חזרה לבריאות טובה

לראות את העור: כל הדרכים להתמודד עם מחלות עור בימי קורונה

מתח ולחץ, בשילוב הסגר בבית ושטיפת ידיים תכופה לא מועילים לעור שלנו, אבל לסובלים ממחלות עור מדובר בסבל יום-יומי. בדקנו עם מומחיות בתחום רפואת העור, הטיפוח והתזונה איך אפשר להקל על התפרצות או החמרה של מחלת עור בימים אלה
מאת חני יודל 13/04/20
לראות את העור: כל הדרכים להתמודד עם מחלות עור בימי קורונה
הגרד לא פוסק? יש דרכים להקל על המצב (צילום: shutterstock)

 

זה לא סוד שסטרס לא טוב לעור שלנו, אבל יש מי שסובלים ממנו ישירות – עבור בעלי מחלות עור שונות, מתח ולחץ עלולים להוות טריגר להתפרצות או החמרה במצב. משבר הקורונה, הבידוד בבית, הדאגה והריחוק מיקירינו – כל אלה מהווים גורמי דחק שאינם תורמים למצב העור. תוסיפו לזה את שטיפת הידיים התכופה והחיטוי באלכוג'ל וקיבלתם את המתכון הכמעט מושלם לסבל יומי עבור מי שחי עם מחלת עור. "מחקרים מראים שתסמיני מחלות עור עלולים להתפרץ או להתלקח בעתות לחץ, החל מאסטמה של העור ומחלות דלקתיות נוספות, ועד פסוריאזיס, המתבטאת בנגעי עור אדומים מכוסים בקשקשת לבנה כסופה, שעלולה להחריף אם לא תטופל מיידית", מאשרת ד"ר סיון מרסר, מומחית לרפואת עור, אסתטיקה ולייזר.

לשאלה אילו מחלות עור יכולות להחמיר או להתפרץ על רקע המתח שאנו חווים בימים אלה, משיבה ד"ר מרסר כי כל מחלות העור המוכרות והנפוצות הן מחלות המושפעות בין היתר גם ממצב הנפש, מלחץ וסטרס או מטראומה כלשהי. "הדלקתיות הן סבוריאה, אטופיק דרמטיטיס שהיא אסתמה של העור, פסוריאזיס ואקנה, והזיהומיות הן הרפס. מדובר במחלות כרוניות עם התלקחות לקראת אפיזודת הסטרס, או התפרצות ראשונית בעור". ויש לתופעה הזו גם שם: "בעולם הרפואה יש תחום שנקרא פסיכודרמטולוגיה, חקר התנהגות העור כתגובה למצבי סטרס ולחץ שאנו חווים כבני אדם", היא מסבירה.

שטיפת הידיים התכופה שאנו נדרשים לה בימים אלה והשימוש בנוזל חיטוי, כאמור, לא תורמים למצב. "שטיפה מרובה מסירה את שכבת השומן הטבעית, שמטרתה להגן וללחח את העור, ושימוש תכוף באלכוהול מייבש גם הוא את העור, ומכאן הדרך להחמרה בגרד או ביובש ועד לדלקות עור קצרה", מסבירה ד"ר מרסר.

מה הפתרונות של רפואת העור להחמרות או להתפרצויות הללו?

"כל מטופל והתנהגות המחלה שלו, אך הפתרון ייעשה בהתאם לאבחון מומחה לרפואת עור בעניין תסמיני המחלה, ההתקדמות שלה והיסטוריית המטופל. במחלות עור באופן כללי צורות הטיפול תלויות במידת ההתפרצות של אותם תסמינים - כתמים אדומים, יובש חריג, גרד, ופצעים וסדקים בעור - אך מקובל להתחיל במרשם לטיפול נקודתי מקומי בתרופה לתסמינים עצמם, בצורת משחות, ג'לים וקרמים, במרשם רופא כמובן. חלק ממחלות העור הן כרוניות, ולכן אין דרך להעלים אותן ואת תסמיניהן, אך יחד עם זאת יש בידי רופאי עור את כל הכלים לשלוט בביטוי המחלות הללו גם במצבים הקשים והחריגים שלהן. לכן למטופלים מומלץ לשמור על קשר רציף וישיר עם הרופא המטפל גם בימים אלה, לשיתוף פעולה בהתמודדות".

