חזרה לבריאות טובה

ימי קורונה: מה עושים עם הבדידות?

בדידות היא אחת המגפות של המאה ה-21, ובתקופת הקורונה והבידוד שנכפה עלינו היא מועצמת אף יותר, בעיקר בקרב מבוגרים. איך ניתן להתמודד עמה ומה עושים כדי לא לשקוע בדיכאון? מומחים מייעצים
מאת כרמל קרמן 30/03/20
ימי קורונה: מה עושים עם הבדידות?
הבידוד עלול לגרום לבדידות, וחשוב שלא לשקוע בה (צילום: shutterstock)

 

חיי החברה המגוונים, המפגשים עם בני המשפחה והנכדים והיציאה החוצה לנשום אוויר התחלפו בימים אלו בבדידות וריחוק חברתי, שמצטרפים לחוסר ודאות מעיק. בקרב מבוגרים שחיים בגפם המצב מועצם אף יותר. "בדידות היא בעיה המגבירה את התחלואה באוכלוסייה בכלל ובמבוגרים בפרט", אומר פרופ' יצהל ברנר, בעבר מנהל המערך הגריאטרי במרכז הרפואי מאיר.

הקשה מכל הוא כנראה הריחוק מהמשפחה, או היעדרה של כזו. "אנחנו יודעים מהעבודה המשותפת שלנו עם בני הגיל השלישי שהקשרים עם המשפחה והקהילה מחזיקים ומחזקים אותם, ועבור אנשים רבים הם מהות הכל", אומרת איילת גימפל משולם, אחראית השירות הסוציאלי בגריאטריה במחוז חיפה וגליל המערבי בקופת חולים כללית. "העצה העיקרית שלנו היא לזכור שזה מצב זמני שיחלוף, ואנחנו עושים את כל המאמצים האלה כדי לחזור לשגרה ולהיות בטוחים. זה דורש מאיתנו לצאת מהשגרה שהיינו רגילים לה, אבל אנחנו בהחלט יכולים לבנות אחת חדשה במקומה, למצוא משמעות ולהעביר את הזמן בצורה הכי טובה שאפשר".

 

איך להתמודד עם הלבד בלי לשקוע לדיכאון? המומחים מייעצים:

 

היעזרו בכוחות הפנימיים שלכם

 

"כאנשים מבוגרים התמודדתם עם משברים בעברכם ויכולתם להם", אומרת גימפל משולם.  "זכרו שיש לכם ארגז כלים מאוד מכובד של כלי התמודדות. אני מציעה לחשוב מה עזר לכם בתקופות קשות ואיך התמודדתם, ומה יכול לעזור לכם במצב הנוכחי".

"למרבית האנשים המבוגרים יש אסטרטגיות של להיות לבד", מוסיפה ד"ר ליזה כנעני, מנהלת תחום עבודה סוציאלית בקופת חולים מכבי. "הרבה מאוד פעמים אנשים שוכחים בתקופות כאלו מה עוזר להם, כך שלהיזכר בזה יכול לעזור".

 

ייסדו שגרה חדשה

 

שגרה טובה היא אחד הדברים הכי חשובים לכל אחד מאיתנו, ובמיוחד בגיל מבוגר. כעת, כשאין שגרה ואין ביקורים של בני משפחה יש קושי מאוד גדול.  מה אפשר לעשות? היו אתם האדון לזמן שלרשותכם ושלטו בו. הקדישו מחשבה ותכננו את הזמן שלכם, לבד או בעזרת קרובים. בנו שגרה חדשה ומותאמת למצב, ושמרו על סדר היום שיצרתם.

החליטו שאתם קמים בשעה קבועה, נחים צהריים בשעה קבועה, הולכים לישון באותה השעה ולוקחים תרופות בשעה קבועה. "כל זה חשוב - כפי שמי ששומר על הניקיון, הניקיון שומר עליו, כך מי ששומר על סדר יומו, סדר היום שומר עליו", אומר פרופ' ברנר. "שמירה על סדר יום והקפדה עליו היא הכלי העיקרי ששומר עלינו בבדידות. הקפדה על הניקיון האישי, על לבוש בשעות היום שאינו לבוש השינה, על גילוח יומי אצל הגבר ושמירה על טיפוח היופי אצל האישה – כל אלה יסייעו לשמור על שגרה שפויה".

 

הרבו בשיחות עם המשפחה

 

אל תשאירו את השיחות עם המשפחה והנכדים ליד המקרה, קבעו לכך זמנים קבועים. צילום: Shutterstcok

 

תכננו זמנים קבועים לשיחות טלפוניות עם בני המשפחה. למשל: לייצר שיחת וידאו משפחתית מדי יום עם הילדים ועם הנכדים, לקבוע שעה ששרים יחד בטלפון, משחקים יחד במשחקים כגון טריוויה או "ארץ עיר", או מספרים סיפור לנכדים הקטנים יותר. אל תשאירו את השיחות עם בני המשפחה ליד המקרה. בקשו מבני המשפחה לעשות תורנות שיחות אתכם, כשכל אחד יודע מתי תורו.

כדאי לדעת: כדי לשוחח בווידאו עם בני המשפחה אינכם צריכים ידע מוקדם ותוכנות ייעודיות. ניתן לדבר בווידאו דרך הוואטס-אפ בטלפון הנייד או בלחיצה על קישור שבן המשפחה יישלח לכם למייל או להודעות בטלפון. כאן תמצאו דרכים נוספות לשמור על קשר אונליין בימים אלה.

 

צפו לעתיד

 

תכננו עם בני המשפחה תוכניות שאותן תוכלו ליישם כאשר המגפה תחלוף. כך יהיה לכם אופק לצפות לו.

 

חפשו משמעות ומטרה

 

קבעו יעד ותכלית למה שאתם עושים. אם למשל אתם אוהבים לסרוג, סרגו צעיף לבן משפחה, שאותו תוכלו להעניק לו בשוך הסערה.

אפשר ליזום פרויקט משותף עם בני המשפחה דרך הטלפון, למשל שהנכד/ה יראיין אתכם בווידיאו צ'ט ויקליט את זה, או שתעצבו יחד אלבום תמונות משפחתי דרך המחשב.

 

הכינו ארוחות שהן חוויה

 

השתדלו לאכול בשעות קבועות. צילום: Shutterstock

 

השתדלו לאכול בשעה קבועה, זה מייצר קצת סדר בתוך חוסר הוודאות. פזרו את הארוחות כך שיהיו בהפרש זמנים של ארבע עד שש שעות זו מזו. השתדלו לשמור על ארוחות קלות ולא מכבידות, טעימות ומהנות. הכנת הארוחה יכולה להיות חוויה. שטיפת כלי האוכל מיד אחרי הארוחה מוסיפה לניקיון הבית ולעשייה היום-יומית שלנו. ומה מומלץ לאכול ימים אלה? כאן תמצאו מגוון המלצות.

 

אל תידבקו למסך

 

חדשות מייצרות תחושת חרדה. "הטלוויזיה מכניסה תמונות מהעולם ומספרת סיפורים על בני 60+ שלא מטפלים בהם", אומרת ד"ר כנעני. לכן היא ממליצה לצמצם את הצפייה בחדשות ככל הניתן, לקבוע שעות ייעודיות לצפייה בחדשות בטלוויזיה, רצוי בערב בסיכום היום כמו שנהגתם בעבר כשעבדתם. 

 

שמרו על פעילות גופנית

 

פעילות של עד 20 דקות ברציפות יכולה לשפר את מצב הרוח משמעותית. צילום: Shutterstock

 

עשו פעילות גופנית לא מאומצת על פי סרטוני הדרכה בטלוויזיה ובאינטרנט. פעילות של עד 20 דקות ברציפות יכולה להרים את מצב הרוח משמעותית. הפעילות יכולה להיות התעמלות קלה, טאי צ'י, יוגה או ריקוד. ניתן להתארגן בקבוצות באינטרנט העוסקות בפעילות דומה וניתן לבצע זאת לבד. כאן תוכלו למצוא הדרכה לתרגילי כושר פשוטים שתוכלו לבצע בבית, שלב אחר שלב.

 

הקדישו זמן ללימודים

 

האינטרנט יכול להועיל גם בלמידה מהרצאות, בצפייה בהצגות ובלמידה אקטיבית בקבוצות וחוגים קיימים בעזרת תוכנות התקשורת הקיימות. עם זאת, תמיד צריך לזכור לעשות זאת לפי תוכנית מסודרת ולא לפי החשק בלבד. מה שבא לפי החשק ואינו מתוכנן לא יחזיק מעמד. כאן תוכלו למצוא המלצות נוספות לפעילויות מעשירות שניתן לבצע מהבית, ובחינם.

 

שמרו על קשר עם הרופאים שלכם

 

אל תחכו לכך שתרגישו לא טוב כדי ליצור קשר עם הרופאים, כי אז עקומת הלחץ עולה. בדקו עם קופת החולים שלכם איך יוצרים קשר עם הרופא המטפל ואנשי מקצוע נוספים.

 

אם אין לכם בני משפחה או חברים להיעזר בהם, או שאתם זקוקים לסיוע נוסף, אתם יכולים לקבל עזרה בפנייה לקווים החמים היעודים למטרה זו:

הרשות לניצולי שואה מפעילה מערך מתנדבים בטלפון: 5105*

המוקד העירוני: פנו למוקד 106 של העיר שבה אתם גרים.

המשרד לשוויון חברתי מפעיל מוקד לאזרחים ותיקים בטלפון: 8840*

המחלקות לשירותים חברתיים במשרד העבודה מפעילות מוקד סיוע בטלפון: 118

באתר "סמבאדי", שמאגד מטפלים ופסיכולוגים, מציעים שיחה טיפולית חינם. חייגו 054-8083806 ויפנו אתכם לאנשי המקצוע המתאימים.

 

גם בעמותת מלב"ב (מרכז לטיפול בקשיש בקהילה) מנהלים שיחות טלפוניות עם קשישים. לפרטים חייגו: 1-700-70-4533

 

אתם לא לבד! רוצים להיפגש מרחוק עם החברים ממוטק'ה, להשתתף בהרצאות, סדנאות ושירה בציבור? לחצו בבקשה כאן.

 

6 סדרות לצפייה בבידוד

קריאה בימי קורונה: 5 ספרים מומלצים

בני 65+: כך תגנו על עצמכם מפני סיכון הדבקות בקורונה

0  תגובות  אהבו

כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד בבריאות טובה

עשו ואל תעשו בדרך לשינה טובה
מגפת הקורונה גזרה עלינו הסגר, בידוד ובדידות, אי ודאות ודאגות רבות, ופגעה, בין יתר הדברים, גם במעגל השינה...
לקריאת הכתבה
הסכנות של חולי סוכרת בתקופת הקורונה
מחלת הסוכרת, שבאה לידי ביטוי בהשפעה על איברים חיוניים בגוף דוגמת הלב והכליות, הופכת להיות מסוכנת יותר...
לקריאת הכתבה
להתמודד עם חוסר ודאות בימי קורונה
בימים אלה, שבהם אנחנו מתמודדים עם משבר הקורונה, התחושה היא שרב הנסתר על הגלוי. השאלה אם נידבק או לא היא לא...
לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה