חזרה להחיים הטובים

הפתרונות שלא חשבתם עליהם בהסרת כתמים

כתמי שמן, דיו, קפה, חלודה – כמעט כל כתם אפשר להסיר, אפילו בלי כימיקלים. 4 מומחים עם כל הדרכים להסרת כתמים עקשניים מהבגדים, מהרהיטים, במטבח ובחדר האמבטיה. לקרוא ולשמור
מאת שרי שיין 13/04/20
הפתרונות שלא חשבתם עליהם בהסרת כתמים
דרכים יצירתיות שאפילו לא חשבתם עליהן להסיר כתמים. צילום: Shutterstock

 

כל כמה חודשים יוצאת לשוק אבקת כביסה חדשה, שמבטיחה ניסים ונפלאות לבגדים שלנו. כל כמה שבועות יוצא חומר ניקוי חדש, שמבטיח להשאיר לנו את המטבח מצוחצח ואת האמבטיה מבריקה. לא תמיד הם עומדים בהבטחות, והאמת היא שיש חומרים אחרים ממש מתחת לאף שלנו. בריאים יותר, ויעילים לא פחות.

ארבעה מומחים התגייסו לעזרתנו: איילת גרינברג, בעלת האתר "לצאת מהבלגן - סידור בתים ומעברי דירות", דליה פרימן, מנהלת שרות לקוחות של תשלובת סנו, אייל קהאן, מנהל השיווק של חברת SHINY למוצרי ניקיון, ורוני עיני מחברת "אחים עיני" לניקוי, והתוצאה: רשימת טיפים חד פעמית להסרת כתמים מבגדים, מריפודים, מכיורים, מקירות ומסירים. לגזור ולשמור לאחרי החגים, שבתות וימי חול.

 

רגע לפני הטיפול בכתם – מה חשוב לדעת?

 

חשוב לטפל בכתם מיד כשהוא נוצר. צילום: Shutterstock

 

1. לתפוס אותו בזמן. הכי חשוב לתפוס את הכתם ממש כשהוא קורה. מגבונים לחים או טיפת נוזל כלים על הכתם יעניקו את העזרה הראשונה. אם אין בנמצא אפשר לשפוך מלח או סודה: בקבוק סודה לשתייה או אבקת סודה מעורבבת עם מים.

2. נסו תחילה את החומר בפינה נסתרת. לפני שאתם מתחילים לטפל בכתם, בדקו בפינה נסתרת של הבד האם החומר בו אתם משתמשים לא עושה נזק לבגד. יש חומרים כמו אקונומיקה שיגרמו יותר נזק מתועלת לבדים מסוימים. לאקונומיקה יש נטייה לצבוע ולהסיר צבע: החולצה הכחולה שלכם יכולה לדהות ולהתמלא בכתמים בהירים, והחולצה הבהירה יכולה להתמלא בכתמים צהובים. יש תמיד להסתכל על תווית הבגד - אם אתם רואים סימן משולש ועליו איקס, אל תשתמשו בחומרים המכילים חמצן.

3. דעו את האויב. אם אתם לא יודעים ממה הכתם, שטפו אותו במים קרים או פושרים. למה לא מים חמים? חומרים מסוימים (דם, למשל), מתקבעים בתוך הבד כשהם באים במגע עם מים חמים.

4. נקו בתנועות מעגליות. כתמים מנקים בתנועות מעגליות, מהחוץ פנימה. הסיבה: תנועות כלפי חוץ עלולות לגרום לכתם להתפשט עוד יותר.

5. אפשר לנטרל ריחות רעים עם סודה לשתייה. אבקת סודה מנטרלת מדהים ריחות: קחו קערית עם סודה לשתייה ושימו בארון. אפשר להשתמש באותה שיטה ולהכניס קערית כזאת למיקרוגל עד הבישול הבא, ויש גם מי שמשתמשים באבקת סודה לשתייה כדאודורנט טבעי לנטרול ריחות (פשוט למרוח קצת אבקה בבית השחי).

 

ועכשיו – למטרה: איך מסירים כתמים עקשניים מהבגדים?

 

 כתם של דיו על הבגד? רק להשרות בחלב ללילה ולכבס כרגיל - והכתם יעלם. צילום: Shutterstock

 

1. יין אדום - נשפך יין אדון על הבגד או על הספה? פשוט שפכו על הכתם יין לבן. ולא, זה לא עובד הפוך.