 

"העור הוא חלון ראווה למתרחש בתוך הגוף"

 

בידוד בבית, דאגה ולחץ מהמצב עלולים לבוא לידי ביטוי בעור. צילום: Shutterstock

 

גם בעולם הטיפוח רואים את הקשר בין מחלות עור לסטרס. לדברי מירב בן יקר, מנהלת הדרכה במותג הקוסמטיקה המקצועית HL, במצב של סטרס הגוף מגייס את המערכות שלו אך ורק לצורך התמודדות עם המשבר, על חשבון כל פעילות שאינה חיונית להישרדות מיידית. "המשמעות היא שהפעילויות שמבצעת מערכת העצבים הפאראסימפתטית, כמו שימור, הגדלת מאגרי אנרגיה, חידוש תאים, הפרשת הורמונים, עיכול, שינה טובה ותהליכי פינוי רעלים מופחתות משמעותית – מה שמטבע הדברים עלול לגרום להחמרה של מחלות עור קיימות או לגרום להתפרצות מחלות חדשות", מסבירה בן יקר.

הפגיעה בפינוי התקין של רעלים, השיבוש ההורמונלי, הפגיעה ביכולת חידוש התאים – כל אלה קשורים לדבריה ישירות לפגיעה בעור. בנוסף, ניתוב המשאבים לטובת ההתמודדות עם מצב המשבר עלול לגרום לחסר ברכיבים חיוניים, כמו ויטמינים ומינרלים שונים, נוגדי חמצון וויטמינים מקבוצת B. "חסרים אלה כשלעצמם עלולים לגרום לפגיעה בבריאות העור", מוסיפה בן יקר. "כך לדוגמה, חסר בוויטמין 2B עלול לגרום לדלקות, אקנה וגרד בעור, וחסר בביוטין גורם לפגיעה בבריאות העור ולדלקות עור כגון סבוריאה". בן יקר מוסיפה כי הסטרס מלווה בעלייה ברמות הורמוני דחק כמו קורטיזול, שבתורו גורם לפגיעה במנגנוני בקרה מרכזיים המפקחים על פעילות תאי מערכת החיסון ועל עיכוב תהליכי דלקת. "כתוצאה מכך עולה הסיכון לתהליכים דלקתיים בגוף, כולל בעור, ולהתפרצות של מחלות עור חדשות או קיימות שבהן מעורבים תהליכי דלקת".

מה ההיבט הנפשי של מחלות עור בעקבות הסטרס שאנו חווים עכשיו, בשילוב היובש של מזג האוויר האביבי והסגר בבית?

בן יקר: "העור הוא איבר שמהווה פעמים רבות חלון ראווה למתרחש בתוך הגוף. גם למצב הנפשי יש השלכות על בריאות גופנו, הן מבחינה פסיכוסומטית והן מבחינה הורמונלית, וידוע שגורמים כמו חרדה, מתח, לחץ ודיכאון משפיעים על הבריאות. השהות בפנים הבית למשך זמן ממושך בלי יכולת לצאת ממנו, נוסף לחשש המתמיד מהדבקה והמגיפה המשתוללת, עלולים להוות טריגר לתחושות אלו, שעם הזמן יבואו לידי ביטוי גם במצב העור, בהופעתם של נגעים ומחלות עור שונות או החמרה במצב קיים שעמו מתמודדים".

 

ואיך קשורה התזונה לבריאות העור?

 

בגישת הנטורופתיה, חלב ומוצריו לא טובים לסובלים מאטופיק וסבוריאה. צילום: Shutterstock 

 

ולבסוף, גם לתזונה שלנו יש השפעה על מצב העור: היום גם ברפואת העור הקונבנציונלית יש המקשרים בין מזונות מסוימים להחרפה של מחלות עור כמו אסתמה של העור וסבוריאה, וכמובן שברפואה המשלימה רואים קשר ישיר בין הדברים. ביקשנו מהנטורופתית אורטל ברובין-חן, רכזת תחום הנטורופתיה בכללית רפואה משלימה, להמליץ על מזונות שכדאי לאכול וכאלו שכדאי להימנע מהם, על מנת לשפר את מצב העור במקרה של החמרה או התפרצות מחלת עור. הנה ההמלצות שלה:

 

המלצות תזונה לסובלים מפסוריאזיס: 

 

"המרכיב העיקרי שממנו נרצה להימנע בפסוריאזיס הוא גלוטן", אומרת ברובין-חן. "חשוב לשים לב שלא נחליף את מוצרי המזון במזונות ללא גלוטן על בסיס עמילן תפוחי אדמה, בעלי ערך תזונתי נמוך, אלא במזונות כמו טף, כוסמת וקינואה. עוד נרצה להימנע ממזונות מעוררי דלקת כמו סוכרים פשוטים. מחקרים מראים שצריכה של אומגה 3 בכמות גבוהה עשויה לסייע בשיפור מצב הנגעים".


המלצות תזונה לסובלים מאטופיק דרמטיטיס:

 

"באטופיק דרמטיטיס - אסתמה של העור - נרצה להימנע ראשית מאכילת חלב ומוצריו", אומרת ברובין-חן. "בנוסף, נרצה להימנע ממזונות הנחשבים מעודדי ליחה כמו סוכר, פירות הדר, בננות, בוטנים, מזון מטוגן ושומנים. רצוי להימנע גם ממזונות מעודדי דלקת כמו בשר אדום, קמח חיטה, ירקות סולניים - עגבניות, חצילים, גמבות, תפוחי אדמה - ואלכוהול.
במקביל להימנעות ממזונות מעודדי ליחה ומעודדי דלקת, חשוב לשפר את צריכת האבץ בעזרת מאכלים המכילים אומגה 3 כמו דגי ים צפוניים – דג סלמון למשל - זרעי צ'יה וחופן זרעי דלעת ליום".

 

המלצות תזונה לסובלים מסבוריאה: 

 

"במקרה של סבוריאה  ולצורך איזון הורמונלי מומלץ להימנע מצריכת חלב ומוצריו, וככלל להמעיט במזונות מן החי", אומרת ברובין-חן. "אם חייבים, ניתן עדיפות לתוצרת אורגנית ללא הזרקת הורמונים. בנוסף, נימנע מצריכת פחמימות פשוטות ונחליף אותן בדגנים מלאים, וכן נימנע מאכילת מזונות מעובדים ותעשייתיים".

באופן כללי לדבריה, בכל מחלות העור הללו וכדי להפחית את רמות הסטרס, מומלץ להוסיף לתזונה היומית חליטות לבנדר/ קמומיל/ פסיפלורה, צריכת בטטה ושיבולת שועל.

 

גם לבן יקר יש המלצות – בתחום הטיפוח - לסובלים ממחלות עור:

 

העדיפו תכשיר ניקוי עדין על פני סבון פנים, והימנעו ממוצרי קוסמטיקה עם בישום וחומרים משמרים. צילום: Shutterstock

 

1. מומלץ לבחור בתכשירים קוסמטיים המבוססים על רכיבים נוגדי חמצון - כמו ויטמין C, ויטמין E, ויטמיני B וחומצה אלפא-ליפואית.

2. מומלץ להשתמש בתכשירים ייעודיים לריפוי ולשיקום העור – כאלו המבוססים על רכיבים שיעזרו להרגיע את העור ולהקל על תחושות הגירוי, הגרד ואי-הנוחות, להפחית דלקת ולחדש ולשקם את מרקם העור. לסובלים מגירוי כתוצאה מדלקת עור אטופית (אסתמה של העור) או תגובה אלרגית, כדאי לבחור בתכשירים המבוססים על רכיבים הפועלים לשיקום ולתיקון העור, כמו קומפלקס נחושת פפטידי ובטא גלוקן, רכיבים אנטי דלקתיים כגון חומצה סליצילית וחומצות שומן מסוג אומגה 3, ורכיבים שיעזרו להרגיע את העור ולהפחית את הרגישות, כגון אלנטואין ואלוורה.

גם לעור הסובל מסבוריאה מומלץ לבחור בתכשירים הכוללים רכיבים נוגדי דלקת, כגון חומצת שומן גאמא לינולאית וחומצות שומן מסוג אומגה 3, ורכיבים אנטי סבוראים וחלבונים אנטי בקטריאליים ואנטי פטרייתיים, כמו לקטופרין ולקטופראוקסידז. בנוסף, ממליצה בן יקר לבחור בתכשירים הכוללים רכיבים מרגיעים ונוגדי גירויים כמו ביסבלול, המופק מצמח הקמומיל.

3. מומלץ להימנע מתכשירים המכילים בושם וחומרים משמרים – כגון פרבנים, שנמצאו כקשורים לגירויים, רגישות ואלרגיות בעור, חומרי הקצפה (SLS) וכיו"ב, וכן להימנע משימוש באלכוהול ובמרכיבי טיפוח אחרים המגרים את העור.

4. עדיף לוותר על השימוש בסבון ולנקות את עור הפנים בעזרת תכשיר ניקוי עדין.

5. הקפידו על שימוש בקרם לחות איכותי – כזה המכיל אחוז גבוה של מים וגורמים קושרי לחות (כגון חומצות אמינו, חומצות אלפא הידרוקסיות, אוריאה וגליצרין) ונוגדי חמצון, שעוזרים להגן על העור.

 

ולסיום, ההמלצות של ד"ר סיון מרסר בתחום רפואת העור:

 

1. במקרה של אקנה – הקפידו על שתיית נוזלים, הימנעות מעישון, הימנעות ממזונות בעלי ערך גליקמי גבוה ושימוש בקוסמטיקה לא קומדוגנית (כזו שלא חוסמת את נקבוביות העור).

2. במקרה של פסוריאזיס - הקפידו על שימון עור, ובצעו חשיפה מבוקרת לשמש של כ-20 דקות ביום עם קרם הגנה (אם יש לכם מרפסת, גג או גינה זה הזמן לנצל זאת).

3. במקרה של אקזמה בכפות הידיים – הקפידו על שימון העור והפחתת שימוש בדטרגנטים (רכיבים הנמצאים לרוב בסבונים שאינם ייעודיים לעור בעייתי או רגיש).

 

המזונות שיעזרו לכם לחזק את המערכת החיסונית

סופר פוד: כוח העל של מזונות העל

לטפל ביובש בעור בדרכים טבעיות

קוסמטיקה טבעית: עשי זאת בעצמך

הצטרפו לקהילת בריאות ואורח חיים בריא של מוטק'ה

0  תגובות  אהבו

כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד בבריאות טובה

לחייך בפה מלא: כך תשמרו על שיניים יפות ובריאות גם בימי קורונה

בשיתוף מועצת הבריאות

כולנו רוצים חיוך יפה ושיניים בריאות, גם בגיל מבוגר. שיניים וחניכיים במצב אופטימלי...

לקריאת הכתבה
הקורונה עוד כאן: כך תעברו את החורף בשלום

החורף מביא עמו גשמי ברכה, אבל גם לא מעט תחלואות - ובגיל המבוגר אנחנו נמצאים בסיכון מוגבר לשפעת, התקררות,...

לקריאת הכתבה
20 טיפים לשיפור מצב הרוח בתקופת הקורונה

התפרצות נגיף הקורונה הובילה לשינויים משמעותיים בשגרת החיים שלנו. אנחנו פחות יוצאים מהבית, חיים מסגר...

לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה