חזרה ליחסים

להתגרש יפה בגיל 65+

אנחנו מאד מקווים שמגפת הקורונה והבידוד הכפוי לא יובילו לעלייה במקרי הגירושים, אבל עם או בלי קשר, יש דרכים להתגרש יפה. אז מה הגורמים לגירושים בגיל מבוגר ואיך אפשר לסיים את זה בטוב? עו"ד לדיני משפחה וירושה עם התשובות
מאת כרמל קרמן 19/04/20
להתגרש יפה בגיל 65+
אפשר לסיים את זה יפה (צילום: shutterstock)

 

לכאורה זה אמור להיות פשוט יותר. הרי בגירושין בגיל השלישי בניגוד לגירושין בגילים צעירים יותר, אין עיסוק בילדים, אין שאלות של משמורת, הסדרי ראייה, ויכוחים על חלוקת חגים וחופשים, על אפוטרופסות ועל מזונות לילדים. אבל רק לכאורה. בפועל, אומרת עו"ד רות דיין וולפנר, מומחית בדיני משפחה וירושה ומחברת הספר קארמה איז א ביץ', גירושין בגיל השלישי יכולים להיות טעונים באותה מידה. "נטרול המחלוקות בעניין ילדים קטינים אמור למזער את עוצמת הסכסוך, אבל האמת היא שעוצמת הסכסוך היא פונקציה של הפגיעה הרגשית והיכולת לנהל אותה. לכן גירושים בגיל השלישי יכולים להיות לא פחות קשים ומורכבים מגירושין בגיל מוקדם, תלוי בבני הזוג עצמם ולא בגילם".

מה עומד במרכז המחלוקת בגירושים בגיל השלישי?

"בדרך כלל אופן חלוקת המשאבים הכלכליים שעומדים לרשות בני הזוג. בעניין זה יש כמה מוקדי דאגה - אופן חלוקת הרכוש שנצבר, בין אם נצבר רכוש רב ובין אם לא; הצורך לחלק את המשאבים הפנסיוניים שהיו אמורים לספק תא משפחתי אחד; והדאגה בדבר העברת הנכסים לדור ההמשך.

בחלק גדול מהמקרים לתוך המחלוקת הרכושית בגיל השלישי מסתננות מחלוקות שמקורן בדאגה לירושת הילדים. לדוגמא בני זוג בשנות ה-70 המוקדמות לחייהם, שלבעל יש מאהבת בת 45 וכעת הם עומדים להתגרש. יש להם רכוש רב מאוד שמקורו בעסקי הבעל שמתקשה להיפרד מהשליטה על רכושו, ומבקש להגיע עם האישה להסדר שהיא מקבלת דירת יוקרה וקצבה נאה לשארית חייה ולהשאיר את כלל הרכוש בידיו ותחת שליטתו. האישה מסרבת לכך בכל תוקף והם מנהלים מלחמה משפטית עקובה מדם בבית המשפט. אומרת האישה - אני את החצי שלי אשאיר לשלושת ילדינו, והוא יצטרך לדאוג גם לבת זוגו ואולי גם לילדיה, ולכן אינה מוכנה לשום הסדר שכורך ויתור שלה על חלק מהרכוש".

 

"גברים מבוגרים נוטים לבגוד יותר מנשים מבוגרות"

 

"אנשים מעדיפים את האושר שלהם על פני תא משפחתי לא יציב". עו'ד רות דיין וולפנר, צילום: ענבל מרמרי

 

מי יוזם יותר גירושים בגיל מבוגר - גברים או נשים?

"כמו בגיל צעיר, גם בגירושין בגיל מבוגר, אין זו שאלה של מגדר. לכאורה ניתן היה לסבור שדווקא גברים בגיל מבוגר יזמו יותר גירושין, אבל בפועל אין באמת העדפה מגדרית. אנחנו מצויים בעידן שאנשים מעדיפים את האושר שלהם על פני תא משפחתי שכבר לא מספק סביבה יציבה. ככל שתוחלת החיים עולה, יותר ויותר אנשים מבינים שגם בגיל השלישי יש לפניהם עוד כמה עשורים, והם מעדיפים לחיות אותם טוב".