2. לק - אצטון או טינר יעשו את העבודה. קחו קיסם אוזניים, טבלו בחומר ושפשפו בעדינות על הכתם. כעת שטפו במים וכבסו. חשוב לבדוק קודם את עמידות הבד בפינה נסתרת: אצטון ימיס בדים סינטטיים כמו בגדי ספורט ומעילי גשם.

3. שמן - טיגנתם שניצל וניתז על החולצה? מרחו על הכתם מעט סבון כלים ותנו לחולצה להתייבש בשמש. אופציות נוספות: הרטיבו את המקום עם מגבון, שפכו טלק או מלח והשאירו ליום שלם. למחרת פשוט הברישו בעדינות עם מברשת. הטלק סופח את השומן. אם השמן ניתז על צווארון החולצה, שפשפו אותו עם שמפו לשיער.

4. מסטיק - הנכדים היו בביקור והשאירו לכם למזכרת מסטיק על הבגדים? הכניסו את הבגד לתוך ניילון והשאירו בפריזר. המסטיק נשבר ונופל מהבגד. אם עדיין נשארו קצת שאריות, אפשר לטבול קיסם אוזניים בבנזין לבן ולשפשף את המקום. מומלץ לעשות את הפעולה הזאת עם כפפות.

5. כתמי דם - השרו את הבגד במים קרים עם מלח למשך כשעה, ולאחר מכן הכניסו למכונת הכביסה.

6. קפה - השרו את הכתם בתמיסה של חצי צלוחית זכוכית חומץ לבן 5% עם שתי כפות מלח.

 

 

כתם של יין אדום מסירים, ובכן, עם יין לבן. צילום: Shutterstock

 

7. בוץ - לפני שמכניסים למכונת הכביסה, המתינו שהבוץ יתייבש והברישו אותו מהבגד כמה שיותר.

8. כתמים צהובים מבגד ששכב בארון – מרחו על הכתמים משחת שיניים לבנה, המתינו מעט והכניסו למכונת הכביסה. אם הבגד בצבע לבן, השרו אותו לפני הכביסה במים פושרים בתוספת חומץ או מיץ לימון לחצי שעה, ואז הכניסו למכונה.

9. צואת תינוקות - שפשפו לימון עם מלח על הכתם, השהו כשעה בשמש ואז כבסו רגיל.

10. כתמי פירות - השרו את הבגד במים קרים לחצי שעה. הספיגו את החלק המוכתם בחומץ כחצי שעה נוספת, וכבסו בכביסה רגילה.

11. כתם ג'לי - קודם שטפו במים קרים. אחר כך השרו לרבע שעה בתערובת של כף אחת חומץ לבן, חצי כפית חומר כביסה נוזלי ורבע כוס מים חמים. אם הכתם נשאר לאחר שטיפה, ספגו אותו באלכוהול, שפשפו ושטפו שוב.

12. דיו - אפשר להסיר עם אצטון, או להשרות את הבגד המוכתם בחלב ללילה ולכבס.

13. הסרת שעווה מבגדים - הניחו נייר פרגמנט או נייר סופג על קרש גיהוץ. עליו הניחו את הבגד ומעל הכתם שוב חתיכת נייר פרגמנט או נייר סופג. גהצו בזהירות בחום נמוך מספר פעמים - השעווה תימס ותיספג בנייר. בשום אופן אין להשתמש בנייר עיתון, שיוריד את כל הדיו השחור על הבגד.

 

איך מסירים כתמים במטבח?

 

נשרף הסיר? אבקת כביסה במים רותחים תהפוך אותו לחדש. צילום: Shutterstock

 

1. מדבקות על כלים חדשים - ייבשו עם מייבש שיער, תוך שניות המדבקות יתקלפו. גם בנזין לבן מסיר מעולה מדבקות מכלים חדשים, אבל יש לזכור להרחיק מאש ומילדים, כי מדובר בחומר דליק.

2. אבנית מקומקום חשמלי - שיפכו שקית שלמה של מלח לימון, מלאו מים עד גובה מקסימלי בקומקום, הרתיחו, ושימו לב שהמים לא גולשים. אחרי 20 דקות הרתיחו שוב. שיפכו את המים, מלאו מים נקיים, הרתיחו שוב - הקומקום מוכן לקפה ללא אבנית.

3. ניקוי דפנות המקרר - מרחו מעט משחת שיניים לבנה על גבי סמרטוט לח ושפשפו.

4. שומנים מהכיריים – פזרו סודה לשתייה ונגבו במטלית לחה. לכתמים עקשניים יותר שפכו גם חומץ, תנו לחומר לתסוס מעט ולאחר מכן נגבו עם מטלית.

5. כתמי תה וקפה מכוסות - שפשפו את הכתם עם קליפת לימון או שאריות לימון סחוט, והכתמים ירדו בשטיפה.

6. שומן שרוף מסירים - בשלו בסיר אבקת כביסה במים רותחים למשך כ-20 דקות. התוצאה: כל שרידי השרוף ייעלמו, הסיר יבריק והבית יתמלא בריחות ניקיון נעימים.

7. כתמים על השיש - שפשפו אותם במעט משחת שיניים. אם השיש נראה "מת", שיפכו כמות קטנה של שמן בישול למטלית רכה, והתחילו לשפשף. השיש יספוג את השמן ויקבל גוון מבריק ויפה.

8. כתמי חלודה על כלי המטבח - שיפכו על הכתם מיץ לימון וייבשו בשמש. אפשר גם לשפשף את הכתם  במשחת שיניים לבנה המכילה פלואוריד.

 

איך מסירים כתמים בסלון?

 

 הקפה נשפך על השטיח? בלי פאניקה, יש מה לעשות. צילום: Shutterstock

 

1. להציל את השטיח - כאשר מדובר בכתמים נוזליים (מיץ, קפה וכיו"ב), הפעולה הראשונה שיש לעשות היא ספיגה באמצעות סמרטוט או נייר סופג. לאחר מכן, עברו על המקום המוכתם עם מטלית רטובה על מנת לדלל את הנוזל שנשפך, ושוב ספגו עם נייר סופג. לניקוי כתמים שומניים שאין בהם צבע מאכל, ספגו עם נייר סופג ופזרו טלק נטול צבע כדי שיספוג את השומן.

במקרה של כתמי שומן עם צבעי מאכל, רצוי שפשוט תשלחו את השטיח לניקוי מקצועי בדחיפות, כיוון שצבע שנשאר על האריג צובע אותו ולפעמים אף שורף אותו. להסרת כתמי אלכוהול: הרטיבו קלות את מקום הכתם במים חמים ובאלכוהול בריכוז של 90%. השיטה להיפטר מכתמי בוץ על שטיח היא לייבש היטב את השטיח ולשאוב אותו באמצעות שואב אבק.

2. כתמים על וילון - הנכדים נגעו בווילון בידיים דביקות? מטלית עם מים חמים תפתור מיד את הבעיה.

3. כתמי דיו ישנים וחדשים - נשפך לכם דיו על הספה או על השטיח? מהרו לספוג את הכתם הטרי באמצעות נייר סופג. לאחר מכן, טבלו  מטלית נקייה בחלב טרי והשאירו את המטלית על הכתם למשך מספר דקות. בשלב הבא רחצו את מקום הכתם במים חמים וייבשו אותו באמצעות התזת קמח תירס או שיבולת שועל.

גם לכתמי דיו ישנים יש פתרון - ניתן להסירם על ידי הרטבת המקום ושפשוף הכתם בעדינות באמצעות גביש של חומצת לימון. חיזרו על התהליך עד שהכתם ייעלם, ואז שטפו במים נקיים.

4. כתמי מדבקות - אם הנכדים שלכם לקחו על עצמם לקשט את חלונות הבית עם מדבקות, ואתם לא מעוניינים שיישארו שם, קודם כל מירחו על המדבקה שמן תינוקות והשאירו ללילה. למחרת בבוקר הרימו פינה אחת באיטיות ומישכו את המדבקה מהזכוכית. אם אין לכם שמן, נסו לשטוף את המדבקה עם ספוג לח וחם.

5. ציורי עיפרון על הקיר - הכי פשוט, מסירים באמצעות מחק לבן שרוכשים בכל חנות לכלי כתיבה. אם מדובר בסימנים עקשניים, אפשר להכין תערובת של קצת מים וסודה לבישול, ולמחוק בעזרת חתיכת בד יבש טבולה בתערובת.

6. טיפ לפוליש לרהיטים - זה אמנם לא כתם, אבל טיפ חידוש מעולה לרהיטים שהברק אבד להם: ערבבו שמן זית או שמן בישול עם מיץ לימון, ביחס של 1:2, והשתמשו בתערובת כפוליש לרהיטים.

 

ומה עם כתמים במקלחת ובשירותים?

