חזרה לבריאות טובה

הקורונה עוד כאן: כך תעברו את החורף בשלום

בני 65+ נמצאים בסיכון מוגבר לחלות במחלות חורף, והשנה עם מגפת הקורונה העניין הופך למאתגר יותר, במיוחד בקרב חולים במחלות כרוניות כמו סוכרת או מחלות ריאה. מה הם הסיכונים הקיימים, איך מומלץ לפעול ומה אפשר לעשות כצעדי מניעה? 4 מומחים רפואיים עם כל התשובות
מאת חני יודל 09/11/20
הקורונה עוד כאן: כך תעברו את החורף בשלום
יש אמצעי זהירות שחשוב לנקוט לפני בוא החורף (צילום: shutterstock)

 

החורף מביא עמו גשמי ברכה, אבל גם לא מעט תחלואות - ובגיל המבוגר אנחנו נמצאים בסיכון מוגבר לשפעת, התקררות, דלקות גרון ושאר תחלואות העונה. השנה, העונה הקרה עלולה להיות מאתגרת במיוחד, כשחוץ מהמחלות השכיחות הרגילות אנחנו מתמודדים גם עם מגפת הקורונה. בקרב מבוגרים שסובלים ממחלות כרוניות, דוגמת חולי סוכרת או חולים במחלות ריאה כרוניות, מדובר באתגר כפול.

"חולי סוכרת נמצאים בסיכון מוגבר להידבק במחלות עונתיות, דוגמת שפעת ומחלות נגיפיות אחרות", מאשר ד"ר דניאל צליחין, מומחה ברפואת משפחה של קופת חולים כללית באזור דרום. ואם זה לא מספיק, תקופות הסגר האחרונות הביאו חולי סוכרת רבים ליציאה מאיזון: "המצב הנפשי, המתח והחרדה של חלק מבני הגיל השלישי, כמו גם הישיבה בבית מבלי לשלב פעילות גופנית - כל אלו תרמו להחמרה של המחלה, ויש להם השפעה ישירה על מצב איזון הסוכרת", הוא אומר. "אנחנו רואים את זה כבר במטופלים שמגיעים להיבדק עוד לפני החורף. אורח החיים היושבני שממשיך בתקופת החורף, עלול להביא להחמרה נוספת במחלה".

ד"ר צליחין מציין כי מדי שנה ישנה עלייה גם בתחלואה של מבוגרים חולי מחלות ריאה כרוניות, כגון חולי COPD, שמתבטאת בהידרדרות המצב הריאתי, התלקחויות ואף אשפוזים. "החשש הגדול בחורף הקרוב הוא בסיכון הנוסף של הידרדרות קשה יותר, עם הידבקות בנגיף הקורונה, שכבר הוכח כבעל סיבוכים רבים לחולים במחלות אלו", הוא אומר.

 

החורף קשה יותר עבור בני 65+

 

התנאים שהחורף מייצר כמו רטיבות וחשיכה מוקדמת עלולים להוות סכנה עבור בני הגיל השלישי. צילום: Shutterstock

 

ד"ר שירה חתומי, מנהלת המחלקה האורולוגית במרכז לרפואה יועצת של  קופת חולים כללית בתל אביב, מתייחסת לתקופת הקורונה ככזו שעוררה אצל מבוגרים תופעות אורולוגיות. "תקופת הקורונה, עם הסגרים, הלחץ והמתח שמבוגרים רבים חשים, הביאה להחמרת הפרעות במתן השתן, כולל תסמונת שלפוחית רגיזה ובעיות אורולוגיות אחרות, שעלולות להחמיר עם בוא החורף", היא אומרת. "בחורף ניתן לייחס את השתייה המרובה של משקאות חמים ועתירי קפאין, כמו גם את מזג האוויר הקר, להחמרה של תסמונת השלפוחית הרגיזה - אבל לעתים תלונות אלו קשורות לתופעות אחרות שצריך לבדוק".  לדבריה, הסכנה בהחמרה של תסמונת השלפוחית הרגיזה בקרב בני הגיל השלישי מתבטאת גם בקשר ההדוק שבין קימות מרובות בלילה לשירותים וסכנת נפילה, שעלולה להוביל לאשפוז כתוצאה משברים.

אבל לא רק עבור חולים כרוניים עונת החורף מהווה אתגר – התנאים שהחורף מייצר, שעות החשיכה הרבות יותר, הרטיבות והסביבה החלקה מחוץ לבית, כל אלה עלולים להוות סכנה עבור כלל האוכלוסייה, ובפרט עבור בני הגיל השלישי: לדברי ד"ר מרב פרנקל, מומחית לרפואה פנימית ואנדוקרינולוגיה, מנהלת היחידה לאנדוקרינולוגיה בבית חולים סורוקה, במחקר שנערך בבית החולים נמצא, כי בחודשי החורף יש יותר מקרים של שברי צוואר ירך בקרב מבוגרים, המצריכים ניתוחים ואשפוזים. ואם בימים כתיקונם בתי החולים עמוסים לעייפה, הרי שהשנה הצפיפות עתידה להיות אף גדולה יותר, בגלל מאושפזי הקורונה. ד"ר איתמר עופר, מנכ"ל צבר רפואה, המעניקה שירותי אשפוז בית ציבורי למבוטחי קופות החולים השונות, מאשר את הדברים ומוסיף, כי החורף מזמן עבור המבוגרים המאושפזים במחלקות גם התמודדות עם זיהומים נרכשים ולעתים אף דליריום - מצב זמני של בלבול חריף השכיח בקרב בני הגיל השלישי במצב של אשפוז.

 

7 צעדי מניעה לקראת החורף:

 

כדי לנסות להימנע מהסכנות שהחורף טומן בחובו עבור בני הגיל השלישי ובמיוחד עבור חולים במחלות כרוניות, ממליצים המומחים על מספר צעדים:

 

חשוב לבצע פעילות גופנית גם אם זה בבית, במיוחד לסוכרתיים. צילום: Shutterstock

 

1. להקפיד על פעילות גופנית – במיוחד בקרב חולי סוכרת ואוסטאופורוזיס. "כל עונה מספקת תירוץ אחר כדי להימנע מפעילות גופנית, וכך גם בחורף - קר וגשום ורובנו מעדיפים להישאר בבית", אומרת ד"ר פרנקל. "למרות זאת חשוב להתמיד בפעילות גופנית, בעיקר עבור חולי אוסטאופורוזיס וסוכרת. הפעילות חשובה מאוד כדי לשמור על חוזק השלד והשרירים ולמנוע עלייה במשקל. דווקא תקופת הקורונה לימדה אותנו לקיים פעילות גופנית בבית, מול הטלוויזיה והמחשב, כך שחשוב להמשיך ולעשות זאת גם בחודשי החורף. לצד זאת, חשוב כמובן גם לשמור על תזונה בריאה ומאוזנת, שמשלימה את הפעילות הגופנית".

2. לבצע בדיקות שגרתיות וחיסונים ולא להזניח מחלות קיימות. ד"ר חתומי ממליצה להכיר בבעיות הקיימות, ולבצע בדיקות לא פולשניות לפי הצורך כדי לשלול מחלות, או לחילופין - להגיע לאבחון מדויק של תופעות אחרות, לשם התייחסות נכונה עוד לפני שהחורף מגיע בעוצמתו. ההמלצה הכוללת של המומחים שהתראיינו לכתבה עבור מבוגרים המתמודדים עם מחלות כרוניות, היא ליצור קשר עם הרופא המטפל להתייעצות עוד לפני בוא החורף, לוודא שהמחלה מאוזנת ואם יש צורך, לבצע שינוי או להוסיף טיפול תרופתי. בנוסף, ההמלצה הגורפת היא להגיע לקופות החולים ולהתחסן נגד שפעת, ובמקרה של מחלות ריאה כרוניות, גם נגד דלקות ריאה. המומחים ממליצים להגיע לייעוץ רפואי במידת הצורך בקופות החולים ולא להזניח מחלות קיימות מחשש מפני הקורונה, תוך שמירה על ריחוק חברתי ועטית מסיכות.

3. לנקוט אמצעי זהירות במרחב הציבורי. "התנאים שהחורף מייצר מעלים את החשיבות להקפיד ולהיזהר כשאנו הולכים במרחב הציבורי", אומרת ד"ר פרנקל. "מומלץ ללכת במקומות מוארים עד כמה שניתן, ולהבחין ברטיבות או במקומות חלקים שעלולים להיות מסוכנים ולגרום לנפילות וחס וחלילה לשברים".

4. חולי מחלות ריאה כרוניות: לשמור על רצף טיפולי ואיזון המחלה. ד"ר צליחין ממליץ לסובלים ממחלות ריאה כרוניות להיות בקשר מתמיד עם הרופא המטפל, שאמון על הטיפול התרופתי והמעקב אחר חולי ה-COPD, ובכל מצב של שיעול או החמרה נשימתית לדווח על כך. "חלק חשוב במוכנות של חולי ה-COPD, כמו גם יתר מחלות הריאה הכרוניות, הוא לוודא שהטיפול התרופתי במשאפים קיים בבית בכמות מספקת, כדי להימנע מיציאה מהבית והתקהלויות שלא לצורך". לבסוף, יש חשיבות לוודא את השימוש הנכון בטיפולים השונים, כדי לשמור על רצף טיפולי ואיזון המחלה.

 

סוכרתיים: בדקו את רמת הסוכר במכשיר הביתי ושמרו על כפות הידיים והרגליים. צילום: Shutterstock

 

5. חולי סוכרת: להקפיד על תזונה נכונה ולשמור על כפות הידיים והרגליים. ד"ר צליחין ממליץ לסוכרתיים לנצל את הישיבה בבית לחשיבה עמוקה ותכנון ארוחות בריאות. עבור חולי סוכרת בגיל המבוגר יש חשיבות בשמירה על כפות הידיים והרגליים, לכן הוא ממליץ לבדוק אותן מספר פעמים בשבוע, לנעול נעליים נוחות וגרבי כותנה ולשתות מים בכמות מספקת, כדי לשמור על העור ואזור העיניים מהתייבשות. לבסוף ממליץ ד"ר צליחין להיבדק מספר פעמים בשבוע במכשיר הסוכרת הביתי בצום, כדי לוודא את איזון המחלה, ולהצטייד בתרופות המתאימות לחולים למקרה של הצטננות, דוגמת סירופ לשיעול ללא סוכר.

6. חולי אוסטאופורוזיס: ליטול ויטמין די. "מכיוון שיש פחות חשיפה לשמש בחורף, חשוב כי מי שנוטלים ויטמין די, המסייע לספיגת הסידן וחיזוק השרירים, ימשיכו ויקפידו ליטול אותו", אומרת ד"ר פרנקל. היא מדגישה כי חשוב גם בתקופה זו להמשיך להקפיד על טיפול תרופתי רציף ושגרת בדיקות, בעיקר עבור חולים במחלות כרוניות כמו אוסטאופורוזיס, גם כשמזג האוויר גורם לנו לרצות להישאר בבית.

7. אם יש צורך באשפוז – לבדוק את החלופה של אשפוז בית. "במידה שיש צורך באשפוז, בין אם מדובר בהחמרה של מחלת לב או ריאות, דלקת בדרכי השתן או בעור ומצבים אחרים המחייבים טיפול תוך-וורידי, מומלץ לבדוק את האפשרות לאשפוז בבית כחלופה לאשפוז בבית החולים", אומר ד"ר עופר. "במיוחד בתקופה זו העומס על המערכת הרפואית ועל מחלקות האשפוז גדול, וחלקן אף הוסבו למטרת מחלקות קורונה. במקרים רבים עדיף לוודא את האפשרות לאשפוז בית, שירות שניתן לקבל ללא עלות, כחלק מסל הבריאות בישראל, עם צוות רפואי צמוד וטיפול רפואי זהה לזה שמקבלים בבית החולים".

 

כל הדרכים להתמודד עם מחלות עור בימי קורונה

המזונות שיעזרו לכם לחזק את המערכת החיסונית

הסכנות של חולי סוכרת בתקופת הקורונה

הצטרפו לקהילת בריאות ואורח חיים בריא של מוטק'ה

1  תגובות  אהבו

התמונה של תגונה בנימין ליפשיץ 23/12/20
***מנסה להבין,,,מדוע לבני 65+ יש סיכון גבוה יותר,,,למצב כיום ולעונת החורף?,,,[הייתי נמנע מלעשות הכללות גורפות שכאלה],,,
כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד בבריאות טובה

נהגים בני 55+? הטכנולוגיה שיכולה להציל את חייכם

בשיתוף "הכפתור"

הכביש הוא מקום מסוכן, ונהיגה בו טומנת בחובה לא מעט סכנות לכל נהג, גם הזהיר ביותר. וככל...

לקריאת הכתבה
לחייך בפה מלא: כך תשמרו על שיניים יפות ובריאות גם בימי קורונה

בשיתוף מועצת הבריאות

כולנו רוצים חיוך יפה ושיניים בריאות, גם בגיל מבוגר. שיניים וחניכיים במצב אופטימלי...

לקריאת הכתבה
הקורונה עוד כאן: כך תעברו את החורף בשלום

החורף מביא עמו גשמי ברכה, אבל גם לא מעט תחלואות - ובגיל המבוגר אנחנו נמצאים בסיכון מוגבר לשפעת, התקררות,...

לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה