חזרה לבריאות טובה

הגורם הכי מפתיע לכאבי גב

רובנו, בעיקר הנשים שבינינו, נושאים עמם תיק באופן יום-יומי, אבל אם הוא לא מונח נכון על הגוף או שאינו מתאים למבנה גופנו, הוא עלול לגרום לכאבי גב, כתפיים ומפרקים. המדריך המלא לבחירת תיק, וגם נוסחה מתמטית פשוטה לחישוב משקל התיק האידיאלי
מאת קרן אוחיון 03/12/19
הגורם הכי מפתיע לכאבי גב
בדקתן פעם מה משקל התיק שאתן נושאות עמכן? (צילום: shutterstock)

 

עונת הסתיו-חורף טומנת בחובה לא רק קולקציות אופנה ואיפור חדשות אלא גם קולקציות תיקים מגוונים. השנה, למשל, נראה הרבה תיקי שק, תיקים במבנה מרובע-קשיח, תיקי גב עם שרוכים או רצועות ועוד. אבל לפני שאנחנו בוחרות תיק חדש ומתלבטות לגבי הצבע שלו, כדאי לדעת שבחירה נכונה של תיק היא לא רק אופנתית, אלא גם בריאותית: ככל שתבחרי בתיק נכון ומתאים ספציפית עבורך, כך תימנעי מכאבי גב, כתפיים ומפרקים, שעלולים להיווצר בגלל בחירה ונשיאה של תיק לא נכון.

שוחחנו על הנושא עם ד"ר גונן חבה, אורטופד מומחה ומנתח כף רגל וקרסול בקופת חולים לאומית, שמעיד כי הוא מכיר את הנושא היטב. "המחקרים כבר מכירים את התופעה של נשיאת תיק כבד מדי, ולכן פותחה נוסחת חישוב המשקל האידיאלי של תיק כולל תכולה לאדם", מפתיע ד"ר חבה במידע חשוב. "יש להקפיד ולחשב את הנוסחה של משקל התיק כשהוא מלא – עד 10 או 15 אחוזים ממשקל גוף האדם".

 

"תיק כבד מעל 15 אחוז ממשקל הגוף, יגרום לפגיעות בעמוד השדרה"

 

על התיק כשהוא מלא לשקול עד 10-15 אחוזים ממשקל הגוף. צילום: Shutterstock

 

על פי נוסחה זו, אם את למשל אישה ששוקלת 60 קילוגרם, התיק שלך אמור לשקול בין 6-9 קילוגרם לכל היותר, "ומוטב כמה שפחות", מדגיש ד"ר חבה. "אני חושב שאנשים בגיל הבוגר על אחת כמה וכמה צריכים תיק קל יותר, כלומר לא לעבור את ה-10 אחוזים ועדיף פחות. אין שום סיבה לסחוב תיק כבד, כי בגילים המבוגרים יש שינויים מבניים במפרקי החוליות ויש נטייה לפגיעה וליצירת כאב גב ברמה גבוהה יותר, לכן כדאי להימנע. בחירה שגויה בתיק לא תקין תגרום בעתיד לבעיות גב, אבל גם לכאבי ברכיים, כתפיים וצוואר".

לדברי ד"ר חבה תיק כבד מדי, מעל 15 אחוז ממשקל נושא התיק, יגרום לפציעות ופגיעות בעמוד השדרה. "לפעמים לא רואים את זה מיד אלא אחרי מספר שנים, וזה יתבטא בכאבי גב, בלטי דיסק ופריצות דיסק בעמוד השדרה המותני", הוא אומר. "כל אלה יכולים להיחסך מהאדם אם הוא רק יקפיד על משקל התיק. כשמקפידים על משקל התיק אז הגוף יודע לשאת אותו נכון בלי ליצור עיוות וכאב".

על מה עוד כדאי להקפיד?

"על גודל התיק עצמו: אם נושאים את התיק על הגב, שזו אגב צורת הנשיאה האידיאלית, אז התיק צריך להיות מעל קו האגן כדי לא להפריע בהליכה וכדי לא להיתקל בשרירים האחראים על הצעידה. אם להיות יותר מדויק: התיק צריך להיות מתחת לחוליה C7 בצוואר - החוליה הנמוכה ביותר ליד הכתפיים ומעל האגן - כדי לא ליצור מצב שבזמן ההליכה תנועות הצוואר מוגבלות. יש לזכור שכאשר אנחנו הולכים אנחנו מניעים את האגן, את הרגליים וגם את הצוואר, וכל האזורים האלה צריכים לנוע בחופשיות כדי שההליכה תהיה חלקה".