למרות זאת, מסבירה עו"ד דיין וולפנר שניתן לומר שגברים מבוגרים נוטים לבגוד יותר מנשים מבוגרות, בגידות שעלולות להביא על התא המשפחתי את קיצו. לעיתים הגבר עוזב בשל רומן שמנהל, ולעיתים גם אם נתפס בקלקלתו, הוא מעדיף לשמר את המשפחה ולהימנע מחלוקת רכוש. לא מעט נשים בגיל 65+, לדבריה, מעדיפות להעלים עין מהבגידה על מנת לשמור על המסגרת המשפחתית, וכך חיים אותם זוגות בידיעה ובשתיקה. "ישנן נשים שאינן מסוגלות לחיות עם הידיעה שהבעל מנהל רומן, והן יחתרו לפירוק המסגרת המשפחתית גם אם הגירושין כרוכים בפשרות כלכליות ובירידה ברמת החיים".

 

מה צריך לקחת בחשבון כשמתגרשים בגיל 65+?

 

קחו בחשבון את הירידה ביכולת הכלכלית שלכם ואת העובדה שהפנסיה תחולק שווה בשווה. צילום: Shutterstock

 

עו"ד דיין-וולפנר מפרטת:

 

1. קחו בחשבון את הירידה ביכולת הכלכלית שלכם. בגיל צעיר יותר ניתן לשנות קריירה, לעבוד במשרה נוספת או להגדיל את אחוז המשרה כדי להתמודד עם השינוי במבנה המשפחה וחלוקת משאביה. בגיל השלישי אפשרויות התעסוקה מצומצמות יותר, לעיתים קרובות בני הזוג המתגרשים חיים מקצבת פנסיה שצריכה להתחלק בין שניהם, ואפשרויות השלמת ההכנסה מצומצמות מאד.

2. אם ערכתם צוואות הדדיות חשוב מאוד לטפל בביטולן ועריכת צוואות חדשות. אם אין לכם צוואה זה הזמן לערוך, ויפה שעה אחת קודם. כל עוד בני הזוג לא התגרשו בגט בבית הדין הרבני, הם נחשבים כנשואים ויורשים אחד את השני. החוק הישראלי אינו מכיר בסטטוס ״פרודים״, ולכן חשוב לערוך צוואה בסמוך לקבלת ההחלטה להתגרש.

3. כנ״ל לגבי ייפוי כוח מתמשך - אם ערכתם ייפוי כוח מתמשך ומיניתם את בן או בת הזוג כמיופי כוח, קחו זאת בחשבון ותחשבו אם אתם מעוניינים לשנותו או לערוך חדש.

4. קחו בחשבון שתצטרכו לחלוק בפנסיה שווה בשווה. כאשר בני הגיל השלישי מתפרנסים מפנסיה עיקרית אחת ומקצבאות זקנה של המוסד לביטוח לאומי, לפעמים הצורך לחלק את הפנסיה הוא המכשול העיקרי בגירושין. זוגות כאלו, שאף אחד מהם לא יכול להתקיים ממחצית הפנסיה, אינם יכולים להרשות לעצמם להתגרש או שמבינים שהגירושין יכפו עליהם ״לאכול״ את הרכוש שיממשו תוך כדי הגירושין, כדי להתקיים באופן שוטף.  

 

 בכל זאת רוצים להתגרש? עו"ד דיין-וולפנר מנדבת טיפים לגירושין יפים בגיל 65+:

 

נסו להגיע להסכם וזכרו חסד לצד השני על השנים היפות. צילום: Shutterstock

 

1.עשו כל מה שאפשר כדי להגיע להסכם. ניהול הליך משפטי קשה בגיל השלישי יכול להוות מעמסה רגשית ומנטלית שעשויה ״לקצר את החיים״.  הליכים משפטיים קשים מאופיינים גם בחוסר ודאות וגם במתח רגשי קשה, אלמנטים בעלי השפעה שלילית על הבריאות. אם המחלוקות אינן מהותיות, שווה לוותר ולקנות שקט וודאות.

2. אחת הדרכים המומלצות לניהול הליך הגירושין היא באמצעות פניה משותפת להליך גישור. הליכי גישור מתנהלים באווירה טובה יותר וניתן לחשוב במהלכם על פתרונות יצירתיים לחלוקת העוגה, כדי שתספיק לשניים.

3.זכרו ששניכם רוצים לעשות את מה שטוב לילדים ולירושה שתישאר עבורם. לעיתים הבנת העניין הזה עשויה להיות הפתרון להסכם, באמצעות העברה של נכסים שמצויים במחלוקת ישירות לילדים. מדובר בפתרון שאליו ניתן להגיע בהסכמה בלבד אך הוא עשוי לקצר את ההליך ולפשטו.

