חזרה להחיים הטובים

"אימצתי כלב כדי שיהיה לי חבר בתקופת הקורונה"

מרסלו גוטהלף, 53, אימץ כלב בתקופת הסגר כדי להרגיש פחות לבד. באגודת צער בעלי חיים מדווחים כי בימי הקורונה כל החיות אומצו, אך חוששים מגל של נטישה בימים של החזרה לשגרה. רוצים לאמץ כלב או חתול? באגודה מספקים 10 עצות זהב שיגרמו לכם להבין אם הצעד נכון לכם
מאת כרמל קרמן 31/05/20
בימי הסגר אומצו כל החיות באגודת צער בעלי חיים (צילום אילוסטרציה: shutterstock)

 

מרסלו גוטהלף, בן 53 מבית-עריף, חי לבד, ובמהלך ימי הסגר של הקורונה הוא חש בודד במיוחד. אז הוא החליט לאמץ כלב. "נכנסתי כמה פעמים לאתר של אגודת צער בעלי חיים בישראל ופתאום ראיתי את צ'ייסר, הפקינז שלקחתי, שהוא כלב מבוגר בן שמונה. מיד התאהבתי. רציתי שיהיה לי חבר איתי בתקופה הזו, שלא אהיה לבד. אני בן אדם שכל החיים שלו עבד, ועכשיו אני לא עובד בגלל בעיות רפואיות. צ'ייסר עזר לי לעבור את הקורונה והמחלה, לעבור את הימים. אנחנו משחקים ומסתובבים, הוא מוציא אותי מהבית. אני ממליץ לכל מי שמרגיש לבד לאמץ כלב או חתול".

מרסלו לא לבד: באגודת צער בעלי חיים בישראל דיווחו כי בימי הקורונה כל החיות שלהם אומצו. "משפחות שנהנו מזמן פנוי וחיפשו מוצא ותעסוקה לילדים ואנשים שהרגישו לבד אימצו כלבים וחתולים", אומר שימי כהן, מומחה להתנהגות כלבים ובעל החברה "מבט כלב", שעוסקת באילוף ופתרון בעיות התנהגות. אבל לדבריו גל האימוצים בימי הקורונה עובד לטובת ולרעת בעלי החיים: "הרבה מאוד אנשים שהיה להם זמן פנוי לקחו כלב שישמש להם חברה. היתרונות בלאמץ עכשיו זה שיש לנו זמן פנוי ואנחנו יכולים להקדיש זמן לכלב, לא כמו בשגרה שאנחנו לוקחים כלב ויום למחרת הוא כבר נשאר תשע שעות לבד בבית. הרי אנשים לא ייקחו חופש של שבוע כדי לאקלם את הכלב בצורה הטובה מההתחלה. הזמן הפנוי בקורונה היה יתרון עצום, והיה עוד יתרון - שאפשר לטייל עם הכלב בסביבה יותר רגועה כי אין הרבה אנשים בחוץ. בטח עם כלבים שבאים מעמותות עם פחדים וחרדות.

"הצד השלילי של הסיפור הזה הוא הרגלת הכלב למציאות שלא תימשך. היום אנשים כל היום עם הכלב, ופתאום הם נעלמים בבת אחת והכלב נשאר לבד בבית. אנחנו חוששים מאנשים שלוקחים את הכלב כדי לשעשע את הילדים, ולא חושבים על התמונה הגדולה של מה יהיה אחרי הקורונה. כל העמותות מפחדות מגל נטישות", אומר כהן.

"חשוב להבין שאימוץ של בעל חיים אינו גחמה או תחביב שאפשר לוותר עליו בקלות כשנמאס", מוסיפים באגודת צער בעלי חיים. "זוהי מחויבות רצינית לשנים ארוכות, הדורשת השקעה של זמן, כסף והרבה תשומת לב ואהבה. רגע לפני שאתם מתחילים בתהליך האימוץ חשבו: האם אתם באמת מוכנים לכך? האם גם בני משפחתכם מוכנים? האם אתם יכולים לספק לחתול או לכלב את כל צרכיו הפיזיים והנפשיים?".

 

חושבים לאמץ חיית מחמד? הנה מה שבאגודה מבקשים שתיקחו בחשבון לפני שאתם מאמצים חתול או כלב:

 

"כלב הוא לא גחמה או תחביב שאפשר לוותר עליו כשנמאס". צילום: Shitterstock

 

1. לא הכל ורוד. גם אם אתם מתלהבים מהרעיון של לאמץ חיה, נסו לדמיין את הצדדים הפחות נוחים ולהעריך אם תוכלו להסתדר איתם. תנו דעתכם לניקוי ארגז הצרכים של החתול, הברשת הפרווה, האפשרות שישייף ציפורניים על רהיטים בבית. התייחסו להוצאה הכספית על האוכל של החתול והכלב ועל הטיפולים הרפואיים והזמן הנדרש לכל אלה.

2. קחו בחשבון שיש תקופת הסתגלות. חשוב לזכור כי גם לכם וגם לחתול/כלב צפויה תקופת הסתגלות לא קלה, והתנהגותם בתקופה זו לא תהיה תמיד בהתאם לציפיות שלכם. זה ייקח זמן עד שיבינו מה אתם רוצים מהם, לכן יש להתאזר בסבלנות עד להסתגלות המלאה שלהם. זה ישתלם לכם - בסופו של התהליך תזכו בחבר חדש שיוסיף לחייכם אושר, אהבה וחברות שאינה תלויה בדבר.

3. האופי יותר חשוב מהיופי. יש חיות צעירות או בוגרות, רגועות או אנרגטיות, שקטות או קולניות. עם כל כמה שזה מפתה, השתדלו לבחור את החיה שאתם לוקחים הביתה לפי אופייה ולא לפי המראה החיצוני. קראו על החיה שאתם מעוניינים לאמץ והתייעצו עם אנשי המקצוע שמטפלים בחיות.

4. תנו דעתכם לגיל החיה. לחתול או כלב מבוגר כבר יש הרגלים קבועים, לטוב ולרע, והוא רגוע יותר ויוקיר לכם תודה על הבית החדש שהענקתם לו. לעומתו, גור הוא סקרן, שובב, מלא אנרגיה, ועלול להיפגע או לגרום לנזק בעת שהוא משחק, כך שמדובר בהשקעה גדולה יותר של זמן ותשומת לב.

5. כלב חדש הוא כמו תינוק חדש. ההיערכות בבית לקראת בואו של החתול או הכלב דומה להיערכות לתינוק חדש: צריך להצטייד באביזרים מיוחדים לצרכים, לשינה, לאכילה, להיגיינה ולמשחק, ולוודא כי הבית בטוח עבור החתול או הכלב.

6. מאמצים חתול? תנו דעתכם לבטיחות. חתולים סקרנים, שובבים וחוקרים את סביבתם, מה שעלול להיגמר במצבים מסכני חיים. המשמעות? צריך להכין את הבית לבואו, כמו שמאבטחם את הבית לתינוקות וילדים. כדי למנוע ממנו לברוח, בעיקר בימים הראשונים, צריך לוודא שהחלונות סגורים ושאין פתחי מילוט אפשריים. כמו כן צריך להרחיק ממנו חומרים מסוכנים כחומרי ניקוי, כבלים וחוטי חשמל, וגישה  לאסלות או מכשירי חשמל.

7. יום הבאת החתול או הכלב הביתה הוא יום משמעותי. רצוי לקבוע אותו בסוף שבוע או בחופשה, כדי שלא ישאר לבד בימיו הראשונים בבית החדש.

 

כלב חדש הוא כמו תינוק חדש בבית. צילום: Shutterstock

 

8. שימי כהן מסביר איך להכין את הכלב לפרידה מכם כשאתם חוזרים לעבודה ולהרגיל אותו לשגרת יום שתהיה מעתה ואילך באופן קבוע:

- אם בשגרה תצאו עם הכלב שלוש פעמים ביום, עשו זאת כבר עכשיו.

- השאירו את הכלב לבד בבית לזמנים קצרים.

- אל תהיו צמודים אליו כל הזמן. צרו לו מצבים שבהם יהיה לבד ויבין שזה טוב.

- היזהרו מפינוק יתר. כהן: "אנשים משליכים את המועקה האישית שלהם על הכלב, פתאום הכלב שהיה רגיל לישון לבד ישן יותר עם הבעלים, עולה יותר על הספות, ונהיה חיבור פחות בריא".

9. לתזונת החתול והכלב השפעה ישירה על בריאותם, ולכן מומלץ לקנות מזון איכותי שיכול לחסוך מהם בעיות בריאותיות שונות ומכם הוצאות כספיות על טיפולים עתידיים. מזון יבש איכותי מכיל את כל המרכיבים שלהם הם זקוקים, ולכן לא מומלץ לתת להם שאריות מהמזון שלנו. בנוסף על הסיכונים הבריאותיים, בנתינת אוכל ביתי אתם מסתכנים בכך שחתולכם או כלבכם יסרבו לאכול את האוכל היבש שלהם. דבר זה יקשה עליכם לטפל בהם בטווח הארוך ועלול להביא להצטברות אבן שן, הגורמת לריקבון שיניים, ריח רע מהפה ודלקות חניכיים חמורות.

10. טיפ: רוצים לשנות לחית המחמד את השם? אפשר להחליף לכלב את שמו והוא יתרגל אליו לאחר תקופה לא ארוכה. מומלץ לבחור בשם קליט בן שתי הברות, ולהימנע משמות שדומים בצלילם לפקודות כמו "שב", "ארצה" או "בוא".

גם לחתול אפשר להחליף את שמו וגם הוא יתרגל אליו לאחר תקופה לא ארוכה. אם החלטתם לשנות את שם החתול מומלץ לבחור בשם קליט בן שתי הברות, ולהקפיד בתקופה הראשונית על שימוש בשם אחד ולא בכינויי חיבה או בנגזרות של השם המקורי.

 

התאהבו זו בזו בעקבות האהבה לחתולים

להפרד מבעל חיים אהוב

למה כדאי לאמץ בעלי חיים גם בגיל מבוגר

כלב מזדקן: כך תטפלו בכלב המבוגר

0  תגובות  אהבו

כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד בהחיים הטובים

היתרונות הבריאותיים למשחק בגיל 60+

כשחושבים על משחקים האסוציאציה הראשונה שקופצת לראש היא משחקי ילדים, אבל קיימים לא מעט משחקים למבוגרים, החל...

לקריאת הכתבה
"בזכות הקורונה חזרתי לצייר"

הקורונה הכניסה לחיינו הרבה חוסר ודאות, דאגות וריחוק חברתי, אבל גם העניקה לרובנו פרספקטיבה אחרת על החיים...

לקריאת הכתבה
חול המועד סוכות: המדריך לאירועים ולבילויים אונליין

אחרי שאת חול המועד פסח הקרבנו לטובת נגיף הקורונה, גם את חול המועד סוכות נאלץ להעביר בבית, או מקסימום...

לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה