חזרה להחיים הטובים

יהודית ומנחם עושים וודסטוק

יהודית ומנחם וינגרד נשואים 52 שנה ו-42 מתוכן הם מפיקים פסטיבל מוזיקת קאנטרי מצליח. סיפור על אהבה ומוזיקה
מאת יוספה קמחי 07/05/18
יהודית ומנחם עושים וודסטוק
3. יהודית ומנחם וינגרד בפסטיבל סולם יעקב. צילום: שרית ברוש

 

 

 

 

 

יהודית ומנחם וינגרד מקצרין עלו מאנגליה לארץ לפני 51 שנים, שנה אחרי חתונתם. הם התגעגעו לתרבות הפולק האנגלית ובעזרת חברים ייסדו והפיקו את פסטיבל סולם יעקב, שזכה לכינוי "וודסטוק הישראלי" שחוגג השנה 42.

 

הזוג החמוד הזה, נשוי 52 שנה וכבר 42 שנים שהם המפיקים שעומדים מאחורי פסטיבל סולם יעקב, והכל בעשר אצבעות ועם קצת עזרה משלושת ילדיהם: נעמי בת ה- 48, רפאל בן ה-46 וגבריאל בן ה-36, חמשת הנכדים ואינספור החברים. 

יהודית אחראית לבניית התוכנית האמנותית, לקשר עם המוזיקאים מהארץ, לתכנון הכללי והשיווק. מנחם הוא היועץ המוזיקלי של הפסטיבלים, מנחה את הבמה המרכזית ביום שישי ואחראי בין היתר לקשר עם מוזיקאים מחו"ל, הקמת במות, ביטחון ובטיחות.

הם גרים בקצרין שברמת הגולן, ועד לפני מספר שנים עבדו שניהם כמורים במשרה מלאה עד שיצאו לפנסיה ממשרד החינוך. בשנים האחרונות התמסרו לגמרי לפסטיבל שנערך מדי אביב והוסיפו לו את מהדורת החורף הקצרה.

 

סיפור אהבה אנגלוסקסי

 


בני הזוג יהודית ומנחם וינגרד בחתונתם. תמונה פרטית

 

בני הזוג נולדו בלידס, עיר תעשייתית בצפון אנגליה והכירו והתאהבו בתנועת הנוער. "שנינו, כל אחד לחוד, הצטרפנו לתנועות נוער ציוניות, מנחם ל"דרור" ואני ל"הבונים" מספרת יהודית. "נפגשנו לראשונה בחוג ללימודי עברית ובפעם השנייה נפגשנו שוב בגיל 18, כשאני הייתי בחוות הכשרה ציונית ומנחם חזר משנת לימודים למדריכי חו"ל בירושלים. התאהבנו והתחתנו בגיל 19".

את ההחלטה לעלות לארץ, הם מספרים, עשו כבר כשהיו בני 14. שנה לאחר נישואיהם באנגליה, החליטו לעלות לישראל ולהגשים את החלום הציוני שלהם, השתכנו בצפון הארץ בקיבוץ מחניים, והשתלבו בעבודות שונות.

 

במשך שנים אחרי עלייתם התגעגעו לתרבות הפולק האנגלית וב-1975, ביחד עם עוד כמה חברים מהקיבוץ הם ייסדו מועדון חודשי במבנה אבן נטוש, שהיה בעבר בית כנסת, במטע הזיתים בשטח הקיבוץ. הם קראו למועדון וגם לפסטיבל שצמח ממנו JACOB'S LADDER או בעברית "סולם יעקב".

 

איך נולד הרעיון לפסטיבל?

"התגעגענו לשירי מחאה של שנות ה-60 שאהבנו לשמוע ושרנו באנגלית במסגרת תנועות הנוער בחו"ל. באותם שנים התחילו פסטיבלים של פולק בחו"ל אז החלטנו לעשות פסטיבל משלנו והקמנו מועדון פולק שהתקיים פעם בשבוע". 

 

למה "סולם יעקב"?

יהודית: "המקור לשם היה החיבור בין הסולם המוזיקלי לבין גשר בנות יעקב שהיה סמוך למבנה שבו הוקם המועדון. בנוסף, ישנה מסורת המספרת שבאזור קיבוץ מחניים חלם יעקב את חלום הסולם והמלאכים".

 

וודסטוק הישראלי

 

 
יוזמתם של בני הזוג מקצרין הפכה לפסטיבל גדול ומצליח, שחוגג השנה 42 שנה. צילום: שרית ברוש

 

"סולם יעקב" הוא במה לאמנים חובבים ומקצועיים, מהארץ ומחו"ל, ומזוהה מעל לכל עם הקהילה האנגלוסקסית בישראל. הוא מתקיים פעמיים בשנה בצפון הארץ, תמיד במקום עם מקור מים, בדרך כלל באיזור הכנרת, עם גיחות בעבר הרחוק לחורשת טל ולסחנה.

מאז ראשיתו הוא משמש מקום מפגש רב-משתתפים לקהילה האנגלוסקסית, ושפתו הרשמית הייתה ונשארה אנגלית, למרות שבשנים האחרונות החלו להגיע אליו גם ישראלים שאינם אנגלוסקסים, במספרים גדלים והולכים.

הפסטיבל נולד כאירוע לאוהבי מוזיקת הקאנטרי, אך עם השנים נוספו להופעות הפולק האנגלי, הופעות של מוזיקה שורשית מארצות הברית, אירלנד, סקוטלנד, בלוז, רוק, נשמה וגם פולק ישראלי, עממי ואתני. בקיצור, כל מה שאותנטי. בתוספת הפעלות רבות לכל המשפחה וגם לילדים.

בשל סגנון המופעים, האווירה התרבותית והרכב הקהל זכה הפסטיבל לכינוי "המימונה" של העדה האנגלוסאקסית בארץ. כמו גם לכינוי "פסטיבל וודסטוק הישראלי".

הפסטיבל שהתחיל בקיבוץ מחניים, נדד לחורשת טל לקיבוץ האון, לגן השלושה, לכרי דשא ולבסוף התביית במתחם "נוף גינוסר" בו הוא נערך גם השנה. בני הזוג מקפידים שישאר מקצועי ולא מסחרי ובאווירה רגועה.

 

 
סוד העבודה המשותפת: כיף. יהודית ומנחם וינגרד. צילום: דויד גיא

 

אתם 52 שנים יחד וגם עובדים יחד. מה הסוד?

"כיף. מתחילים את היום בחיבוק ואחר כך הליכה סביב העיר. ארוחת בוקר וצהריים רומנטית בגינה. עובדים יום ולילה בעבודה שאנחנו אוהבים ונוסעים לחו"ל כל שנה לפסטיבל אחר".

 

 
יהודית ומנחם וינגרד בפסטיבל סולם יעקב. צילום: דויד גיא

 

פסטיבל סולם יעקב יערך בתאריכים 10-11-12/05/2018 במדשאות מלון נוף גינוסר על חוף הכינרת

 

 

המדריך לבילוי בחינם ברחבי הארץ
לאכול בעיר - להרגיש בכפר
בראנצ'ים מסביב לעולם
המדריך לסיורי פריחה בכל רחבי הארץ
המסעדות עם הנוף הכי יפה בארץ
לאכול, להתארח, להתאהב: הבשלניות שמארחות בביתן

 

 

הצטרפו לקהילת פנאי ותרבות של מוטק'ה


0  תגובות  אהבו

כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד בהחיים הטובים

16 שימושים מפתיעים בשמן זית

כולם יודעים ששמן זית הוא אחד השמנים הבריאים שיש – הוא עשיר בחומצת שומן חד בלתי רוויה, שמסייעת להקטנת...

לקריאת הכתבה
לוקחים את העתיד בידיים: גמלאים למען עצמם ולמען הקהילה

בשיתוף מפעל הפיס

בגילים צעירים אנחנו לרוב מוקפים חברים – לרובנו יש חברים שאספנו לאורך השנים מבית הספר,...

לקריאת הכתבה
10 המדבריות היפים ביותר בעולם

בני ישראל הלכו 40 שנה במדבר אבל גם היום לא מעט אנשים נודדים למדבר, בין אם בעזיבת ההמולה, הקצב וחיי הנוחות של...

לקריאת הכתבה
מוטק’ה גם בפייסבוק
למעלה
חזרה