גיל 80. צילום: Shutterstock

 

 

מה שונה בין המיניות של תקופת הפריון לבין המיניות של הגיל השלישי?

"קודם כל כדאי לעשות הפרדה בין אינטימיות למיניות, כי אלה שני דברים שונים במהותם אף על פי שהמיניות ניזונה מהאינטימיות. בגיל השלישי יש משמעות גדולה מאוד דווקא לאינטימיות כי גם אם חווים בגיל הזה ירידה בתפקוד המיני בגלל סיבות בריאותיות, הקשר האינטימי מחפה על כך".

 

במחקר שפורסם ב- 2010 השתתפו מעל 3000 בני הגיל השלישי בגילי 95-75. התוצאות שלו הפתיעו גם את החוקרים: נמצא כי 50% מאנשים המוגדרים על ידי החברה שלנו כ״קשישים״ דיווחו על כך שפעילות מינית חשובה להם, ושליש דיווחו על כך שהם פעילים מינית. מתוכם 56% היו מרוצים מתדירות הפעילות המינית שלהם.

 

מה אפשר לחדש במיטה בגיל הזה?

"החידוש הוא שאנחנו מתחילים לדבר על זה. גם בני 80 רוצים קשר זוגי עם אינטימיות ומיניות. זה לא חדש ובטח לא מזעזע, אבל עצם זה שהיום מרגישים יותר בנוח לדבר על זה מהווה את החידוש. יש בגיל הזה הבנה שהחדירה היא לא העניין. עצם הקרבה והנוכחות הפיזית זה הדבר החשוב. זה בעצם הפן האחר של המיניות בגיל מבוגר".

 

יש לך עצה איך לשמור על התשוקה ועל המיניות בגיל הזה?

"בגיל השלישי צפים הצרכים הרגשיים. חשוב לתת להם ביטוי כי הצורך הרגשי יכול להפוך לתחליף הולם לצורך הפיזי".

 

מחקר אמריקאי־ישראלי שפורסם במגזין Leisure Sciences מאשר את העובדה כי יש חיי מין גם בגיל השלישי: במחקר נמצא, כי למרות הסטריאוטיפ החברתי שמתייחס למבוגרים בתור יצורים א־מיניים, מה שקורה בפועל הוא שרבים מהם רחוקים מלוותר על חיי המין. להפך, הם מוצאים דרכים יצירתיות להמשיך ליהנות מחיי מין. חלק מהמשתתפים במחקר אף העידו שהגיל השלישי הוא אפילו הזמן האידיאלי לגלות זוויות ותנוחות חדשות במיניות.

 

 

יציאה מהארון בקרב נשים דווקא בגיל 50 פלוס

 

האם בני הגיל השלישי בארץ פעילים מינית יותר או פחות מבני גילם בעולם?

"אין לי נתון השוואתי, כי בארץ טרם נעשו מחקרים שבודקים את העניין. יחד עם זאת אני יודעת שלישראלים באופן טבעי יש נטייה להתרברב בחיי המין שלהם, וזו גם הסיבה לכך שברוב המחקרים על ההרגלים המיניים אנחנו מדורגים גבוה יחסית לאחרים".

 

בקרב מי הפעילות המינית גדולה יותר, אלה שחיים בבית או אלה שבוחרים לעבור לדיור מוגן?

"חד משמעות בדיור מוגן יש יותר פעילות מינית, וזאת למרות היחס הלא שווה בין גברים לנשים".

 

מה בני הגיל השלישי עושים אחרת מהצעירים?

"העולם המיני של המבוגרים לא שונה בהרבה מזה של הצעירים. מבוגרים צורכים תכני פורנו הרבה יותר מבעבר בדיוק כמו הצעירים, כי כבר אין צורך בז׳ורנל שצריך להחביא בארון".

 

ואם יש משהו שבו הגיל יכול להוות יתרון בחיי המין, הוא שהכל מתבצע לאט יותר. "בגיל השלישי אין לאן למהר, הבית ריק, הרבה מהנטל כבר ירד מהכתפיים, לא צריך לארגן אף אחד לבית הספר ואף אחד לא יכול פתאום להפתיע ולחזור מהצבא, לכן אפשר לראות סרט אירוטי ביחד גם בסלון", אומרת חביב. "חוץ מזה, בגיל הזה אתה מכיר את הגוף שלך טוב יותר וכן יותר עם עצמך לגבי הדברים שנעימים לך".

 

מה הדבר הכי מסעיר שגילית לאחרונה על חיי המין של בני הגיל השלישי?

"שבני הגיל השלישי יכולים לשבור לנו את המיתוסים. חוץ מזה, מתברר שהמין הוא חלק בלתי נפרד מחיינו גם אחרי גיל 60 כי הוא לא קשור למוצא, לגיל או למצב המשפחתי. יש הרבה סיפורים מפתיעים שקשורים במיניות בגיל הזה. למשל יציאה מהארון אחרי גיל 50 דווקא בקרב נשים, כי אחרי שנים של טיפול ודאגה למשפחה, דווקא בגיל הזה הן מתפנות לחקור את המיניות שלהן. יש לא מעט זוגות שנפרדים בגלל זה והרבה יותר נשים שחוות גילויים כאלה בגלל שאחרי גיל המעבר הן משוחררות מהדחף הטבעי שמוטבע בנו, ומטרתו התרבות הגזע שלנו".  

 

 

השקרים שמספרים לנו על סקס בגיל 50+

לגוון את חיי המין אחרי גיל 50

מיניות אחרי גיל 50 - זה אפשרי

גברים בני 50 פלוס? אל תוותרו על סקס

"גבר בלי זקפה הוא גבר מתוסכל"

עכשיו זה מדעי: זוגיות טובה, סקס טוב 

אומרים לנו שיש סקס אחר

סטוצים בגיל השלישי? למה לא?

אוהבת את בעלי, אבל גם גברים אחרים - פוליאמוריה בגיל השלישי

מה פתאום לאונן? אני סבתא!

 

10  תגובות  אהבו

התמונה של תגונה דני 4 27/03/19
אני בן 88 ומקיים יחסים עם בת זוגתי כמעט כל יומיים 
התמונה של תגונה דוד אברם 29/03/19

כתבה יפה ומעניינת מאד. מאירה את העובדה שאנחנו יצורים מיניים ללא קשר לגיל. אני מסכים מאד עם מה שכתוב בה. אני גרוש  בגיל 65, המחשבות והצרכים המיניים לא השתנו הרבה מאז צעירותי. עד לפני זמן לא רב ...

כתבה יפה ומעניינת מאד. מאירה את העובדה שאנחנו יצורים מיניים ללא קשר לגיל. אני מסכים מאד עם מה שכתוב בה. אני גרוש  בגיל 65, המחשבות והצרכים המיניים לא השתנו הרבה מאז צעירותי. עד לפני זמן לא רב היה לי קשר עם אישה גרושה בגיל 79. למרות הפרש הגילים בינינו הקשר בינינו מבוסס על קרבה רבה, רגשות ושיחות נפש ולפחות פעם בשבוע היינו מקיימים יחסי מין עם הרבה מאד תשוקה מצד שנינו. כן ירבו

התמונה של תגונה חיים קראוס 30/03/19
הערכתי הרבה למפרסם מידע חשוה וחיוני למרבית האוכלוסיה הבוגרת,רק חבל שכלל הנוגעים בדבר לא יקראו על זה,רק מינויי מוטקה.יש למצוא דרך נאותה להביא לידיעת כלל הציבור המתאים את ההיתפתחות המחקר ולעדכן אותם בחש...
הערכתי הרבה למפרסם מידע חשוה וחיוני למרבית האוכלוסיה הבוגרת,רק חבל שכלל הנוגעים בדבר לא יקראו על זה,רק מינויי מוטקה.יש למצוא דרך נאותה להביא לידיעת כלל הציבור המתאים את ההיתפתחות המחקר ולעדכן אותם בחשיבות

הנושא לחיי היום יום.מציין את גילי המעונים בנושא שהם וודאי 65-95 או אפילו מעבר לזה.
התמונה של תגונה ARIK _104_ 18/10/19
נשמע מעניין
התמונה של תגונה אריאל 248 05/04/19
ישראלים אוהבים לדבר הרבה אבל רובם לא עושים כלום...אולי חלוקת ציונים לסרטים כחולים...
התמונה של תגונה איתן כץ_200_ 16/08/19
מעניין מאד!!
התמונה של תגונה איתן כץ_200_ 16/08/19
עם פרטנרית מתאימה, ופתוחה ליישומים, הכל פיצוץ, לדעתי נשים מעל 70 , זורמות ופתוחות לרעיונות לשיפור וביצוע סקס מדהים והרבה זמן. צריך שיתוף הדדי.
התמונה של תגונה ציפי עיני 07/11/19
צודק איתן
התמונה של תגונה אריאל 248 14/01/20
סקס עושים - לא מדברים...
כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד ביחסים

נשים, סובלות מבעיות בתפקוד המיני?

"בזמן האחרון אין לי חשק לעשות סקס עם בעלי, וכשאני עושה את זה בשבילו כואב לי. אני לא מראה לו כי אני מפחדת...

לקריאת הכתבה
שרה התאהבה בסקס בגיל... 80!

שרה, בת 80, גרושה, אם לשלושה וסבתא לשבעה, הגיעה אלי כדי להתיעץ בקשר להתלבטות לגבי מתח בין החבר החדש שלה...

לקריאת הכתבה
סקס בפרק ב': האם אפשר להגיע לאורגזמה?

א. בת 55, גרושה, התקשרה כדי לקבוע פגישה ואמרה לי: "אף פעם לא גמרתי. אני בקשר חדש ומפחדת לקלקל אותו".

א....

לקריאת הכתבה
מוטק’ה גם בפייסבוק
למעלה
חזרה