חזרה להחיים הטובים

אל תזרקו: כך תצרו אמנות נפלאה מזבל

לא תאמינו מה אפשר ליצור מבקבוקי פלסטיק, אבנים או כפיות חד-פעמיות. חוץ מפריט מקורי תזכו גם לכמה שעות של כיף ותתרמו לסביבה. איך עושים את זה? קבלו שפע של הצעות מעניינות
מאת מיה אבידן 16/02/16
אל תזרקו: כך תצרו אמנות נפלאה מזבל
חלוקי הנחל הפכו לעציץ קקטוס משגע. צילום: מתוך הבלוג של נעמה קטן

 

 

אנחנו אשפי הצריכה. ולא רק אנחנו, העולם המערבי כולו. הטלוויזיה או המחשב, אלה שבעבר החזיקו מעמד במשך שנים, מיוצרים כיום מתוך ידיעה שגם אם יתקלקלו כעבור שנתיים, ייזרקו לפח על ידי בעליהם, שפשוט יקנו מוצר חדש במקום. אם בביתה של אמכם עדיין מסתובב בניחותא אותו מאוורר שצינן אתכם בילדותכם, אצל ילדכם בדיוק עכשיו זורקים אחד, שנקנה לפני כשנתיים.

 

תופעת הלוואי של תרבות הצריכה הגבוהה, ה"קנה וזרוק" אם תרצו, היא ערימות על ערימות של אשפה הגודשות את הפחים, את אתרי הפסולת ואת הרחובות, ובסופו של דבר מזהמות את כדור הארץ שלנו. אבל אתם יודעים מה אומרים: הזבל של אחד הוא האוצר של האחר, או במילים אחרות: למה לזרוק סולם ישן אם אפשר להפוך אותו למעמד מדפים דקורטיבי ושימושי?

 

הפיכת חפצים ישנים שהושלכו לזבל לחפצי נוי, תוך השמשה מחודשת שלהם, לא רק תפחית את כמות האשפה שלכם – היא גם תעניק לכם חפץ חדש, מקורי ויפה במיוחד, ותהפוך את הבית שלכם למשהו קצת אחר, אינדיבידואלי. כזה שמעיד משהו על האופי שלכם ומותיר רושם עז על המבקרים בו. עם יד על הלב, מה יותר כיף מלקבל קריאות התפעלות על יצירות ושדרוגים מעשה ידיכם? על הדרך, תזכו גם לכמה שעות של תעסוקה כיפית ומהנה במיוחד, סוג של תרפיה בעיסוק.

 

23 שימושים יצירתיים לבקבוק פלסטיק

 

תשאלו איזה זבל כבר אפשר להפוך לאמנות? הכל. באמת. מבקבוקי פלסטיק שעם קצת מחשבה וקריאטיביות יכולים להפוך לעציצים, לאהילים, למוזאיקות או למתקן האכלה לציפורים, ועד כיסאות ואסלות ישנות שנעשה בהם שימוש מקורי, וזה רק על קצה המזלג. בסרטון הבא, למשל, הלקוח מיו טיוב, תמצאו 23 דרכים יצירתיות להשתמש בבקבוקי הפלסטיק הרבים שמסתובבים בינינו:

 

 

האינטרנט, וכמובן גם פייסבוק, אינסטגרם ויוטיוב מלאים ברעיונות מעוררי השראה להפיכת חפץ ישן למשהו חדש ומעניין. גם קבוצת היצירה האקולוגית החדשה "אמנות מזבל" של מוטק'ה שופעת רעיונות מקוריים, שיוכלו להעניק לכם השראה.

 

תמונה: מתוך עמוד האינסטגרם garagesaletrail  

 

הנה, למשל, רעיון לתמונה מקסימה ומיוחדת, שמצאנו בעמוד האינסטגרם garagesaletrail (בתמונה למעלה), ונוצרה משילוב של יצירתיות, מחשב ישן שהפסיק לעבוד ומעט זמן פנוי: על ידי הדבקת חלקי מקלדת מחשב ישנה למעמד מוכן של תמונה, באמצעות דבק מגע חזק, מתקבלת יצירת אמנות פוסט מודרנית. כזאת, אין ספק, לא תמצאו באיקאה.

 

חלוקי נחל הופכים לעציץ קקטוס מושלם

 

 

 

גד מעידה, כי גם אנשים שמעולם לא היתה להם נגיעה לתחום, כאילו מתעוררים לחיים בסדנאות היצירה שלה: "אנשים נחשפים לחומרים וזה מעיר את החיות שהיתה בהם כשהיו ילדים קטנים", היא אומרת. "זה לחבר ולגעת בקוביות, משהו שקיים בכולנו. לגעת ולחבר בין אסתטיקות שונות ולראות מה מתאים ומה הולך אחד עם השני".

 

חיבור של אסתטיקה אחת לשנייה הוא משפט המפתח כאן. קחו למשל את הדוגמה הנפלאה הבאה, מתוך הבלוג של נעמה קטן, להפיכת חלוקי נחל לעציץ קקטוס מושלם:

 

      1. בחרו אבנים וחלוקי נחל חלקים בגדלים שונים.

 

      2. צבעו אותם בצבע ירוק (בעזרת צבעי אקריליק למשל) והוסיפו דוגמאות שונות בעזרת מכחול דק.

 

     3. ייבשו את האבנים הצבועות, ולאחר שהצבע יבש, סדרו אותן בתוך עציץ גדול ובו אבנים קטנות שיתמכו באבנים הצבועות. התוצאה מקסימה: עציץ קקטוסים מרשים, שיחזיק מעמד לנצח.

 

ספריה מרשימה ב-5 דקות עבודה

 תמונה: מתוך הבלוג של נעמה קטן

 

יש לכם אוסף ספרים מרשים אבל נמאס מהכוורות המשעממות? למה שלא תתלו אותם על מדפים בלתי נראים? בעזרת הרעיון המקסים הבא, מתוך הבלוג של נעמה קטן, תוכלו להפוך את הספרים עצמם למדף צף ובלתי נראה ב-5 דקות בלבד:  

 

1. הבריגו לקיר מעמד למדף מנירוסטה, במקום הרצוי.

 

2. קחו ספר (לא עבה מדי), והדביקו מגנט עבה לצד הפנימי של אחת הכריכות, באמצעות דבק מגע עמיד ואיכותי.

 

3. הצמידו את הצד של המגנט בספר למעמד שתליתם על הקיר, וסגרו את הספר.

 

4. הניחו מעל הספר מספר ספרים נוספים, עד שיגיעו לקצה המעמד ויכסו אותו. הספרים ייראו כאילו הם מרחפים באוויר. 

 

איך הופכים דיסקים ישנים לאלמנט דקורטיבי?

 

אחד היתרונות הבולטים של אמנות ממוחזרת הוא האלמנט הסביבתי. "העניין הוא להשתמש בכל מה שאפשר: חוטי תיל ישנים, כיסאות אוטובוס, כפתורים וכל הדברים שבמקור שייכים לעולם אחר, ולשלב ביניהם", אומרת גד. "לי אישית יש 'אוסף חלודה' של כל מיני ברגים וחלקים שונים, שאני משלבת בעבודות ובסדנאות שלי".

 

קחו לדוגמה חומר גלם כמו דיסקים, פעם מוצר חובה בכל משרד ובית. כיום, במקרה הטוב, מדובר בחומר גלם שצובר אבק, בעיקר עקב סנטימנטים. לא חבל? קבלו סרטון יו טיוב המסביר כיצד הופכים את אותן דיסקיות מטאליות לאלמנט דקורטיבי ומקורי במיוחד:

 

 

בילוי עם הנכדים: הופכים בקבוקי פלסטיק ריקים לבובות מדליקות

 

אמנות מסוג זה יכולה לשמש זמן איכות נהדר עם הנכדים. מי לא מכיר את הסיטואציה הזאת, כשהם מגיעים לביקור ונצמדים למסכים, או לחילופין רוטנים "משעמם לי", דווקא כשבחוץ קר מדי כדי לעשות משהו שמערב יציאה מהבית? את הבובות החמודות שלפניכם ניתן להכין מבקבוקי פלסטיק ריקים (מתוך עמוד הפייסבוק DIY Craft Projects). פתרון נהדר לשאלת הבילוי הביתי עם הקטנים:

 

 

 תמונה: מתוך עמוד הפייסבוק DIY Craft Projects

 

מטבע הדברים, באמנות ממוחזרת יש המון חשיבה מחוץ לקופסה, וההשפעה על הנפש ניכרת. "אנשים מתרגשים, בוכים מהתרגשות לפעמים", אומרת גד. "הרבה נשים אומרות לי שהן נכנסו לאיזה אזור אחר שכולו שלהן במהלך היצירה - לא חשבו על הילדים, על הבית ועל העבודה. זה עושה טוב לנפש, מחזיר אותנו לאיזה רגע פרטי. אנחנו חיים בקצב מאוד מהיר, בהישרדות של להספיק מטלות ומשימות, וכאן מתאפשר לאנשים רגע לעצור הכל ולהתעסק ביופי, בצבעים, בצורות ובדברים מופשטים. זה מכניס המון שמחה". 


רוצים גם אתם ליצור יש מאין? הצטרפו לקבוצת היצירה האקולוגית "אמנות מזבל" של מוטק'ה!

 

 [#middleBanner] 

הנאה ויצירה במוזיאון עם הנכדים

תערוכה שכולה עשייה ויצירה 

לחדש את הבית בחמישה צעדים פשוטים

תערוכת צילום חדשה ויצירתית מציגה את ישראל השפויה

סבתא סורגת: אמנית רחוב בת 104 

אומרים שהיה פה שמח: משחקים משנות ה-60

כל מה שלא ידעתם על אימוג'יז

חדרי בריחה: ההתמכות החדשה שלכם

התמונות שלא תוכלו להוריד מהן את העיניים

האמן שמייצר סביבונים כל השנה

לא תאמינו מה הסבא הזה בנה לנכדים שלו

1  תגובות  אהבו

התמונה של תגונה בנימין55 04/09/16
מקסים! איזה רעיונות מקוריים , מחשבה אמנותית מתקדמת לקחת משהו אחד ולתת לו משמעות אחרת לחלוטין. יפה ומרשים http://www.minshar.org.il">בית ספר לאומנות  ...
מקסים! איזה רעיונות מקוריים , מחשבה אמנותית מתקדמת

לקחת משהו אחד ולתת לו משמעות אחרת לחלוטין.

יפה ומרשים

http://www.minshar.org.il">בית ספר לאומנות 
כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד בהחיים הטובים

16 שימושים מפתיעים בשמן זית

כולם יודעים ששמן זית הוא אחד השמנים הבריאים שיש – הוא עשיר בחומצת שומן חד בלתי רוויה, שמסייעת להקטנת...

לקריאת הכתבה
לוקחים את העתיד בידיים: גמלאים למען עצמם ולמען הקהילה

בשיתוף מפעל הפיס

בגילים צעירים אנחנו לרוב מוקפים חברים – לרובנו יש חברים שאספנו לאורך השנים מבית הספר,...

לקריאת הכתבה
10 המדבריות היפים ביותר בעולם

בני ישראל הלכו 40 שנה במדבר אבל גם היום לא מעט אנשים נודדים למדבר, בין אם בעזיבת ההמולה, הקצב וחיי הנוחות של...

לקריאת הכתבה
מוטק’ה גם בפייסבוק
למעלה
חזרה