חזרה לבריאות טובה

רץ רחוק: אצן מרתון בן 72

יותר מ-30 שנה שיאיר ישראל רץ מדי ערב עשרות ק"מ. מי שעשה את שביל ישראל בריצה והשתתף בתחרויות ובריצות מרתון בארץ ובעולם, אומר: "במקום לקנות תרופות אני קונה נעלי ספורט"
מאת עדי כץ 20/09/16
רץ רחוק: אצן מרתון בן 72
כשהחברים רצים לקופת חולים, הוא רץ מרתונים. יאיר ישראל. צילום: אוהד רומנו

 

 

הרופא שבדק לא מזמן דופק ולחץ דם ליאיר ישראל מקרית גת, אוטוטו בן 72, היה משוכנע שהמכשיר מקולקל. "הוא בדק שוב ושוב", מספר ישראל, "ואחר כך אמר שהמכשיר כנראה לא מכוון. הוא לא האמין שערכים כאלה יכולים להתקיים אצל אדם בגילי ושלח אותי לסדרת בדיקות".

 

ככה זה כשאתה בז לגיל ומתאמן מדי יום לריצות מרתון, כשכל חבריך מבלים בקופת חולים. בריאות טובה אגב היא לא השורה התחתונה עבור ישראל הצנום והשרירי: הוא רוצה להגיע להישגים ספורטיביים ולהביא כבוד, כחבר בחמישייה הפותחת של אצני המרתון בישראל בגילאי 60 פלוס.

 

את יום הולדתו ה-72, שיחול בסוף ספטמבר, הוא מתכוון לציין בריצה של 73 ק"מ ("אחד לשנה הבאה"), במסגרת "מרוץ השליחים תנ"ך-תש"ח", שיתקיים ב-29-30 בספטמבר. המרוץ, המתקיים זו השנה הרביעית ביוזמת המועצה האזורית מטה יהודה, יעבור במסלול שטח אתגרי באורך 200 ק"מ בהרי ושפלת יהודה, לאורך אתרי קרב וגבורה, מהתנ"ך ועד תש"ח.

 

אין ספק שריצה של קילומטרים רבים בין הרים וגאיות היא גבורה בפני עצמה, בעיקר כשעברת את ה-70. ואולי אלה התמדה ונחישות שבעזרתן גומע ישראל 100 ק"מ בכל שבוע, מבלי לוותר לעצמו אף יום.

 

 

התחיל לרוץ בעקבות משבר בריאותי

 

 הרופא המליץ על תחביב לפריקת מתחים, ויאיר ישראל התאהב בריצה. צילום: אוהד רומנו

 

 

הוא נולד בעיר אגאדיר שבמרוקו למשפחה בת שישה ילדים. ב-1960 פקדה את העיר רעידת אדמה קשה, שהביאה למותם של מחצית מתושביה. ישראל איבד תחת חורבות בית המשפחה שתיים מאחיותיו הצעירות ו-54 קרובי משפחה נוספים שחיו בעיר. שלוש שנים לאחר האסון, עלו בני המשפחה הנותרים לישראל והתיישבו בקרית גת.

 

כילד ונער עסק ישראל בספורט כמו שאר בני גילו. "בעיקר שיחקתי כדורגל", הוא מספר. אחרי הצבא התמקד בהקמת משפחה וכיום הוא אב לארבעה וסב ל-11. לפרנסתו, עבד כנהג טרקטור לעבודות עפר, עד שפרש לפני חמש שנים.

 

הריצה היתה עבורו חבל הצלה, לאחר משבר בריאותי קשה. "ב-1981 עברתי תאונת עבודה ונפגעתי בראש. הייתי מושבת שלוש שנים ופיתחתי התקפי מגרנה קשים, שלא אפשרו לי להשתקם וללמוד מקצוע חדש כמו שרציתי. כמעט כל שבוע הייתי יומיים-שלושה במיטה".

 

אבל אז המליץ לו רופא לחזור לעבודתו הקודמת כדי להיות עסוק, ובמקביל - למצוא תחביב לפריקת מתחים. "חזרתי הביתה, התייעצתי עם האישה והחלטנו שריצה יכולה להיות תחביב מוצלח. יצאתי לרוץ ולמחרת עשיתי זאת שוב, וראיתי שזה עושה לי טוב".

 

 

"שעה של ספורט ביום היא תכנית חיסכון שמשתלמת מאוחר יותר"

 

 מרתון ריצה בערבה. יאיר ישראל (משמאל) וחבר לריצה, צילום: באדיבות יאיר ישראל

 

 

ישראל, אז כבן 40, החל להתאמן בריצה. ללא ניסיון מוקדם, בלי עזרת מאמן אישי או מסגרת כלשהי. "פשוט יצאתי כל ערב לרוץ והגדלתי את המרחקים עם הזמן. שנתיים אחר כך התחלתי להשתתף בתחרויות. הראשונה היתה מרתון טבריה ב-1987, ומאז השתתפתי במרוצי כביש ושטח, כולל מרתון ניו יורק ומרתון פריז".  

 

שגרת האימונים שלו כוללת ריצה של עשרה ק"מ מדי ערב, ועוד 20-40 ק"מ בסוף השבוע. גם את בניו הכניס לנושא מגיל צעיר. "הם היו יוצאים איתי לריצות וזאת היתה שיטה טובה לעייף אותם בסוף היום. אחר כך זה עזר להם בצבא והם היו ביחידות קרביות. הבן הבכור גם רץ איתי במרתון פריז".   

 

המיגרנות לא חלפו לחלוטין אמנם, אבל ההתקפים מועטים יותר ועוצמתיים פחות. "תודה לאל, חוץ מהמיגרנות אני בריא לחלוטין", הוא אומר. "לפעמים אני מרגיש לא נוח ליד חברים בגילי. במקום ללכת לבית מרקחת לקנות תרופות, אני קונה נעלי ספורט".

 

- איך התגובות מסביב?

 

"שואלים אותי למה אני צריך את זה, אומרים שאולי זה יותר מדי בשבילי, אבל אני אומר שבזכות זה שאני רץ בערב יש לי כוח לקום בבוקר. אני מסביר ששעה אחת של ספורט ביום, זאת תכנית חיסכון שמשתלמת מאוחר יותר".

 

 

מהבודדים שעשן את כל שביל ישראל בריצה

 

- יש בתחביב גם צד תחרותי?   

 

"רוב הזמן רצתי בשביל ליהנות, אבל בשנים האחרונות, כשאני בחמישייה הפותחת של אצני המרתון בגילי, יש קצת לחץ להגיע להישגים, לעמוד בציפיות. מדובר בעיקר במרוצי כביש. במרוצי שטח כמו מרוץ התנ"ך-תש"ח, המטרה היא לסיים את המסלול שהצבת לעצמך במסגרת זמן מסוימת ופחות חשוב העניין התחרותי".

 

- קרה שהרגשת לא טוב באמצע מרוץ?

 

"למזלי כמעט שלא, חוץ מאשר במרוץ בשנה שעברה, שבו הייתי אמור לרוץ 166 ק"מ, מרחק שכבר עשיתי שנה קודם, אבל אחרי ארבעה סיבובים, כ-133 ק"מ הרגשתי לא טוב, אז החלטתי להפסיק לפני הסיבוב האחרון". 

 

לפני חמש שנים החליט ישראל לקיים מרוץ להנצחת משפחתו ושאר בני הקהילה היהודית, שנספו ברעש האדמה באגאדיר, ולהגביר את המודעות להיערכות למקרה כזה גם בישראל. "החלטתי שהדרך הטובה ביותר להנציח אותם היא בריצה", הוא מספר. "רצתי את שביל ישראל מהנקודה הצפונית ביותר ועד אילת, לאורך 940 ק"מ, במשך 24 יום. אני מהבודדים בארץ שעשו את כל שביל ישראל בריצה, ובוודאי בגיל שלי".  

 

הרופא הספקן, שלא האמין למכשיר לחץ הדם ושלח את ישראל לסדרת בדיקות, נאלץ בסופו של דבר לאכול את הכובע. "כשבאתי אליו עם תוצאות הבדיקות, הוא אמר לי: 'תיקח את התוצאות האלה, תשים ליד המזוזה ותנשק כל יום'. ואני אמרתי: 'במקום לנשק, אני אלך לרוץ'". 

 

 

להגשים חלום: מאמן כושר מוסמך בן 90

ויש גם קופץ מקצועי בן 75

האישה שעזבה הכל והפכה מורה ליוגה

לחיות 150 שנה? זה אפשרי 

 

שומרים על כושר בעזרת כיסא ובקבוק

תרגיל פשוט לכאבי גב כרוניים

הפעילות הגופנית האידיאלית אחרי גיל 50: פילאטיס

מותחים אתכם: 7 תרגילי מתיחות 

 

איך מחזקים את העצמות? תרגילים מומלצים

 

 

הצטרפו לקהילת הבריאות של מוטק'ה!

 

2  תגובות  אהבו

התמונה של תגונה יהונתן 21/09/16
כל הכבוד לך איש יקר!  ישר כח ובריאות. http://www.run2success.co.il">תזונה נכונה...
כל הכבוד לך איש יקר! 

ישר כח ובריאות.http://www.run2success.co.il">תזונה נכונה
התמונה של תגונה בני שמיר 23/09/16
היי ישראל כל הכבוד לך גם אני בן 77 עוסק שנים בריצות ארוכות ואימונים עם הרבה הישגים גביעים וזכיות רבות כן זה מתכון לבריאות ואריכות ימים כן ירבו בני שמיר להתראות
כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד בבריאות טובה

להתאמן בבית: 9 תרגילי כושר פשוטים שישמרו על הבריאות

חדרי הכושר נסגרו במהלך הסגר הגדול, נפתחו עם תנאים מגבילים ואז נסגרו שוב. ועדת הקורונה דנה באפשרות לפתוח...

לקריאת הכתבה
ניצח את הטרשת והשתתף בטור דה פראנס

שנת 2002 היתה אחת השנים הקשות בחייו של מיכאל פייביש. נישואיו התפרקו אחרי 16 שנים כשאשתו דאז חזרה בתשובה,...

לקריאת הכתבה
7 תרגילים שישמרו עליכם בכושר גם בבית

בימים משוגעים אלה, כולנו מוצאים את עצמנו מרותקים לבית וחוזרים על אותן פעולות בסיסיות: יושבים על הספה,...

לקריאת הכתבה
מוטק’ה גם בפייסבוק
למעלה
חזרה