 

העדיפו תיק גב

 

בתיק גב כשהרצועות על שתי הכתפיים, העומס מתחלק בצורה שווה. צילום: Shutterstock

 

ד"ר חבה מציין עוד נקודה חשובה: אורך הכתפיות או הידיות של התיק. "האורך חייב להיות מותאם אישית למי שנושא את התיק, וזאת כדי להביא את התיק להתמקם במרכז הגב, מתחת חוליה 7C. האורך של הכתפיות חייב להיות מכוון בצורה חופשית ולראות שממוקם שם בנוחות. שימו לב גם לעובי של הכתפיות – שלא יהיו דקות מדי כדי שלא יצרו עומס ולחץ על הכתפיים. כדאי לבחור בכתפיות מרופדות כדי למנוע פגיעה בכתפיים".

מה לגבי צורת נשיאת התיק - על הכתפיים או בהצלב?

"יש עיקרון אחד שאמור להנחות את מי שנושא את התיק: ככל שמשענת התיק נמצאת על יותר מסה של הגוף, כך גם הנשיאה שלו תהיה טובה יותר. תיק שנישא בהצלב יהיה מונח יותר טוב מאשר תיק שיהיה מונח על כתף אחת. אבל הכי אידיאלי הוא לשאת תיק על שתי כתפיות, כדי שתהיה חלוקה טובה יותר של נקודות האחיזה שישענו על שרירי הגב ולא על החוליות. צריך לשים לב שהכתפיות חופשיות רק באזור שליד החוליה, שם נמצאים השרירים שזוקפים את הגב ועליהם אפשר להישען. בגלל זה התיק תמיד יהיה על אזור הגב ולא מקדימה, כי אז הוא ייצור עומס והליכה כפופה".

יש חשיבות לבחירת הבד שממנו עשוי התיק?

"כדאי לבחור בבד נושם ומאוורר שיש לו גם ריפוד נושם ולא ריפוד רך, שאין לו שום משמעות כשהוא בא במגע עם הגב".

האם יש חשיבות לחלוקה של התיק?

"ישנם תיקים שמגיעים עם תאים מסודרים אבל אין לכך חשיבות רבה, כי בסופו של דבר החלוקה שווה ואין לה הרבה משמעות כשכל תכולת התיק נופלת פנימה, כמו שק".

לסיום, האם יש אנשים שנמצאים בקבוצת סיכון גדולה יותר?

"בהחלט. בכל המחקרים אנחנו רואים שיותר מהשוני בין התיקים, מה שהכי גורם לתחלואה אורטופדית אלה הגורמים הגנטיים והסביבתיים. התיק יכול ליצור החמרה מסוימת אצל האדם שנושא אותו, אבל אצל אנשים שנמצאים בקבוצת סיכון גנטי הבעיות והסימפטומים יגיעו מוקדם יותר ובעוצמה גבוהה יותר. אם אין לכם בהיסטוריה המשפחתית בעיות גב ואתם חושדים שהתיק הוא מקור לכאבים, נסו להוריד מהמשקל ולראות האם הכאבים חולפים כעבור מספר ימים, זה עשוי להיות הפתרון".

 

רק נראה יקר: תיקים עד מאה שקל

איזה תיק: התיקים הכי אופנתיים

הטעויות שאנחנו עושות בבחירת נעליים

נגד כאבי גב: תרגילים לחיזוק שרירי הליבה

0  תגובות  אהבו

כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד בבריאות טובה

עשו ואל תעשו בדרך לשינה טובה

מגפת הקורונה גזרה עלינו הסגר, בידוד ובדידות, אי ודאות ודאגות רבות, ופגעה, בין יתר הדברים, גם במעגל השינה...

לקריאת הכתבה
הסכנות של חולי סוכרת בתקופת הקורונה

מחלת הסוכרת, שבאה לידי ביטוי בהשפעה על איברים חיוניים בגוף דוגמת הלב והכליות, הופכת להיות מסוכנת יותר...

לקריאת הכתבה
להתמודד עם חוסר ודאות בימי קורונה

בימים אלה, שבהם אנחנו מתמודדים עם משבר הקורונה, התחושה היא שרב הנסתר על הגלוי. השאלה אם נידבק או לא היא לא...

לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה