חזרה להחיים הטובים

תרופות, איפור, פירות וירקות: כללי האחסון בקיץ

הידעתם שיש מוצרי איפור שיחזיקו מעמד טוב יותר במקרר בחודשי הקיץ? שלא את כל הפירות והירקות מומלץ לשמור בקירור? ואיך מאחסנים תרופות בזמן נסיעה? המדריך המלא
מאת קרן אוחיון 05/08/19
תרופות, איפור, פירות וירקות: כללי האחסון בקיץ
אז מה כדאי לשמור בקירור ומה במזווה? (צילום: shutterstock)

 

הבית שלנו מתחמם בקיץ, אבל האם זה אומר שאנחנו צריכים להכניס את כל מה שבדרך כלל נמצא במזווה או על השיש למקרר? התשובה היא בהחלט לא. אמנם המקרר שלנו הוא נכס בעונת הקיץ, אבל חשוב לדעת אילו מוצרים יש להכניס אליו ואילו אפשר להשאיר מחוצה לו, אבל באחסון אחראי כמובן. אז הנה כמה כללים שיעזרו לכם לעשות סדר:

 

אחסון תרופות

במקרר? בארון התרופות? תלוי בסוג התרופה. צילום: Shutterstock

 

בטח שמתם לב שבעלון השימוש של רוב התרופות מופיע הכיתוב: "לאחסן בטמפרטורה שאינה עולה על 25 מעלות". טעות אחסון נפוצה היא שאנשים חושבים שאם בקיץ הטמפרטורה בבית עולה על 25 מעלות, מוטב להכניס את התרופה למקרר. זו טעות, כי יש תרופות שקור דווקא מקלקל אותן. לעומת זאת ישנן תרופות שמצוין עליהן במפורש שהן דורשות קירור, ואז אין בעיה – מקומן במקרר. אם לא מצוין מפורש, יש להיוועץ עם הרופא או הרוקח לגבי אחסון של כל תרופה.

ללכת על בטוח: אם אין לכם אפשרות להתייעץ עם רופא או רוקח, שמרו את התרופות במקום יבש שהשמש לא מגיעה אליו, וכמה שיותר רחוק ממקורות חום. אחסון במטבח או באמבטיה, למשל, הוא גרוע מאוד כי אלה חדרים שהטמפרטורה בהם מרקיעה שחקים, ויש בהם לחות גבוהה.

ומה לגבי האריזה? כדאי לשים את התרופות בתוך קופסת פלסטיק סגורה. אל תוציאו את התרופות מאריזתן המקורית, כי התוקף של התרופה מצוין עליהן. כדאי גם לשמור על עלון השימוש, למקרה שיהיו לכם שאלות או תהיות בנוגע לתרופה, למשל לגבי תופעות לוואי. 

יש תרופות מסוימות שיש להן פג תוקף קצר במיוחד, למשל טיפות אף מסוימות שניתן להשתמש בהן חודש בלבד מיום הפתיחה. במקרה כזה כדאי לציין בכתב על גבי האריזה את התאריך שבו פתחתם את התרופה.

טיפ קיץ: עונה חדשה היא תמיד זמן מצוין לערוך רענון תקופתי בארון התרופות - להשליך את התרופות שפג תוקפן, לבדוק תרופות אחרות אם שינו צבע או מרקם (שאז גם הן כבר לא טובות לשימוש), לבדוק חוסרים ולהצטייד בתרופות ייעודיות לעונה החמה, כמו משחות שמקלות על הגרד מעקיצות יתושים, אלוורה שמקלה על כוויות מהשמש וכיו"ב.

איך מאחסנים תרופות בנסיעות? תרופות תמיד מוטב לקחת בתיק יד ולא להכניס למזוודה, מכל הטעמים שציינו כבר (חום, קור קיצוני בבטן המטוס, לחות וכו'). בנוסף, אם המזוודה תלך לאיבוד, לפחות שתרופות שנחוצות לכם יהיו עליכם.

 

אחסון מוצרי טיפוח

הידעתן? לקים ושפתונים אפשר בקיץ לשמור במקרר. צילום: Shutterstock

 

הקיץ הוא עונה מסוכנת למוצרי הטיפוח שלנו, שגם כך נמצאים תמיד בסכנה בטמפרטורות גבוהות. בנוסף, תענוג אמיתי להניח על הפנים קרם לחות צונן או מקדם הגנה קריר ביום קיץ חם - אתן חייבות לנסות ולראות את ההבדל. אז אלה הכללים שכדאי לכן לאמץ:

קרם לחות, מקדם הגנה, קרם עיניים, מסכות פנים ומים טרמליים – כדאי להניח במקרר, במקום קריר אך לא קר מדי, פחות מ- 24 מעלות. הטיפ הזה חשוב במיוחד לגבי מוצרי טיפוח שמכילים ויטמינים, מינרלים וחומצות, שבשל רגישותם הרבה יישמרו טוב יותר בקור מאוזן.

גם לקים ניתן להניח על מדף במקרר.

בשמים – כדאי להניח במקום סגור וחשוך, למשל בארון הבגדים. מומחית הריח גליה תורן חן נתנה לנו טיפ משובח: "כדאי להתבשם מיד אחרי המקלחת, כשהעור עוד מעט לח, וכך הבושם  נשמר טוב יותר. רק אז התלבשו".

אם יש לכן צל בשולחן האיפור, אפשר להניח עליו את הבשמים שלכן, או לפחות את אלו שאתן משתמשות בהם יום-יום. שמש וחום הם סכנה אמיתית לבשמים, כי הם מקלקלים אותם: השמש והחום גורמים לבושם להתחמצן. אם שמתן לב שהבושם שינה צבע, מרקם או ריח – זה סימן שהוא התקלקל ויש להשליך אותו. לבשמים יש תוקף ארוך במיוחד, של מספר שנים, אבל זה בתנאי שאחסנתן אותם כראוי.

טיפ חשוב מאוד: סגרו את המיכלים! מוצרי טיפוח, איפור ובישום יישמרו טוב יותר אם תסגרו היטב את הפקק או המכסה שלהם.

איפה לאחסן את האיפור? במגירות, ביחד עם תכשירים שאתן לא משתמשות בהם בקיץ. כדאי לא לאחסן את האיפור בערימות אלא להניח בתוך המגירות קופסאות שמחולקות לקוביות (ניתן להשיג בשקלים בודדים ברשתות המקס סטוק ודומותיהן), ובתוכן את מוצרי האיפור. מעבר לסדר שזה יעשה לכן בעיניים, כך תוכלו לראות בדיוק מה יש לכן.

מוצרי איפור כמו סומק, פודרה, צלליות ויתר אבקות יכולים להחזיק מעמד שנים באחסון נכון. לעומתם, מוצרים כמו מסקרה ואייליינר מתחמצנים במגע עם האוויר במהירות (פעולת ההוצאה וההכנסה למיכל דוחסת אליו גם אוויר וחיידקים), ולכן יש להחליף אותם כל מספר חודשים.

ישנם מומחי איפור שממליצים להכניס מוצרי איפור על בסיס נוזל או קרם, ובעיקר ליפסטיקים למקרר, ולהוציא אותם כמה דקות לפני שמתאפרים, כדי להחזירם לטמפרטורת החדר.

ואיפה אסור לאחסן איפור? באוטו. הטמפרטורה ברכב יכולה להגיע עד 70 מעלות, מה שיגרום לאיפור להתקלקל ולהתמוסס, במיוחד כשמדובר במייק-אפ ושפתונים. מי שמרגישה שהיא חייבת לקחת איתה איפור, למשל אם היא מתאפרת ברכב בזמן הפקקים, אל לה להשאיר את האיפור באוטו לאחר שכיבתה את המזגן. חבל עליו.

 

אחסון ירקות ופירות

 

לא לכל הפירות והירקות המקרר יעשה טוב. צילום: Shutterstock

 

החשש מהחום והלחות גורמים לרובנו להכניס באופן אוטומטי את הפירות והירקות למקרר, כי נדמה לנו שהקור ישמור עליהם מריקבון - אבל זה לא נכון, בדיוק כשם ששטיפת הפירות והירקות לפני הכנסתם למקרר היא טעות נפוצה נוספת. ירקות יישמרו טוב יותר כשהם יבשים, ולכן כדאי לשטוף אותם לפני האכילה בלבד.

אז אילו ירקות ופירות בכל זאת כדאי לשמור במקרר?

תותים, ענבים ודובדבנים כדאי לאחסן בכלי אטום וסגור במקרר, והם יחזיקו מעמד עד שבוע-שבועיים. אבטיח ומלון יחזיקו מעמד טריים עד שבוע במקרר, וכדאי לאחסן אותם בשלמותם ולחתוך לפני ההגשה. תפוחים – יחזיקו מעמד עד חודש, ואפשר להניח בקופסה או בסלסלה בתחתית המקרר. חסה וכרוב – כדאי להפריד את העלים ולאחסן בקופסה סגורה אבל לא בשקית ניילון.

מחוץ למקרר:

מלפפון לא אוהב קירור - כדאי להשאיר אותו במקום מוצל ככל האפשר, וכך גם אבוקדו שיבשיל היטב בכלי פתוח על השיש, למשל. אפרסקים, נקטרינות, משמשים ושזיפים – כדאי להשאיר במקום מוצל מחוץ למקרר עד שהם מבשילים, ורק אז להכניס למקרר.

בננות, אננס, מנגו – יבשילו היטב מחוץ למקרר במשך שבוע-שבועיים.

תפוחי אדמה, בצלים ובטטות – כדאי להניח מחוץ למקרר בכלי מאוורר היטב. בצורה כזו הם יכולים להחזיק מעמד שבועיים-חודש.

 

עוברים לטיפוח קיץ: כל מה שצריך לדעת

טיפולי יופי בקיץ - כן או לא?

ייעוץ תרופתי אישי: עושים סדר בתרופות

קחו שליטה על התרופות שלכם

20 מזונות שלא כדאי לכם לשמור במקרר

 

0  תגובות  אהבו


קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עוד בהחיים הטובים

"כל אחד יכול ליצור, גם מי שיש לו ידיים שמאליות"
לפני כמה עשרות שנים, כשהייתי תלמידה בבית ספר יסודי, פעם בשבוע חילקו את הבנות והבנים לשתי קבוצות בשיעורי...
לקריאת הכתבה
תתרגלו לזה: איך לאמץ הרגלים חדשים
לכולנו יש הרגלים שאנחנו מבצעים על אוטומט, לא תמיד מתוך מודעות. אך האם כל ההרגלים שלנו משרתים אותנו? עם פרוס...
לקריאת הכתבה
המסעדות הכי חמימות לבילוי בעונה הקרה
אפשר בהחלט להכריז שהחורף כאן, ואיתו גם הגשם והלילות הקרים. בעונה הקצרה הזו הכי כיף לבלות במקומות שיש בהם...
לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה