חזרה להחיים הטובים

כלב (וחתול) ישמח לבב אנוש

עכשיו הזמן לאמץ חבר חדש למשפחה, כלב או חתול. לחיית מחמד בבית יש השפעה מופלאה על הבריאות הפיזית והנפשית
מאת עדי כץ 29/03/15
כלב (וחתול) ישמח לבב אנוש
מאריך חיים וגם מהווה אטרקציה לנכדים. חיות מחמד. צילום: Shutterstock

 

אם מעולם לא גידלתם חיית מחמד, כי זה מלוכלך ומשאיר שערות על הספה, כי זה נובח או שורט את הרהיטים וצריך להוציא לטייל ולאסוף את התוצרת, הגיע הזמן לשנות את נקודת המבט. כל מי שגידל אי פעם כלב, חתול, או אפילו אוגר או תוכי, יעיד שאין תחליף לקשר המיוחד איתם. שהם הפתרון האולטימטיבי לבדידות וספקים מעולים של אהבה ללא תנאי, שמחה ושעשוע – וגם תחושת ביטחון.

 

 

מחקרים הוכיחו שהאינטראקציה הרגשית, התפקודית והחברתית עם חיית המחמד מיטיבה עם הבריאות ואיכות החיים. מחקר שהתפרסם ב-2012 בכתב העת האמריקאי לקרדיולוגיה מראה שלבעלי חיות מחמד קצב לב משתנה וסתגלני יותר, מחקר נוסף מצא שנוכחות חיות מחמד מורידה את לחץ הדם והסיכוי ללקות בהתקף לב ושבץ מוחי ומחקר שלישי גילה שבעלי חיות מחמד נהנים מהערכה עצמית גבוהה יותר, חשים פחות בודדים ויותר מוחצנים חברתית.

 

 

כשמדובר בגידול כלב, שיש להוציאו לטיול שלוש פעמים ביום, יש גם תמריץ לצאת החוצה, ללכת ברגל, לשחק בכדור וכד'. אפשר גם לקחת את רקסי לגינת הכלבים הקרובה או לפארק, שם תמיד יימצא מישהו לחלוק איתו את מעללי בני טיפוחיכם ולצחוק ביחד. בנוסף, ביתכם המאובזר בכלב או חתול חמוד, הופך לאטרקציה מבוקשת עבור הנכדים.

 

 

כמו להיות שוב הורה לילד קטן

 

  

"מגיעים אלינו לכלבייה אנשים מבוגרים", מספר גדי ויטנר, דובר "אגודת צער בעלי חיים ישראל" בתל אביב, "ומספרים שהם בודדים. הם התאלמנו, או שהילדים עזבו את הבית והם מחפשים מישהו לדאוג לו, את התחושה שיש עדיין מי שזקוק להם. יש אחרים, שמספרים שהם קצת חוששים כי מעולם לא גידלו חיית מחמד, אבל בני המשפחה משכנעים אותם לקחת כלב, כדי שלא יהיו לבד בבית וירגישו בטוחים יותר. כלבים רגישים לרעש, ואף אחד לא יכול להתקרב לבית בלי שהם ירגישו ויתריעו".

 

רוב המאמצים המבוגרים, מסביר ויטנר, חוששים מהדברים הרגילים: הכלב ילכלך, יהרוס רהיטים, הטיפול בו יהיה קשה ומסובך. יועצי האימון של האגודה יושבים עם המאמצים, מסבירים הכל ומוודאים שיש למאמצים כוח לאמץ. "זה כמו להיות שוב הורה לילד קטן", הוא אומר. "אבל אחרי שהם מגיעים להחלטה, ההצלחות גדולות. צעירים באים לפעמים בהתלהבות לאמץ כלב ואחרי הפיפי הראשון על השטיח זורקים אותו או מעבירים הלאה. אצל מבוגרים שאימצו אצלנו, זה תמיד נעשה מתוך רצינות והחזיק שנים".

 

 

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של מוטק'ה

 

 

סיפור אהבה בין אלמן לחתלתול

 

 

הדוגמה הטובה ביותר של ויטנר היא אביו, בן 80, שהתאלמן לפני ארבע שנים. "הוא נשאר לבד בבית, ואחותי ואני החלטנו שהוא חייב לגדל חיית מחמד", אומר ויטנר. "כלבים הוא קצת הכיר משנים עברו, אבל חתולים מעולם לו. בדיוק הגיעה לאגודה בתל אביב חתולה קטנה ושחורה בת חודשיים והחלטנו לקחת הימור. הגענו איתה אליו הביתה לחיפה.

 

 

"לא היה לו קל והוא ניסה להתנגד, אבל אמרנו שהיא מסכנה ושאין לה בית והוא נכנע. היום זה סיפור אהבה שאין שני לו. היא ישנה איתו במיטה, היא יושבת עליו ומגרגרת. כשהוא עצוב, היא באה ומתחככת בו. הוא אומר שלא האמין כמה חתול יכול להיות חכם. אין ספק שזה הדבר הטוב ביותר שקרה לו. היא נתנה לו טעם לחיים".

 

 

מציעים כמות מפתיעה של אהבה. פיקסי ממתינה לכם באגודת צער בעלי חיים

 

ריבי מאייר מ- "for cats 2", מומחית להתנהגות ולטיפול בחתולים ומי שהקימה וניהלה בעבר את "העמותה למען החתול", מאמינה שלאדם מבוגר שמעולם לא גידל חיית מחמד, עדיף להתחיל מחתול. "חתול הוא חיית המחמד מספר אחת כיום בעולם", היא אומרת. "אנשים מאמצים היום הרבה יותר חתולים מאשר כלבים, כי קל יותר לגדל אותם. כמובן שגם כאן יש הרבה מה ללמוד ולהכיר".

 

 

חתול לא יכול לשמור על הבית, למה הוא כן טוב?

 

"חוץ מהגנה ממכרסמים, לנוכחות של חתול בבית יש תועלת בריאותית מוכחת. המגע שלהם מוריד סטרס ולחץ דם, הליטוף מפעיל את הידיים מבחינה מוטורית, מביא לרגשות חיוביים ויכול אפילו לשכך כאבים. חתול הוא חיה פחות מבויתת מכלב ולכן הנוכחות שלו בבית גם נותנת תחושה של קשר עם הטבע".

 
 

רוצים לאמץ כלב? כמה המלצות:

 

  • אל תאמצו גור צעיר, שדורש המון עבודה על חינוך. "עדיף לקחת כלב בוגר, מגיל שלוש-ארבע שנים ומעלה, שמחונך לצרכים, שיודע איך להתנהג בבית ושכבר רגוע יותר", אומר ויטנר.

 

איך אפשר להגיד לה לא? דודי מאגודת צער בעלי חיים

 

  • מבחינת הגודל, עדיף כלב קטן או בינוני. על כלב גדול קשה יותר להשתלט, הוא עלול למשוך את הרצועה בזמן הטיול, הוא צריך להוציא אנרגיה בריצות. "עם כלב קטן אפשר לצאת להליכה מתונה, שטובה גם לכלב וגם לבעלים".

 

רוצים לאמץ חתול? כמה המלצות:

 

  • מומלץ לאמץ חתול בוגר, שכבר עבר את מחלות הילדות, שקל יותר לטפל בו ושאפשר כבר לראות את האופי שלו. "עדיף לבחור בחתולים שגדלו במסגרת של בית ויסתגלו טוב יותר לבית אחר", אומרת מאיר. "אפשר למצוא חתולים כאלה בעמותות, בתחנות ההסגר של העיריות, באינטרנט, אצל חברים או קרובים שרוצים למסור, או אפילו ברחוב, אם החתול ידידותי".

 

 

 כמה טוב שיש שניים. חתלתולים שמצאו בית חם

 

  • "אני ממליצה לבחור דווקא בחתולים הפחות פופולריים, אלה שסובלים מנכויות כמו עיוורון או רגל קטועה וזקוקים לבית חם. בוודאי שלא לקנות חתולים גזעיים ממגדלים. גם כדי לא לעודד את התעשייה הזו וגם מכיוון בחוות ההרבעה יש תנאים קשים וסביר שהחתולים שיוצאים משם יהיו חולים, פיזית והתנהגותית". 

 

 

  • אם לא גידלתם חתול קודם, מומלץ לקחת שני חתולים יחד. "זה בונוס ענק", אומרת מאייר. "חתולים הם הרבה יותר חברתיים ממה שאנחנו יודעים. זה לא צורך קיומי אצלם, אלא התנהגותי ונפשי והם מאוד זקוקים לחברת בני מינם".  
     

 כלב מזדקן: כך תטפלו בכלב המתבגר

1  תגובות  אהבו

התמונה של תגונה איציק כהן_907_ 30/03/15

שמחתי לרקרוא את הכתבה המועילה. ניא הביאה היבטים נוספים לגבי חיות מחמד. 

אני באופן אישי ממליץ על שרקנית. זו חיה נבונה וחכמה. היא שורקת מתי שפותחים את המקרר. היא אינהכועסת כלל. היא חבי...

שמחתי לרקרוא את הכתבה המועילה. ניא הביאה היבטים נוספים לגבי חיות מחמד. אני באופן אישי ממליץ על שרקנית. זו חיה נבונה וחכמה. היא שורקת מתי שפותחים את המקרר. היא אינהכועסת כלל. היא חביבה ונותנת אנרגיות לבעליה. לסיכום, כל אחד ואחת והעדפות שלו/ה . החיים עם חית מחמד, משמחים מועילים ומהנים. 


כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד בהחיים הטובים

16 שימושים מפתיעים בשמן זית

כולם יודעים ששמן זית הוא אחד השמנים הבריאים שיש – הוא עשיר בחומצת שומן חד בלתי רוויה, שמסייעת להקטנת...

לקריאת הכתבה
לוקחים את העתיד בידיים: גמלאים למען עצמם ולמען הקהילה

בשיתוף מפעל הפיס

בגילים צעירים אנחנו לרוב מוקפים חברים – לרובנו יש חברים שאספנו לאורך השנים מבית הספר,...

לקריאת הכתבה
10 המדבריות היפים ביותר בעולם

בני ישראל הלכו 40 שנה במדבר אבל גם היום לא מעט אנשים נודדים למדבר, בין אם בעזיבת ההמולה, הקצב וחיי הנוחות של...

לקריאת הכתבה
מוטק’ה גם בפייסבוק
למעלה
חזרה