חזרה להחיים הטובים

המרגל הישראלי מברלין: סודות העבר נחשפים

רוצים לדעת מה בין עולים מגרמניה למוסד ולריגול? ב"יקה בונד" תוכלו להיחשף לדברים שלא ידעתם על בלונדינים בישראל
מאת עדי כץ 19/04/15
המרגל הישראלי מברלין: סודות העבר נחשפים
תרומה מפתיעה של הקהילה הייקית לקהילת הריגול. אילוסטרציה: Shutterstock

 

כדי להיות מרגל, בנוסח ג'יימס בונד לפחות, צריך סטייל. את התכונה החמקמקה, המתובלת ברוחב אופקים, גינוני עולם גדול וידיעת שפות, מצאו ראשי קהילת המודיעין של ראשית שנות המדינה, אצל עולי גרמניה, הייקים.    

 

בכנס שכותרתו "יקה בונד – ערב הוקרה לשפיונים הייקים", שמקיים "ארגון יוצאי מרכז אירופה" לקראת יום העצמאות, תועלה על נס תרומתם של בני התפוצה, לשירותי המודיעין והביון של מדינת ישראל וטרום הקמתה.

 

רוצים לקרוא עוד על ארגון יוצאי מרכז אירופה? לחצו כאןהיתה לייקים סקרנות אינטלקטואלית. ראובן מרחב. צילום: באדיבות ארגון יוצאי מרכז אירופה

 

ראובן מרחב, מנכ"ל משרד החוץ לשעבר ואיש קהילות הביטחון והמודיעין, יהיה ממשתתפי הכנס. הוא נולד בתל אביב ב-1936 ליוצאי גרמניה וגדל בחיפה, מזרחן בהשכלתו, שמאחוריו מגוון תפקידים בשב"כ, במוסד ובמשרד החוץ. לדברי מרחב, הנוכחות של יוצאי מרכז אירופה בקהילת המודיעין בישראל, בלטה תמיד, למרות חלקם הצנוע יחסית באוכלוסייה. "היו לייקים כמה יתרונות", הוא אומר. "הם באו מעולם רב-תרבותי, היתה בהם סקרנות אינטלקטואלית וקל היה להם להכיל את האחר".

 

 

זו הסיבה, לדבריו, שאפשר למצוא הרבה יוצאי גרמניה ואוסטריה בין אלה שפנו ללימודי מזרחנות. המזרחנים, הוא מסביר, נותבו באופן טבעי למודיעין. "כשאתה לומד את השפה והתרבות, קל לך להיכנס לראש של הצד השני. אתה יודע איך לתקשר, איך להעביר מסר. שם המשחק של המודיעין היה אז, כמו היום, למצוא מקום למדינת ישראל במרחב של המזרח התיכון. להצליח להידבר עם שכנינו וגם לאסוף מודיעין".

 

 

דרושים בלונדינים דוברי גרמנית

 

 

פעולות גרילה בעורף האויב. אילוסטרציה: shutterstock

 

עוד קודם להקמת המדינה, נעשה שימוש בנכסים שהביאו איתם הייקים. "במלחמת העולם השנייה, כשחששו שהצבא הגרמני יפלוש לארץ ישראל מצפון אפריקה, הוקמה בפלמ"ח 'המחלקה הגרמנית' בפיקודו של שמעון אבידן, לביצוע פעולות גרילה בעורף האויב במסווה של אנשי צבא גרמנים. בקרב הייקים, לא היתה בעיה למצוא את הבלונדינים דוברי הגרמנית שישמשו בתפקיד.

 

 

"גם בשירות הידיעות של ההגנה, צמחו אנשי מודיעין בולטים מהתפוצה הייקית וגם בשנים הראשונות של הקמת המדינה, הם בלטו במוסד ובשירות הביטחון הכללי. אברהם אחיטוב, למשל, יוסף הרמלין, אברהם שלום,ששלושתם שימשו כראשי השב"כ".

 

 

אבל לא רק הרב-תרבותיות והסגנון, גם החריצות והקפדנות הייקיות, סייעו לבני התפוצה. "היתה להם משמעת עבודה מאוד קפדנית, שנדרשה בארגוני המודיעין. הארגונים היו קטנים, העבודה היתה נמרצת והימים ארוכים והייקים הוכיחו את עצמם כמאוד חרוצים. הם נחשבו לעובדים מעולים והגיעו להישגים גבוהים וזה כולל גם את בני הדור השני לעלייה, שספגו את התרבות הזאת בבית".

 

 

ארכיאולוג, איש מודיעין, לוכד נאצים

 

 

כשאדם עושה את חובתו, לא מגיע לו על כך ציון לשבח. מרדכי גיחון. צילום באדיבות מרדכי גיחון

 

משתתף נוסף בכנס הוא פרופ' מרדכי גיחון, מייסד חטיבת המחקר באגף המודיעין. הוא נולד בברלין ב-1922 ועלה ארצה עם משפחתו שנה לאחר עליית היטלר לשלטון. איש אקדמיה בתחום הארכיאולוגיה וההיסטוריה הצבאית, הזוקף לזכותו גם קריירה עשירה בתחום המודיעין. הוא שימש כאיש מודיעין בבריגדה היהודית של הצבא הבריטי והשתתף בפעולות ללכידת נאצים, הקים את המודיעין הקרבי במלחמת העצמאות, ייסד את חטיבת המחקר באמ"ן, הקים את בית הספר למודיעין ועוד ועוד.

 

 

"במסגרת המלחמה בנאצים, בבריגדה היהודית למשל", אומר פרופ' גיחון, "היו יוצאי גרמניה רבים ששימשו בתפקידי מודיעין וכחוקרים של שבויים גרמנים, בזכות ידיעת השפה. הדיוק שלהם ויכולת הלימוד, אפשרו להם מאוחר יותר ללמוד היטב גם את השפה והתרבות הערבית ובתור שכאלה, הם עבדו במשימות מודיעיניות מגוונות.

 

 

"ב-1949, כשהוטל עלי על ידי בנימין גיבלי ואיסר הראל להקים את ענף המחקר באגף המודיעין, אני חושב שבצורה לא מודעת, בחרתי לגייס ייקים. הבחירה נעשתה מתוך זה שאנחנו אנשים מסודרים ומאורגנים, בעלי יכולת לחקור נושא, לנסח אותו ולהשתמש בו בצורה המדויקת ביותר".

 

זו תכונה שאופיינית רק לייקים?

 

"לא עשיתי מחקר ובדיקה, אבל מסתבר דבר אחד. הייקים הוכיחו את עצמם והעבודה שלהם זכתה לציונים לשבח".

 

 

האם הם קיבלו את ההכרה המגיעה להם על תרומתם למודיעין?

 

"אני לא חושב שזה פורסם יותר מדי ברבים, אבל כשאדם עושה את חובתו, לא מגיע לו על כך ציון לשבח".

 

 

גם זו אמירה ייקית?

 

"יכול להיות". 

 

ספר מצוין - ריגול ישראלי מלייפציג ועד חיפה. "חלומותיהם החדשים"

 

 

ב"יקה בונד" ייקחו חלק, בין השאר, גם עליזה מגן ששימשה כמשנה לראש המוסד, תא"ל רון כתרי, דובר צה"ל לשעבר שהיום עומד בראש המכון לחקר המודיעין במל"מ והתעשיין סטף ורטהיימר. ישתתף גם הסופר חיים באר, שיקיים רב שיח על ספרו הנפלא "חלומותיהם החדשים", העוסק באיש מוסד בכיר שפורש מהשירות, רק כדאי לגלות שעולמה הסודי של אמו – שהגיעה ארצה מגרמניה – לא היה רחוק כל כך מעולמו הסודי שלו.

 

 

 

יש לכם מה להגיד? בואו לפרלמנט של מוטק'ה

 


אירוע "יקה בונד" יתקיים ביום שני, 20 באפריל החל מ-17:30 באולם קלצ'קין, "מוזיאון ארץ ישראל" ברמת אביב.

הרשמה בטל. 03-5164461 או במייל orna@irgun-jeckes.org.il

 

 

לכל האירועים של מוטק'ה - לחצו כאן

 

 

 

 

 

 

0  תגובות  אהבו

כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד בהחיים הטובים

16 שימושים מפתיעים בשמן זית

כולם יודעים ששמן זית הוא אחד השמנים הבריאים שיש – הוא עשיר בחומצת שומן חד בלתי רוויה, שמסייעת להקטנת...

לקריאת הכתבה
לוקחים את העתיד בידיים: גמלאים למען עצמם ולמען הקהילה

בשיתוף מפעל הפיס

בגילים צעירים אנחנו לרוב מוקפים חברים – לרובנו יש חברים שאספנו לאורך השנים מבית הספר,...

לקריאת הכתבה
10 המדבריות היפים ביותר בעולם

בני ישראל הלכו 40 שנה במדבר אבל גם היום לא מעט אנשים נודדים למדבר, בין אם בעזיבת ההמולה, הקצב וחיי הנוחות של...

לקריאת הכתבה
מוטק’ה גם בפייסבוק
למעלה
חזרה