חזרה להחיים הטובים

לא סיפור: גם אתם יכולים להוציא ספר לאור

אחרי שהוצאות הספרים דחו את ספרו, יזם דניאל כהן את "קפה-ספר", מיזם המסייע לכותבים להוציא את ספריהם לאור ואף למכור אותם
מאת עדי כץ 06/03/16
לא סיפור: גם אתם יכולים להוציא ספר לאור
פתח את המיזם כדי לסייע לקהילה. דניאל כהן. צילום: באדיבות כהן

 

 

תרומה לקהילה יכולה ללבוש צורות רבות. דניאל כהן בן ה-77 מזיכרון יעקב מצא דרך ייחודית: הוא מסייע לאנשים שהוציאו ספרים בהוצאה עצמית, בהם מבוגרים שכתבו ספרים אוטוביוגרפיים, לחשוף את סיפוריהם לקהל הרחב ואף למכור אותם. כל זה קורה במיזם "קפה-ספר", שפתח לפני 5 שנים.

 

"אני עצמי הוצאתי שני ספרים שכתבתי בהוצאה עצמית", מספר כהן, גולש מוטק'ה, איך הכל התחיל. "לאחר שנדחיתי על ידי הוצאות הספרים המוכרות, או שנתבקשתי להשתתף בסכום גבוה על מנת להוציא את הספר לאור, הגעתי למסקנה שיש עוד אנשים כמוני. בדיקה שלי העלתה שאלפי אנשים הוציאו ספרים בהוצאה עצמית, ואין להם דרך לחשוף אותם לקהל. בלי גב של הוצאת ספרים ויחסי ציבור, קשה עד בלתי אפשרי לשווק את הספר לרשתות הספרים".

 

כפתרון לבעיה הגה כהן מיזם, שיאפשר לכותבים שונים להציג את ספריהם ישירות לקהל, בלי תיווך של הוצאות הספרים למיניהן. בחיפושיו אחר אכסניה לרעיון הוא שוטט במדרחוב של זיכרון יעקב, ובמקום הראשון שאליו נכנס, "נילי בית יין", מצא את מבוקשו. "הבעלים מאוד התלהבו מהרעיון, אולי בגלל שאשתו של בעל הבית היא מרצה לספרות", הוא אומר. "הם הקצו לי פינה בבית הקפה, שעליה התקנתי שלושה ארונות תצוגה שמימנתי, ופתחתי את 'קפה-ספר'".

 

פעילויות קהילתיות וחינוכיות אינן זרות לכהן, בוגר לימודי חינוך והיסטוריה. בעברו ניהל בתי ספר לנוער שוליים בעיירות פיתוח, ושימש כמפקח מטעם עליית הנוער ומשרד החינוך וכמורה להיסטוריה בתיכון. לאחר שפרש לגמלאות וסגר חנות למכשירי כתיבה שהיתה בבעלותו, החל, לדבריו, לחפש את עצמו. "נרשמתי לחוג תיאטרון, לחוג יוגה ולקורס מספרי סיפורים, וגם התחלתי לכתוב", הוא אומר.

 

"בין השאר כתבתי מחזה שעוסק בצורה הומוריסטית במהות החיים ובמפגש עם המוות והעולם הבא. המחזה הפך להצגה, שגילמתי בה את התפקיד הראשי, ושולבו בה שירים ופואמות שכתבתי. היא הועלתה בכמה מקומות קטנים בצפון ובתיאטרון פרינג'".

 

"כולנו רוצים שיראו אותנו"

 

 מעל 200 כותרים, את רובם אפשר למצוא רק בחנות המיזם. "קפה-ספר", צילום: באדיבות כהן

 

המיזם "קפה-ספר" היווה דרך נוספת עבורו לעסוק בפעילות מעניינת, שגם מועילה לאחרים. לאחר שפרסם אותו באינטרנט, זכה, לדבריו, למבול של פניות. "אנשים החלו לשלוח לי ספרים שכתבו - ספרי שירה, פרוזה, הגות, ספרים הומוריסטיים, אסופות של אנקדוטות מחיי הקיבוץ ואפילו מדריכי טיולים", הוא משתף. "אני הצבתי את הספרים בפינה שלי, כדי שבאי בית הקפה יוכלו לקרוא ולהתרשם, ובמקביל ערכתי ערבי ספרות חודשיים בבית הקפה, בהשתתפות מחברי הספרים והקהל".

 

כיום בבית הקפה מעל 200 כותרים, את רובם אפשר למצוא רק בחנות המיזם. אורחי בית הקפה מרבים לעיין בספרים, והפינה זקוקה לתחזוקה מתמדת. כהן מגיע למקום פעם- פעמיים בשבוע, מסדר את המדפים ומחזיר ספרים תועים למקומם. אחת לחודשיים-שלושה הוא עורך רישום של הספרים שנמכרו, סוגר חשבון עם בעלי בית הקפה, ומעביר את התמורה הכספית לכותבים.

 

לפני מספר חודשים עבר כהן ניתוח, ונאלץ להעביר את האחריות לפינה התרבותית לגורם אחר. "לפני הניתוח צצו לי מחשבות שאולי עשיתי את שלי ומספיק עם הפרויקטים", הוא מספר, "אבל זה שטויות. ברגע שחזרתי לעצמי הגעתי לבית הקפה וראיתי שהפינה שלי לא מסודרת כמו שאני אוהב, אז החלטתי שאני ממשיך".

 

בשל היצע הכותרים הגדול שברשותו, כהן משמש גם כגורם מתווך בין המתעניינים בחומרים מסוימים, כגון ספרי שואה ואוטוביוגרפיות, לבין כותביהם. "מבחינת ההתעניינות בספרים, יש למיזם אפקט די משמעותי", הוא אומר. "מבחינת המכירות, לצערי קצת פחות. קפה-ספר הוא לא מיזם כלכלי, הרעיון הוא לתרום לקהילה ולהעסיק את עצמי. כיום אני רוצה לתת דחיפה למיזם וליידע אנשים על קיומו. מי שכותב אוטוביוגרפיה והתייאש מפנייה להוצאות השונות, ימצא אצלנו חשיפה. כולנו, אחרי הכול, רוצים שיראו אותנו".

 

פניות לדניאל כהן:  

050-7753835, ish1938@walla.co.il.

 

לכתוב את החיים בסדנה חדשה

יומן רשת: כל הסיבות לכתוב בלוג

חברים לתחביב: להיפגש סביב נושא

להגשים חלום: ספר שירה ראשון בגיל 86

להגשים חלום: צייר בן 86

הכירו את התסריטאי בן ה-81

להגשים חלום: בנות ה-70 שהפכו לשחקניות

להגשים חלום: קריירה מוזיקלית בגיל 70

המכורים להתנדבות: "זו סיבה לקום בבוקר"

 

הצטרפו לקהילת פנאי ותרבות של מוטק'ה

הצטרפו לקהילת כתיבה יוצרת של מוטק'ה

1  תגובות  אהבו

התמונה של תגונה טובה פריש 06/03/16
לדניאל כהן,מאד שמחתי על יוזמתך וב"ה אטלפן אליך.בינתיים אני מקווה שאתה מרגיש כבר טוב אחרי הניתוח.

בכבוד

טובה
כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד בהחיים הטובים

16 שימושים מפתיעים בשמן זית

כולם יודעים ששמן זית הוא אחד השמנים הבריאים שיש – הוא עשיר בחומצת שומן חד בלתי רוויה, שמסייעת להקטנת...

לקריאת הכתבה
לוקחים את העתיד בידיים: גמלאים למען עצמם ולמען הקהילה

בשיתוף מפעל הפיס

בגילים צעירים אנחנו לרוב מוקפים חברים – לרובנו יש חברים שאספנו לאורך השנים מבית הספר,...

לקריאת הכתבה
10 המדבריות היפים ביותר בעולם

בני ישראל הלכו 40 שנה במדבר אבל גם היום לא מעט אנשים נודדים למדבר, בין אם בעזיבת ההמולה, הקצב וחיי הנוחות של...

לקריאת הכתבה
מוטק’ה גם בפייסבוק
למעלה
חזרה