4. אל תערבו את הילדים. למרות שילדיכם כבר בוגרים אל תגרמו להם לקחת צד בסכסוך. הורים מבוגרים, במיוחד אם הם הצד ״החלש״ בגירושין, נוטים להישען על הילדים ולהיעזר בהם בהליך הגירושין. גם אם אתם זקוקים לעזרה מהילדים, חשוב לא לדבר סרה על ההורה השני, להזכיר לילדים שהוא גידל אותם ולהימנע מהסתתם או ניתוקם מההורה שנתפס כחזק יותר או כאשם בגירושין.

5. זכרו חסד לצד השני - על השנים הטובות, על הילדים המשותפים, על הליכה בדרך משותפת שנים רבות. כשזוכרים חסד, פורקים מטענים שליליים ובמצב הזה היכולת להתגרש בטוב עולה פלאים.

 

לקחת את הזוגיות קצת פחות ברצינות

אוהבת את בעלי, אבל גם גברים אחרים

"מי שלא חווה בגידה לא יבין איך זה מרגיש"

למה נשים מתגרשות?

מה קורה לזוגיות אחרי גיל 50

מתגרשים בגיל השלישי? כך תעשו זאת נכון

0  תגובות  אהבו

התמונה של תגונה אריאל 248 25/04/20
עורכי דין בדרך כלל רואים את התמונה דרך החור של הגרוש. האדנלין והפרינציפים של המתגרשים-הקשישים בדרך כלל קהה עוקצם וגם הסכמי ממון נדירים בגילאים אלו כך שהלקוחות יותר נוחים - חצי חצי זה הפסק דין הכי נפוץ...
עורכי דין בדרך כלל רואים את התמונה דרך החור של הגרוש. האדנלין והפרינציפים של המתגרשים-הקשישים בדרך כלל קהה עוקצם וגם הסכמי ממון נדירים בגילאים אלו כך שהלקוחות יותר נוחים - חצי חצי זה הפסק דין הכי נפוץ...
ההבט החברתי שתחילה נראה מכשול שאינו בר חשיבות יתרה הולך וגודל ככל שהזמן הפנוי הולך ומתרחב.
לאמר את האמת - ממש לא בטוח שאצל כולם/ן 65 הינו ה45 החדש... מי שאינם טובלים בממון לא יוכל לממן לעצמם ניתוחים פלסטיים יקרים ואפילו בוטקס ופיסול פנים אינם מוצרים עממיים וכנראה יאלצו לראות במראה דמות בת גילם עם שיער צבוע, הלוואות שיער, קמטים ופימה כלשהי...
קשה לי להאמין שאשה בת 65 תרשה לעצמה התנהלות והתנהגות של "חופשיה" בשנות ה40 שלה השופעת הורמונים וסקרנות...כיוון ששוק הבשר אינו יודע רחמים - גברים צעירים שוחרי סקס, והמבוגרים גם הם לא מפנטזים על הקמת משפחה חדשה...חברות חדשות - זה לא כל כך בטוח...
אצל הגברים המצב אולי יותר קשה אפילו - בלי רוחב כיס ולב אין צעירות... ואפילו בנות 60 מחפשות להן משהו מוצלח יותר מהגולם הבטלן ש"יודע הכל" ומעביר ביקורת על כל העולם ו"ברגעי האמת" ממציא תירוצים... ועדיין לא דיברנו על הצמיגים, הנחירות, ההופעה הרשלנית והעובדה המעציבה שבת זוג לא בדיוק מארחת-משרתת-מטפלת-סרוגייט... גברים אינם נוטים להתחבר עם מי שלא היה איתם בצבא, בעבודה או בקאנטרי קלב...
כמובן שישנם גברים שהם משהו מיוחד ומבינים לנפש אשה אבל הם מצרך די נדיר...
כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד ביחסים

כמהים לזוגיות, אך מחבלים בה

לפעמים, בסיומו של שבוע קשה, לאחר שעות רבות של טיפול זוגי, אני תוהה, לשם מה? למה אנחנו, נשים וגברים, טורחים...

לקריאת הכתבה
זוגיות: עצות זהב לריב נכון בגיל 60+

כבר בתחילת משבר הקורונה בארץ, מטפלים ומומחים בתחום הזוגיות חזו כי התקופה הקרובה תביא איתה עלייה בשיעור...

לקריאת הכתבה
חוגגים 60 שנות נישואים - בט"ו באב

מה יותר נעים מלחגוג אהבה בט"ו באב? לחגוג יום נישואים בט"ו באב, ולא סתם – אלא יום נישואים עגול, 60 ליתר דיוק. אם...

לקריאת הכתבה
מוטק’ה גם בפייסבוק
למעלה
חזרה