חזרה לבריאות טובה

"בדיקת הקולונוסקופיה הצילה את חיי"

כשאיילת פרלמן בת ה-52 החליטה מיוזמתה לבצע את הבדיקה הפולשנית לגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס, הרופאים השתוממו. הערנות השתלמה: הבדיקה הצילה את חייה
מאת עדי כץ 29/11/15
שינתה את כל אורח החיים בעקבות הגילוי. צילום: באדיבות איילת פרלמן

 

 

שונאים פרסומות? מתברר שקמפיינים פרסומיים וכתבות במדיה יכולים גם להציל חיים. חייה של איילת פרלמן בת ה-52, ניצלו בזכות החשיפה לפרסומים על חשיבות בדיקת הקולונוסקופיה. כמובן, בתוספת של ערנות ויוזמה אישית.  

 

לא היה זה רופא המשפחה או גורם רפואי אחר בסביבתה של פרלמן, שהמליץ לה לבצע את הבדיקה החשובה לגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס, כשהגיעה לגיל 50. גם כשהחליטה על כך מיוזמתה, נתקלה בספקנות. "אף אחד מהרופאים לא הבין למה אני הולכת לבצע בדיקה פולשנית כזאת, כשאין לי מיחושים או תסמינים אחרים", היא נזכרת. כשהתברר שצמח במעיה גידול טרום-סרטני גדול, הודתה פרלמן לאל שלא הקשיבה לקולות הספקניים.

 

סרטן המעי הגס הוא מסוגי הסרטן השכיחים בישראל ובעולם. הוא פוגע בנשים ובגברים מכל חלקי האוכלוסייה, בעיקר בגיל המבוגר. מדי יום מתים מהמחלה חמישה אנשים בישראל, בכל יום מתבשרים עשרה שחלו בה. על פי אתר "האגודה למלחמה בסרטן", בין גורמי סרטן המעי הגס, נמצאים תזונה עשירה בשומן ובחלבונים מן החי ודלה בסיבים, לצד נטייה גנטית ומחלות מעיים.

 

רבים, בהם דמויות מוכרות כמו משה דיין, דן בן אמוץ, בני אמדורסקי ורלף קליין, נפטרו מהמחלה. למרות שיש הטועים לחשוב שהיא מחלה "גברית", ברשימה חלקית של נשים שלקו בה אפשר למצוא את ענת גוב, את הדוגמנית פינצ'י מור ואת הכוכבות ההוליוודיות אודרי הפבורן ופארה פוסט.

 

הבדיקה מורידה את התמותה מהמחלה ב-50%

 

הבשורה הטובה היא שאפשר לגלות את סרטן המעי הגס בשלב מוקדם, באמצעות בדיקת הקולונוסקופיה. הבדיקה מאפשרת לאתר גידולים שפירים או ממאירים במעי ולהסיר אותם. מחקר מ-2012, שעקב אחר אנשים שעברו קולונוסקופיה במשך 20 שנה, הראה שהבדיקה הורידה את התמותה מסרטן המעי הגס ב-50%, לעומת קבוצת הביקורת שלא נבדקה.

 

ההכנה לבדיקה היא כנראה החלק הקשה יותר, מכיוון שהיא כרוכה בצום מיוחד ובשימוש בחומרים משלשלים. ההליך עצמו מבוצע בטשטוש ואינו מורגש כלל. הבעיה היא שהחדרת צינור פלסטי למעיים דרך פי הטבעת אינה הליך אטרקטיבי, ורבים מחפשים תירוצים להימנע ממנו.

 

ובחזרה לאיילת פרלמן, שעד לאותה קולונוסקופיה גורלית, בדיקות רפואיות יזומות לא היו חלק מסדר היום שלה. "אני אישה בריאה וספורטיבית, שמתאמנת בחדר הכושר ורוכבת על אופניים", מסבירה פרלמן, נשואה ואם לארבעה המתגוררת במושב צור הדסה שליד ירושלים. "אף פעם לא סבלתי מעודף משקל או מבעיות רפואיות, ולא היו מקרי סרטן במשפחה שלי, כך שלא ראיתי צורך להיבדק".  

 

כשמלאו לה 50, הבינה שהגיעה לגיל שכדאי להתחיל. "חזרתי מטיול טרקים בניו זילנד, והחלטתי לעשות טיול גם בתוך הגוף שלי", היא משתפת. "עברתי בדיקת ממוגרפיה לגילוי סרטן השד שיצאה תקינה, והשלב הבא היה קולונוסקופיה".

 

"אם הייתי מחכה חצי שנה, היה מתגלה סרטן"