 

 

 אפשר להבריק אמבטיה וכיורים בקלות עם מים ומיץ לימון. צילום: Shutterstock

 

 

1. עובש מווילון המקלחת – רססו את הווילון בחומץ וכבסו אותו עם אבקת כביסה ומעט חומץ. כדי להעלים את ריח החומץ, שימו בתא המרכך טיפות של שמן עץ התה ושמן אתרי ריחני.

2. ניקוי האסלה באופן טבעי - פזרו סודה לשתייה וקצת חומץ בתוך האסלה ושפשפו עם מברשת. זה עובד לא רע גם עם וודקה.

3. הברקת אמבטיה וכיורים - ערבבו כמות שווה של מים ומיץ לימון בבקבוק ספריי, ורססו את האמבטיה ואת דפנות המקלחת. כדי למנוע הצטברות עובש ופטריות, שפשוף קל עם מטלית מחוספסת ינקה את המשטחים ויחזיר להם את הברק ואת הלובן המקוריים שלהם. השתמשו בחצי לימון חתוך כדי להסיר אבנית שהצטברה בסביבת כיורים או ברזים. שטפו היטב לאחר הניקוי.

4. ניקוי מראות וכיורים מנירוסטה – ערבבו סודה לשתייה עם מים עד שתיווצר מעין משחה. מרחו אותה על הכתמים, השאירו לחצי שעה ונגבו עם סמרטוט לח.

 

ועוד שני טיפים לפני סיום:

 

1. להסרת שעוות נרות – מכירים את זה שהחלב של הנרות נוזל על הפמוטים או על החנוכייה, ואתם עם סכין מטבח מנסים להסיר את השעווה? אז הנה פתרון קל וטבעי: מלאו קומקום במים והרתיחו. בינתיים הניחו בכיור ריק כ- 4 ריבועי נייר סופג על פתח הכיור. הניחו בכיור את הפמוטים/החנוכייה ושיפכו עליהם את המים הרותחים. החלב נמס ומחליק מהפמוטים, אך לא נכנס אל תוך הצנרת אלא נשאר על הנייר הסופג. לאחר כמה דקות ניתן להרים את הנייר הספוג במים ובחלב ולהשליך לפח.

2. לחיטוי שפורפרות טלפון - לניקוי הטלפון שאוסף אליו את כל החיידקים שבעולם, ולמי שלא רוצה להשתמש במיני מגבונים מסוגים שונים, יש פטנט נהדר: צמר גפן טבול במי פה. גם מספק ריח נעים, וגם מחטא.

 

שואב חלונות כבר יש לכם?

שיטת הסדר היפנית שתסדר לכם את החיים

לעצב את הבית בסטייל אחרי גיל 50

 

אל תזרקו: כך תצרו אמנות נפלאה מזבל

 

אפשר גם לחדש את הבית בחמישה צעדים פשוטים

 

הכי טוב בבית: הטרנד הלוהט לחיים נעימים

 

20 מזונות שלא כדאי לשמור במקרר

 

6  תגובות  אהבו

התמונה של תגונה נחמה _718_ 02/11/17
תודה רבה ,רבה !

קצר ולעיניין ...וגם מאוד קל !
התמונה של תגונה צבי קירזון 04/11/17
אוצר

ישנה את איכות החיים
התמונה של תגונה creativeli24 14/08/19
תודה רבה על כל הטיפים, אם אין לכם כח לנקות בעצמכם - פנו עכשיו לאביתר ניקוי ספות
התמונה של תגונה מלכית 3 18/04/20
נהדר שמתי במועדפים אבל יש לי שאלה איך מנקים צבעי אקריליק ? מבגדים שהתלכלכו בעת הציור,
כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד בהחיים הטובים

16 שימושים מפתיעים בשמן זית

כולם יודעים ששמן זית הוא אחד השמנים הבריאים שיש – הוא עשיר בחומצת שומן חד בלתי רוויה, שמסייעת להקטנת...

לקריאת הכתבה
לוקחים את העתיד בידיים: גמלאים למען עצמם ולמען הקהילה

בשיתוף מפעל הפיס

בגילים צעירים אנחנו לרוב מוקפים חברים – לרובנו יש חברים שאספנו לאורך השנים מבית הספר,...

לקריאת הכתבה
10 המדבריות היפים ביותר בעולם

בני ישראל הלכו 40 שנה במדבר אבל גם היום לא מעט אנשים נודדים למדבר, בין אם בעזיבת ההמולה, הקצב וחיי הנוחות של...

לקריאת הכתבה
מוטק’ה גם בפייסבוק
למעלה
חזרה