חזרה לבריאות טובה

להגשים חלום: מאמן כושר מוסמך בן 90

בן ציון אהרונוביץ לא חלם להיות מאמן כושר, אבל עסק כל חייו בספורט. בגיל 88 החליט להוציא תעודת מאמן מוסמך, וכיום הוא מאמן הכושר המבוגר ביותר בישראל
מאת עדי כץ 17/11/15
להגשים חלום: מאמן כושר מוסמך בן 90
הגשים חלום, והפך למאמן הכושר המבוגר בישראל. צילום: באדיבות בן ציון אהרונוביץ

 

 

בן ציון אהרונוביץ לא חלם להיות מאמן כושר, ובוודאי שלא דמיין שיזכה בתעודת מאמן כושר מוסמך בגיל 88. שום דבר בחייו הקודמים לא הצביע על כיוון שכזה, מלבד אולי העובדה, שהקפיד במשך שנים על אימון כושר יומיומי.

 

אהרונוביץ, בן 90 היום, נשוי, אב לבת וסב לשלושה נכדים ולארבעה נינים, עבד בעבר כרוקח בקופת חולים. בהמשך הקים את הוצאת הספרים "תרבות לעם", שהתמחתה באנציקלופדיות, בסדרות עיון ובספרי לימוד.

 

סדר היום בעבודתו, שלא הצריך ממנו מאמץ פיזי גבוה, גרם לו לפתוח את היום, במשך 60 שנה, באימון ובשחיית בוקר בחוף הים. "לא ויתרתי על זה אף יום", מספר אהרונוביץ. "בכל מזג אוויר הייתי מגיע, נכנס למים לשחייה של חצי שעה, ולאחר מכן רץ ומתעמל על החוף במשך כמעט שעה. רק בסיום האימון הייתי ממשיך לעבודה. אני מאמין שזאת הסיבה שהגעתי לגיל 90 בבריאות טובה".

 

בשלוש השנים האחרונות מתגוררים אהרונוביץ ורעייתו בבית הדיור המוגן "עד 120" בתל אביב. "כל השכנים שלנו שהיו בגילנו נפטרו. הגענו למסקנה שכדאי לעזוב את הדירה ולעבור לבית דיור מוגן", הוא מסביר את החלטת המעבר. בבית הדיור המוגן אהרונוביץ כבר לא נמצא במרחק הליכה מחוף הים, אבל עד מהרה הוא גילה את חדר הכושר.

 

מדריך הכושר בדיור המוגן התלהב מהקשיש הספורטיבי

 

גמיש, בריא ומרגיש צעיר. בן ציון אהרונוביץ בפעולה. צילום: באדיבות אהרונוביץ

 

 

"התחלתי להתאמן כל יום ובצורה מאד רצינית", הוא מספר. "מדריך הכושר ראה שאני מתמיד ושיש לי הישגים, התלהב מאד, והציע שאאמן אנשים אחרים בבית. הוא אמר שאלה שלא מוכנים לזוז, יקבלו תמריץ כשיראו מבוגר כמוני".

 

אהרונוביץ קיבל את ההצעה בשמחה, עבר השתלמות אצל מדריך הכושר במקום, והוכנס לסידור העבודה של המכון בבית הדיור המוגן. "התחלתי לתת הוראות לכולם והיה נהדר", הוא מספר. "זה מאד מצא חן בעיני, וגם המתעמלים מאד אהבו את זה".

 

למרות שביעות הרצון של כולם, החליטה ההנהלה בבית הדיור המוגן שעל אהרונוביץ לעבור הכשרה רשמית לתפקיד, ולהציג תעודה של מדריך כושר מוסמך, על מנת להמשיך ולאמן. "מכיוון שכבר נכנס לי הג'וק לראש, החלטתי ללכת על זה וללמוד את התחום בצורה מסודרת", הוא אומר.

 

בפגישה במכון הכושר "גו אקטיב", לשם הגיע כדי להירשם לקורס מאמנים, עורר תדהמה כשחשף את גילו. "קיבל אותי המנהל, בחור צעיר בן 30, שהופתע מאוד שבאתי להירשם. כשאמרתי שאני בן 88, הוא בכלל נבהל ואמר 'זה לא בשבילך. יהיה לך קשה, לא תרגיש טוב. אני לא יכול לרשום אותך'".

 

הבעת האכזבה על פניו של אהרונוביץ הכניעה לבסוף את המנהל הספקן: "הלכתי לכיוון דלת היציאה של המכון מצוברח, ואז הוא קרא לי בחזרה ואמר 'אל תיקח ללב, אבל אתה זקן מדי, וחוץ מזה צריך כושר גופני טוב'. השבתי שכושר גופני יש לי, והדגמתי לו תרגיל שאני עושה בים כבר 60 שנה - שכבתי, הרמתי רגליים ישרות למעלה, והבאתי אותן לצד של הראש. כשהוא ראה את זה הוא אמר לי 'אדוני, אתה יכול להירשם'".

 

"עשיתי את כל התרגילים בקורס בדיוק כמו הצעירים"

 

הקורס היה מפרך וארך שמונה חודשיים, פעמיים בשבוע, חמש שעות בכל פעם, אך אהרונוביץ עמד בו בגבורה, ואפילו נהנה. "אלה היו שמונת החודשים הכי יפים בחיי", הוא מכריז. "למדתי עם בחורים צעירים שהייתי יכול להיות סבא שלהם, אבל עשיתי בדיוק כמוהם את כל התרגילים. כבר לא חשבתי על התעודה, כל כך נהניתי". 

 

בסוף הקורס נדרש לעבור מבחן בעל פה (וכרוקח לשעבר, הצטיין בתחום האנטומיה ותפקוד הגוף), מבחן בכתב ומבחן מעשי. את כולם הוא סיים בהצלחה. "אחרי שלושה ימים הודיעו לי שאני אחד מה-15 תלמידים שעברו את הקורס, מתוך 30 איש שהשתתפו בו". לטקס הענקת התעודות הגיע בהתרגשות רבה יחד עם אשתו, בתו והנכדים.

 

בתום הקורס הודיע מנהל בית הדיור המוגן לאהרונוביץ, כי כבר למחרת יצטרף לצוות מדריכי הכושר בבית. כיום אהרונוביץ, שהוכרז כמאמן הכושר המוסמך המבוגר ביותר בישראל, מעביר שיעורי כושר בהתנדבות בבית הדיור המוגן, אחת לשבוע. "השיעורים שלי כוללים תרגילים לגמישות, לחיזוק שרירים, לשיווי משקל ולבריאות הגוף באופן כללי", הוא מספר. "הם נעשים על הרצפה, על כיסא ועם אבזרי עזר. אנשים מאד אוהבים את השיעורים, ואני מאד מבסוט שאני עדיין מסוגל להעביר אותם". 

 

אהרונוביץ מעיד, כי בחיים לא חשב שיהפוך למאמן כושר. "ניהלתי עסק גדול, אבל ידעתי שאני חייב להמשיך להתעמל כל יום, ועכשיו יש תוצאות", הוא אומר. "עכשיו יש לי גם עיסוק חדש, וגם אני בריא ומרגיש צעיר. הספורט תורם לי לגמישות - אני יכול להתכופף, לזוז ולתפקד בקלות ובחופשיות. אני פשוט מרגיש טוב". 

 

גם אתם הגשמתם חלום בגיל מבוגר? ספרו לנו במייל: info@motke.co.il את הסיפור שלכם, ואולי תככבו בכתבה הבאה.

 

 

ויש גם קופץ מקצועי בן 75

נופל וקם: איך אפשר למנוע נפילות? 

להגשים חלום: צניחה חופשית בגיל 64

להגשים חלום: הכירו את התסריטאי בן ה-81

קריירה מוזיקלית בגיל 70,

להגשים חלום: ספר שירה ראשון בגיל 86

הכל על ספורט אחרי גיל 50

הפרלמנט הגברי של חבורת האופנוענים

האישה שעזבה הכל והפכה מורה ליוגה

לחיות 150 שנה? זה אפשרי 

שומרים על כושר בעזרת כיסא ובקבוק

להגשים חלום: צייר בן 86

תרגיל פשוט לכאבי גב כרוניים

הפעילות הגופנית האידיאלית אחרי גיל 50: פילאטיס

מותחים אתכם: 7 תרגילי מתיחות 

איך מחזקים את העצמות? תרגילים מומלצים

עוד תרגילים עם כיסא 

הצטרפו לקהילת הבריאות של מוטק'ה!

0  תגובות  אהבו

כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד בבריאות טובה

להתאמן בבית: 9 תרגילי כושר פשוטים שישמרו על הבריאות

חדרי הכושר נסגרו במהלך הסגר הגדול, נפתחו עם תנאים מגבילים ואז נסגרו שוב. ועדת הקורונה דנה באפשרות לפתוח...

לקריאת הכתבה
ניצח את הטרשת והשתתף בטור דה פראנס

שנת 2002 היתה אחת השנים הקשות בחייו של מיכאל פייביש. נישואיו התפרקו אחרי 16 שנים כשאשתו דאז חזרה בתשובה,...

לקריאת הכתבה
7 תרגילים שישמרו עליכם בכושר גם בבית

בימים משוגעים אלה, כולנו מוצאים את עצמנו מרותקים לבית וחוזרים על אותן פעולות בסיסיות: יושבים על הספה,...

לקריאת הכתבה
מוטק’ה גם בפייסבוק
למעלה
חזרה