חזרה ליחסים

הגיל והתרגיל: טיפים לחיזור בגיל 60+

עידן ה-ME TOO, ההיכרויות הווירטואליות ושאר שינויים שהביאו עמן השנים האחרונות (ועוד לא הזכרנו את הקורונה), מציבים אתגר לבני 60+ שמעוניינים להכיר, לחזר ולהיכנס למערכת יחסים חדשה. מומחית לזוגיות עם טיפים והמלצות איך לעשות זאת נכון
מאת מורן זלמה 25/10/21
הגיל והתרגיל: טיפים לחיזור בגיל 60+
סביר להניח שהדברים מעט השתנו מאז שחיזרתם בפעם האחרונה (צילום: shutterstock)

 

מתי בפעם האחרונה יצאתם לדייט? אם התשובה שלכם היא לפני 10, 20 או 30 שנה – כדאי שתמשיכו לקרוא. יש סיכוי טוב שדברים שהייתם רגילים אליהם בעבר, פחות עובדים או אפילו מקובלים היום. בעידן ה"ME TOO", חיזור שאולי היה נתפס בעבר כלגיטימי עלול להתפרש היום כהטרדה מינית, והחוקים לגבי מה מותר ומה אסור כבר אחרים. זה לא אמור לרפות את ידכם ולגרום לכם לוותר על סצנת הדייטים, אבל זה כן אומר שכדאי להיות קשובים יותר ולחשוב רגע נוסף לפני שאתם עושים את הצד הבא.

ולאחר שחיזרתם או חוזרתם, כיצד נכון להתנהג? האם הרצון בקרבה עשוי להזיק? האם שניכם מחפשים את אותו הדבר בקשר הבא שלכם? ואיך שומרים על גבולות האחד של השנייה?

"חיזור בגיל השלישי בימינו דורש את חיזוק שרירי הגמישות, ההסתגלות, הזרימה והראש הפתוח", מסבירה ד"ר ג'ודי כצמן, מומחית לענייני זוגיות. "העולם השתנה והפך לתובעני, מהיר, מיידי, זמין, נגיש, ויזואלי ווירטואלי. שיחות שבעבר היו בארבע עיניים הופכות להתכתבויות או לשיחות וואטס-אפ, ולכן כל המחפש זוגיות או קשר אישי חייב לוותר על קצב וסגנון העבר כפי שהכיר אותו, ולהיות מוכן לקבלת הסגנון והקצב החדש".

לשם כך לדבריה קיימים כיום אתרים להיכרויות עבור הגיל השלישי, בהם האישה היא הבוחרת את בן הזוג לאחר שמילא שאלון ונמצא מתאים. ישנן קבוצות להיכרויות לפרודים, גרושים, אלמנים ואלמנות, כשהפעילות היא בריקודים, טיולים, הרצאות, מסיבות ועוד. ויש כמובן את קבוצת הפנויים-פנויות של מוטק'ה לבני 50+. "ההיצע קיים, פתוח וזמין, מה שדרוש זו פתיחות והתמצאות בעולם הטכנולוגי. לשם כך אפשר לגייס את עזרת הנכדים".

 

הטיפים של ד"ר כצמן לדייטים ולחיזור בגיל 50+:

 

הקפידו על תקשורת מקרבת, אבל בדקו מה מתאים ומה לא לפרטנר שמולכם. צילום: Shutterstock

 

1. היו עצמכם. הגיע הזמן לוותר על המאמץ, המסכות והמשחקים. אל תבזבזו זמן על אנשים שבמחיצתם אתם מרגישים אילמים, מצומצמים, מבוקרים, נשפטים ולגמרי לא "מפורגנים". בחרו אנשים אוהדים, מפרגנים, מאפשרים, גמישים וסבלניים. אחד היתרונות של הגיל הבוגר, אחרי הכל, הוא חוכמת חיים וניסיון, ובגיל 50+ אנחנו כבר לגמרי יודעים מה מתאים לנו ומה לא.

2. זהו את שפת הגוף. בעולם שפת הגוף אין שינוי, זהו הטבע בהתגלמותו. בפגישות ראשונות, כשחוסר הוודאות והחשש שולטים, לחיצת היד תהיה לרוב רפה, יהיה חוסר קשר עין, תנועות הגוף יהיו מכונסות פנימה- ידיים שלובות, רגליים מסוקלות, גוף נטוי קדימה - הכל על מנת לשמור על אזור הבטן, שם גרים הרגשות שלנו. כשהחשש חולף ויש פתיחות ונוחיות, הגוף פתוח יותר, הראש מורם, המבט ישיר, הדיבור קולני והחיוך והצחוק נוכחים. נסו להבחין בשפת הגוף שלכם ולא פחות חשוב, בשפת הגוף של הפרטנר היושב מולכם. כבדו את המרחב האישי שלו, וגם אם מתחשק לכם להפגין חיבה, בדקו אם הצד השני מוכן לכך.

3. ערכו תיאום ציפיות. שתפו את הדייט בציפיות שלכם לגבי המערכת שביניכם. מה זה זוגיות בשבילכם? מה הייתם רוצים בפרק ב' מעצמכם ומבן/בת הזוג? מה עליכם לעשות ומי עליכם להיות כדי להצליח הפעם? כיצד והאם ניתן לסנכרן בין שתי המשפחות? אל תחששו לשאול את השאלות שחשובות לכם – ככל שתדעו את התשובות עליהן מוקדם יותר, כך תדעו אם יש התאמה בין הציפיות שלכם לאלה של הפרטנר שמולכם.

4. הקפידו על תקשורת מקרבת. היו בהקשבה ובנוכחות בשיחה, אל תקפצו למסקנות ולתגובות, ואל תתנו לפרטנר הנוכחי לשלם עבור "פשעי" הקודם.

5. שמרו על גבולות - אך גם על גמישות. מצאו לעצמכם זמן ומרחב אישי, זמן זוגי, זמן למשפחת המוצא וזמן למערכת היחסים המתהווה. אל תתערבבו מהר מדי - כל אחד מהמשתתפים סביבכם מרגיש בתחרות, ורגיש למקומו ולמיקומו המשתנה. היו מתחשבים, רגישים וגמישים, בעיקר בחגים. השתמשו באינטואיציה שהיא נחלת כולנו, אותו ידע פנימי המבדיל בין בחירה נכונה ובחירה לא לנו. זה בתוכנו, צריך רק להקשיב לבטן, היא יודעת לפני שהראש מבין.

6. ראו את התמונה הגדולה. כל אחד מגיע לקשר ולזוגיות אחרי גיל 50 עם ניסיון חיים, משפחה מורחבת, חוויות, מטענים, ציפיות, משאלות לב ובעיקר רצון וכמיהה לפיצוי בפרק ב'. חשוב לזכור שהיו חיים לפניכם. גלו גמישות ורגישות, בעיקר עם הילדים שלכם ושל בן/בת הזוג, אל תתערבו בהורות של בן/בת הזוג, יש לילדים האלה הורה וזה לא אתם. זכרו: הכל זה תהליך, ותהליך בא מהמילה הליכה. אל תאיצו בתהליכים. 

 

כנגד כל הסיכויים: הזוגות היציבים של הוליווד

זוגיות מנצחת בעשרה צעדים

בגיל 60 התאהבתי כמו מתבגרת

ואיך בונים את הזוגיות מחדש בפנסיה?

הדרך להצלחה באתרי היכרויות

מעל 50 ומחפשים אהבה? הצטרפו לקהילת פנויים ופנויות של מוטק'ה

 

0  תגובות  אהבו

התמונה של תגונה אריאל 248 01/11/19

אכן הזמנים השתנו אבל אין הכוונה לבן 60 שיוצא לפגוש בת 30 (או אולי כן...) בני שנתונים קרובים גם עולמם קרוב - יש לסמוך על חושים בריאים ואינטואיציה כאז גם היום - הקשקשנים, השתקנים, החוקרים, הבוקים וכו...

אכן הזמנים השתנו אבל אין הכוונה לבן 60 שיוצא לפגוש בת 30 (או אולי כן...) בני שנתונים קרובים גם עולמם קרוב - יש לסמוך על חושים בריאים ואינטואיציה כאז גם היום - הקשקשנים, השתקנים, החוקרים, הבוקים וכו' לא השתנו - חדירה מעמיקה וחיטוט בפרטיות בפגישות ראשונות ואנשי/ נשות המיסתורין ששותקים מידי לא מבשרי טובות...

התמונה של תגונה רותי _444_ 26/11/19
לפעמים צד אחד משתוקק לחוש בהתעניינות מהצד השני על ידי כך שישאל פרטים על חייו ואילו זה חושש לשאול שמא יתפרש הדבר כחדירה לפרטיות. בעיה!
התמונה של תגונה אריאל 248 26/11/19

הרי לא הולכים לחתום על חוזה... קצת סבלנות והכל יתברר - אפשר לנתק מתי שרוצים

שם המשחק הוא להרשים - אחרי זמן מה נגמרת ההצגה ואז מבצבצת האמת...

התמונה של תגונה רותי _444_ 26/11/19
השלב הראשון לעיתים הוא הקובע.
התמונה של תגונה אריאל 248 26/11/19

הטווס מחזר כשכל נוצות זנבו פרושות...לאשה מעל גיל 50 ודאי יש מספיק נסיון לזהות לשון חלקות הנוטפת נופת צופים...

התמונה של תגונה רותי _444_ 26/11/19
אני למשל לא אןהבת טווסיות אצל בני אדם אצל בעלי חיים דווקא כן.אניקולטת דברים עקרוניים שמפריעים לי בדייט ראשון ואז אין עוד אחד...
התמונה של תגונה שלומי _608_ 08/07/20
שלום רב, את התרשמויותי והתרשמויות חברי מפגישות ודייטים העליתי בפורום "היכרות גיל 50+". לצערינו תופעת נצלנות כספית ותלותיות כלכלית הינה נפוצה , ומאד חבל שכך. כדאי שתתייחסו לכך. פיקחו עיניים! ...
שלום רב,
את התרשמויותי והתרשמויות חברי מפגישות ודייטים העליתי בפורום "היכרות גיל 50+".
לצערינו תופעת נצלנות כספית ותלותיות כלכלית הינה נפוצה , ומאד חבל שכך.
כדאי שתתייחסו לכך.
פיקחו עיניים!
התמונה של תגונה בנימין ליפשיץ 14/11/21
***נו,,,שיטה נוספת לרשימת מכלת,,,,,,נו,,,ברצינות,,,,,
התמונה של תגונה אריאל 248 14/11/21
מי שלא משקיע לא משפיע...
כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד ביחסים

הגיל והתרגיל: טיפים לחיזור בגיל 60+

מתי בפעם האחרונה יצאתם לדייט? אם התשובה שלכם היא לפני 10, 20 או 30 שנה – כדאי שתמשיכו לקרוא. יש סיכוי טוב שדברים...

לקריאת הכתבה
כמהים לזוגיות, אך מחבלים בה

לפעמים, בסיומו של שבוע קשה, לאחר שעות רבות של טיפול זוגי, אני תוהה, לשם מה? למה אנחנו, נשים וגברים, טורחים...

לקריאת הכתבה
זוגיות: עצות זהב לריב נכון בגיל 60+

כבר בתחילת משבר הקורונה בארץ, מטפלים ומומחים בתחום הזוגיות חזו כי התקופה הקרובה תביא איתה עלייה בשיעור...

לקריאת הכתבה
מוטק’ה גם בפייסבוק
למעלה
חזרה