חזרה להחיים הטובים

איזה בעל חיים מתאים לכם?

כלב, חתול, תוכי, ואולי בכלל דגים או אוגר קטן? בעל חיים בבית יכול להיות החבר הכי טוב שלכם, אבל חשוב לדעת במה זה כרוך ואיזו חיית מחמד מתאימה לכם
מאת עדי כץ 26/07/16
איזה בעל חיים מתאים לכם?
אמרו לנו מי אתם ונאמר לכם איזה בעל חיים מתאים לכם. צילום: Shutterstock

 

 

בין אם אתם אוהבים את החבר שלכם נובח או מיילל, שורק או שותק, דבר אחד בטוח: הוא לא יתלונן על הכלים בכיור או על הגרביים שהושלכו בסלון, לא יבקר וישפוט אתכם ובוודאי שלא יסתור את דבריכם. אבל הוא כן יבקש ויעניק המון אהבה.

 

פרטנר מוצלח כזה לחיים לא תמצאו באתרי היכרויות, אבל הוא מחכה לכם בבית מחסה או בחנות לחיות מחמד. הוא אמנם יהיה קצת תלותי ואולי יקר לטיפול, וידרוש מכם מחויבות, אחריות ומסירות, אבל אומרים שהתועלת עולה על כל דמיון. את חשבון הכדאיות רק אתם יכולים לעשות – אנחנו כאן כדי לתת לכם טיפים לגידול חמישה סוגי חיות מחמד עיקריים, כדי שאם תחליטו ללכת על זה, תדעו במה זה כרוך ואיזה בעל חיים מתאים לכם:

 

 

כלב: ידידו הטוב של האדם

 

 טיפול לא זול ומאד מחייב, אבל התמורה שווה את הכל. צילום: Shutterstock

 

 

מצד אחד: כלב הוא חבר לכל דבר ועניין ואפילו יותר. הוא תמיד יהיה שם בשבילכם, ויחיה בתחושה תמידית וברורה שאתם, בעליו, פשוט נפלאים.

 

שלוש פעמים ביום הוא יוציא אתכם מהבית לצעידה מרעננת שתועיל לבריאות, לכושר, למשקל ולמצב הרוח. על הדרך תפגשו מכרים על ארבע ועל שתיים, ותוכלו לשוחח וליצור קשרים חברתיים, ואולי אפילו רומנטיים.

 

גם אם הוא פינצ'ר זעיר מימדים שנוהג לישון איתכם במיטה, הכלב הוא שומר ראש. חושיו המחודדים יאתרו כל תנועה חשודה מסביב לבית, והנביחות, גם אם דקיקות וצווחניות, ירתיעו כל פולש פוטנציאלי. בנוסף, עם כלב לעולם לא תרגישו לא נחוצים: הוא תמיד יזדקק לכם. לנוכחות, לליטוף, לטיול המשותף וכמובן – למזון ולצרכים הבסיסיים. חוץ מכל אלה, הוא תמיד יצחיק, ישמח ויפעיל את הרגשות שלכם.

 

מצד שני: כלב זו הוצאה כספית לא קטנה - החל בתשלום על האימוץ בעמותה (שלא לדבר על קנייה אצל מגדל או בחנות לחיות מחמד), דרך המזון וחומרי ההדברה נגד טפילים, ועד המאלף, אם יש בכך צורך. גם מביקורים אצל הווטרינר לא תצאו בלי להשאיר כמה מאות שקלים לפחות – בין אם זה העיקור והסירוס ההכרחיים ובין אם החיסונים או האבחונים והטיפולים השונים, במקרים של מחלות או פציעות.

 

גם אם אימצתם כלב בוגר ומחונך, סביר להניח שפרווה שנשרה תלווה אתכם בבית באופן תמידי, ותכירו מקרוב גם עקיצות מגרדות של פרעושים. אוהבים לנסוע הרבה? פנסיון לכלב יתווסף לרשימת ההוצאות.  

 

 

מיאו, חתולה

 

 מתפנק, מגרגר ולא יפתח בכם תלות יותר מדי. צילום: Shutterstock

 

 

מצד אחד: החתול יתלטף ויגרגר, ירבוץ לידכם וישרה שלווה ורוגע, ובחורף אין דבר כיף יותר מלהתחבק איתו. בניגוד למיתוס, הוא יפתח אליכם יחסי אהבה וקשר רגשי עמוק, גם אם לא תמיד יפגין את זה בדרך הצפויה. במקביל, הוא לא יזדקק ליותר מדי תשומת לב ויהיו לו גם חיים משלו. בסביבת מגורים שמאפשרת יציאה מחוץ לבית חייו בכלל יהיו מאושרים, אבל גם דירה סגורה תהיה מתחם הולם. 

 

החתול לא יפתח חרדת נטישה ולא יקרע ספרים במחאה כשתצאו מהבית - הוא פשוט יבלה את זמנו בשינה נעימה. בהיעדרות של כמה ימים אפשר להיעזר בשכן להאכלה ולליטוף, ולא חייבים להשתמש בשירותי פנסיון.

 

בשונה מהכלב, החתול יבין בעצמו מגיל צעיר איפה עושים את הצרכים (בארגז החול או בחצר), ואפילו יכסה אחרי מעשה. מובן שאין צורך ביציאה לטיול לצורך העניין. ועוד בונוס: עם חתול בבית לא תפגשו ג'וקים, עכברים ונחשים בסביבתכם הקרובה, לפחות לא במצבם החי. אגב, גם חתולים נדרכים כשזר מתקרב הביתה, ויכולים להתריע על סכנות.

 

מצד שני: גם כאן ההוצאה הכספית לא קטנה: תצטרכו לרכוש ארגז לצרכים, מזון, תיבת נשיאה ותכשירים להדברת טפילים - בנוסף לעלויות העיקור או הסירוס, החיסונים והטיפולים האחרים.

 

אם החתול סגור בבית תצטרכו לדאוג לו לאמצעי העשרה ומשחק, ומומלץ להקדיש זמן לשחק איתו ולאפשר לו לפרוק אנרגיות, בעיקר בגיל הצעיר. כדאי לספק גם משטח מיוחד לשיוף ציפורניים, למען שלום הרהיטים שלכם.

 

אם אתם עובדים בבית, צפו לכך שהחתול יתיישב על המקלדת בדיוק כשתרצו להשתמש בה. כשתזיזו אותו משם, יש מצב שכוס הקפה תישפך על כל הניירת. מניסיון.

 

 

מדבר ושר: תוכי

 

 יספק הרבה בידור והנאה בבית. צילום: Shutterstock

 

 

מצד אחד: שקט לא יהיה לכם בבית. תוכונים קטנים ינעימו זמירות ותוכי גדול ידבר, ישרוק ויחקה בצורה משעשעת קולות מהסביבה. תוכי מוכשר במיוחד גם ירקוד לצלילי מוזיקה ויספק הרבה בידור והנאה. עם המראה הטרופי, שלל הצבעים וציציות הנוצה, התוכי יתרום גם לאסתטיקה בבית, ויספק נגיעה של יער גשם פראי בתוך דירה אורבנית.

 

הוא אמנם רחוק מאיתנו אבולוציונית, אבל התוכי הוא בעל חיים אינטליגנטי בעל קשת רחבה של רגשות, הזקוק למשוב וליחסים חברתיים. לתוכי קטן כדאי להקדיש חצי שעה ביום, ולתוכי גדול כמו ג'אקו כדאי לפנות שעתיים-שלוש, כדי לבנות מערכת יחסים טובה.

 

כדי לגדל תוכי חופשי ומאושר יותר ולהדק את הקשר ביניכם, כדאי לרכוש תוכי "מוחתם", כלומר כזה שגודל בהאכלת יד ורגיל למגע קרוב עם בני אדם. עם תוכי כזה תוכלו להסתובב בבית כשהוא יושב לכם על הכתף, ולהאכיל אותו מכף ידכם.

 

מצד שני: תוכי חייב להיות כלוא בכלוב, לפחות חלק מהזמן ובעיקר בלילה או כשאין איש בבית, כדי להגן עליו מבריחה (בחוץ אין לו סיכוי גדול לשרוד). כדי להבטיח שבריחה לא תתרחש, חשוב לקצוץ את כנפי התעופה שלו פעמיים בשנה.

 

חשוב להקפיד שהתוכי שקניתם לא ניצוד בטבע, אלא בקע בחוות גידול ועבר בדיקה וחיסון נגד טפילים. בכל מקרה, חשוב לוודא אצל וטרינר שהתוכי אינו נושא את מחלת הכלמידיה, שעלולה לעבור לבני אדם.

 

בנוסף, צריך לרכוש עבורו כלוב מרווח וקל לניקוי, שיש למקם בגובה השולחן בחדר מרכזי עם קצת שמש' ולאבזר בנדנדות, בצעצועים ובמיכלי אוכל ושתייה. מובן שיש לדאוג לו גם למזון מתאים

 

 

משפחת המכרסמים

 

 

 מתוקים, רכים ונעימים למגע. בתמונה: אוגר. צילום: Shutterstock

 

 

מצד אחד: מימדיהם הקטנים של ארנבונים, שרקנים, אוגרים או צ'ינצ'ילות מבטיחים לא להעמיס על הבית. הם מתוקים וחינניים, רכים, פרוותיים ונעימים למגע, ודי ללטף אותם כדי להירגע מטרדות היום.

 

תוחלת החיים שלהם קצרה יחסית (אוגרים חיים רק שנתיים-שלוש ושרקנים מגיעים לגיל שבע), כך שתקופת המחויבות אליהם מוגבלת.

 

מכרסמים הם גם בעלי חיים זולים יחסית לאחזקה: לא צריך להוציא אותם לטיול והם יסתדרו גם בלי יותר מדי תשומת לב ושיחות נפש. אם אין לכם כלבים וחתולים בבית, אפשר לתת להם להתרוצץ חופשי וליהנות מהתבוננות בהם.

 

מצד שני: צריך לדאוג לכלוב מרווח ומצויד באביזרי משחק ובפינות מסתור, ולהקפיד על מזון ועל טיפול נכון וספציפי לכל מכרסם. ארנבונים למשל זקוקים לעלים ירוקים וטריים מדי יום, אוגרים לא אוהבים שמעירים אותם מהשינה וזקוקים לגלגל ריצה, גרבילים אוהבים אמבטיות חול וזקוקים לצעצועי לעיסה, ולצ'ינצ'ילות יש נטייה להשמין בכלוב קטן לפעילות.

 

המכרסמים אמנם נעימים למגע ופרוותם מזמינה ליטוף, אבל הם לא תמיד אוהבים את זה וכדי לקנות את ליבם ולהרגיל למגע, צריך להצטייד בהרבה עדינות וסבלנות.

 

 

שקט, שוחים: דגים

 

 

 תתפלאו, גם לדגים אפשר להיקשר. צילום: Shutterstock

 

 

מצד אחד: הם שתקנים, לא מלכלכים את הבית ולא לועסים חוטי חשמל. עם קצת מאמץ, אפשר להיקשר אליהם רגשית ולהכיר כל אחד מהם אישית.

 

האקווריום עצמו יכול להיחשב לפריט עיצובי בבית, על צמחיו ודגיו הצבעוניים, ותנועת הדגים במים היא אובייקט מצוין לבהייה. 

 

מצד שני: דגי נוי הם רגישים ונוטים למות עם כל חריגה מהוראות הטיפול, ודרושים הרבה ידע, והשקעה בזמן ובכסף, כדי לקיים אותם בבריאות טובה ולאורך זמן.

 

יש לרכוש אקווריום גדול מספיק ומאובזר בציוד מתאים, החל ממשאבת חמצן ומסנן ועד משאבת מים ומתקן תאורה, וכן לרפד אותו באבנים ובסלעים המתאימים לסוג הדגים, ליצור מקומות מסתור ולשתול צמחי מים.

 

מעבר לכך כדאי למקם את האקווריום ליד מקור מים ושקע חשמל ולכסות במכסה, כדי לא למצוא

2  תגובות  אהבו

התמונה של תגונה Sara6577 17/04/18
אני חולה על <a href="http://www.biopet.co.il/article/%D7%92%D7%9D-%D7%9E%D7%9B%D7%A8%D7%A1%D7%9E%D7%99%D7%9D-%D7%99%D7%9B%D7%95%D7%9C%D7%99%D7%9D-%D7%9C%D7%94%D7%99%D7%95%D7%AA-%D7%97%D7%...
אני חולה על <a href="http://www.biopet.co.il/article/%D7%92%D7%9D-%D7%9E%D7%9B%D7%A8%D7%A1%D7%9E%D7%99%D7%9D-%D7%99%D7%9B%D7%95%D7%9C%D7%99%D7%9D-%D7%9C%D7%94%D7%99%D7%95%D7%AA-%D7%97%D7%99%D7%95%D7%AA-%D7%9E%D7%97%D7%9E%D7%93/">חיות מחמד</a>

יש לי שני כלבים וחתול ואני מרגישה שהם החברים הכי טובים שלי.

 
התמונה של תגונה Sara6577 17/04/18
אני חולה על http://www.biopet.co.il/article/%D7%92%D7%9D-%D7%9E%D7%9B%D7%A8%D7%A1%D7%9E%D7%99%D7%9D-%D7%99%D7%9B%D7%95%D7%9C%D7%99%D7%9D-%D7%9C%D7%94%D7%99%D7%95%D7%AA-%D7%97%D7%99%D7%95%D7%AA-%D7%9E%...
כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד בהחיים הטובים

16 שימושים מפתיעים בשמן זית

כולם יודעים ששמן זית הוא אחד השמנים הבריאים שיש – הוא עשיר בחומצת שומן חד בלתי רוויה, שמסייעת להקטנת...

לקריאת הכתבה
לוקחים את העתיד בידיים: גמלאים למען עצמם ולמען הקהילה

בשיתוף מפעל הפיס

בגילים צעירים אנחנו לרוב מוקפים חברים – לרובנו יש חברים שאספנו לאורך השנים מבית הספר,...

לקריאת הכתבה
10 המדבריות היפים ביותר בעולם

בני ישראל הלכו 40 שנה במדבר אבל גם היום לא מעט אנשים נודדים למדבר, בין אם בעזיבת ההמולה, הקצב וחיי הנוחות של...

לקריאת הכתבה
מוטק’ה גם בפייסבוק
למעלה
חזרה