חזרה לבריאות טובה

פעילות גופנית: לשחק עם הכלב

כלבים בכל הגילים ובכל הגדלים זקוקים לפעילות גופנית, חלקה בהליכות ובריצות וחלקה במשחקים שונים. וגם הבעלים מרוויחים כמובן
מאת עדי כץ 14/02/12
פעילות גופנית: לשחק עם הכלב

(צילום: Shutterstock)


גם אם אתם אלופי התירוצים בסוגיית הפעילות הגופנית ותמיד תעדיפו את הכורסה על פני טיול בחוץ, הכלב שלכם לא יעבור על זה לסדר היום. כששעת הטיול מגיעה, לא תחמקו. עצם העובדה שידידכם נצרך לנקביו שלוש פעמים ביום, ואם לא בחוץ - זה ייצא על השטיח, מחייבת אתכם לקום ולצאת. 


גם בימים קרים או חמים מאוד, כשהטיול בחוץ מסתיים, משום מה, תוך דקות מספר, חשוב שתמשיכו לספק לכלב שלכם אפשרויות לפעילות ולהוצאת מרץ, ואגב כך גם לעצמכם. אורלי זכאי, המטפלת ברפואה סינית בבעלי חיים של רשת "פט ביי", אומרת שחובה לשמור על הפעילות הגופנית כחלק מסדר היום של הכלב ושל בעליו וגם כשסדר היום עמוס ומזג האוויר בעייתי. "פעילות יומית קבועה, מונעת הזדקנות מוקדמת של הכלב, מונעת השמנה (שמביאה כשלעצמה למחלות), מסייעת בטיפול בדלקות מפרקים, מפחיתה מתח נפשי, מרגיעה ומשפרת את מצב הרוח".

זכאי מציעה לצאת להליכות או לריצות עם הכלב בפארק, ובדרך חזרה לוותר על המעלית ולטפס ביחד במדרגות. "גשם הוא לא תירוץ לוותר על הפעילות, וניתן לעשות אותה גם בתוך הבית כדי לקטוע את שגרת הישיבה של הכלב על המרבד מול התנור".

חוץ מהמקל הישן והטוב או כדור הטניס שזורקים לכלב בתקווה שישיב אותם, בחנויות לחיות מחמד תמצאו מגוון של צעצועים לכלב וגם לחתול, שגם הוא ייהנה ממשחקים משותפים ומהפעלות. בין משחקי הכלבים יש כדורים שניתן להכניס לתוכם מזון יבש כדי לאתגר את הכלב להוציא אותו, בעלי חיים מצפצפים או נקניקייה מגומי שיחזירו לו את יצר הציד וכיו"ב. 

לדברי הווטרינר ד"ר עופר דוייב, משחקים בצעצועי כלבים, משחקי "רוץ תביא" או אף מפגשי משחק עם כלבים אחרים בגינת הכלבים הם פעילויות רצויות מאוד עבור הכלב, אך אינן יכולות להחליף את טיולי ההליכה המשותפים היומיים. "ללכת עשרה מטרים לפארק הכלבים הקרוב ולתת לכלב להשתולל שם בלי חימום של השרירים עלול להפעיל עומס על הרצועות הצולבות. חשוב לשלב בין פעילות אירובית סדירה של הליכה (או ריצה, למי שיכול), לבין פעילויות של אנרגיה מתפרצת כמו משחקים למיניהם".


רוצים להתעדכן? הצטרפו למוטק'ה בפייסבוק


רמת וסוג הפעילות צריכים להיות מותאמים גם לגילו של הכלב. "לכלב צעיר חשוב לבצע פעילות, כיוון שהיא הכרחית להתפתחות תקינה של כל מערכות הגוף. מעבר לזה, כלב צעיר שלא פעיל מספיק מתחיל לעשות נזקים משעמום, ועד גיל שנה הם תמיד שובבים.

"ככל שהכלב מתבגר הוא זקוק לפעילות כדי לשמור על בריאות הלב ולמנוע או לעכב שינויים ניווניים. לא חייבים להריץ אותו, אבל חובה לצאת שלוש פעמים ביום להליכה מהירה של 20-40 דקות. עם כלב מעל גיל עשר, שיותר קשה לו לזוז, צריך להוריד את האינטנסיביות ולקצר את המרחקים. זה כמובן תלוי גם בכלב עצמו. לברדור, שרץ אחרי כדורים כל חייו, ימשיך גם בגיל מבוגר, אבל כלב שלא היה פעיל, לא יעמוד במאמץ".

למרות שמטבע הדברים כלבים גדולים זקוקים לפעילות רבה יותר, חשוב להפעיל לדבריו גם את בני הגזעים הקטנים. "איתם קל יותר, כי גם המרחב הביתי מספיק גדול לפעילות, אבל גם כלב קטן צריך לצאת לטיולים, שחשובים בין השאר גם לשיוף הציפורניים".

איך יודעים שהכלב התעייף?

"כלב שמתיישב ולא רוצה להמשיך ללכת, שמתחיל להתנשף כי הוא לא מסוגל יותר לקרר את עצמו באמצעות ההלחתה. במקרים כאלה חשוב לעצור ולתת לו לנוח. אפשר לתת לו לשתות מים, לשבת בצל. לכן בקיץ עדיף לא לצאת בשעות החמות. גם בגלל החום וגם בגלל הקרינה, כי סרטן עור יש גם אצל כלבים, בעיקר הבהירים.

"אם הכלב מתעייף פתאום אחרי רבע שעה של הליכה, כדאי להגיע לווטרינר לבירור. יש לעתים בעיות לב מתפתחות, שמראות סימנים בעייפות ובחולשה". 

כלבים של אנשים מבוגרים שעתותיהם בידיהם זוכים, לדבריו, ברוב המקרים, בפעילות סדירה ומספקת ומגיעים לאריכות ימים. "יש לי לקוחות מבוגרים שיש להם כלבים בני 15-16 שעדיין חיים ופעילים, וזה לא מעט בגלל הזמן הפנוי שיש להם להשקיע בצעידות משותפות". לקהילות פנאי:  לחצו

0  תגובות  אהבו

כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד בבריאות טובה

להתאמן בבית: 9 תרגילי כושר פשוטים שישמרו על הבריאות

חדרי הכושר נסגרו במהלך הסגר הגדול, נפתחו עם תנאים מגבילים ואז נסגרו שוב. ועדת הקורונה דנה באפשרות לפתוח...

לקריאת הכתבה
ניצח את הטרשת והשתתף בטור דה פראנס

שנת 2002 היתה אחת השנים הקשות בחייו של מיכאל פייביש. נישואיו התפרקו אחרי 16 שנים כשאשתו דאז חזרה בתשובה,...

לקריאת הכתבה
7 תרגילים שישמרו עליכם בכושר גם בבית

בימים משוגעים אלה, כולנו מוצאים את עצמנו מרותקים לבית וחוזרים על אותן פעולות בסיסיות: יושבים על הספה,...

לקריאת הכתבה
מוטק’ה גם בפייסבוק
למעלה
חזרה