חזרה להחיים הטובים

על מה אתם חולמים בלילה? חלומות בגיל 50+

החלומות שלנו, בדיוק כמונו, משתנים עם השנים. מה הם החלומות הנפוצים בגיל 50+, על מה הם מרמזים, ולמה כדאי לכולנו לזכור את החלומות שלנו? מומחית בתחום מסבירה
מאת קרן אוחיון 02/09/19
על מה אתם חולמים בלילה? חלומות בגיל 50+
באמצעות החלום אנו מקבלים הצצה לתת המודע שלנו (צילום: shutterstock)

 

האם אתם זוכרים את החלומות שלכם? אלה שאתם חולמים בלילה, כמובן. האם החלומות שלכם חוזרים על עצמם או שבשנים האחרונות יש לכם חלומות בנושאים חדשים? יצאנו לברר אם בגיל 50 פלוס ישנם מאפיינים ייחודיים לחלומות שלנו, והאם הם – כמונו – מתבגרים או משתנים? אנחנו יכולים כבר לספר שגילינו דברים מרתקים.

ד"ר רונית נשר, פסיכותרפיסטית, מטפלת בשיטת אקסס קונצשנס ומנחת סדנאות חלומות בארץ ובעולם, אומרת כי לכל גיל יש את המאפיינים של החלומות שלו. "בילדות יש סיוטים וביעותי לילה, כי זה גיל של חלומות ופחדים", היא מסבירה. "החלומות בגילי 20 הם 'על מה אני מספיק' ובעיקר חלומות על אהבה, התאהבות ראשונה והתחלת החיים. בגילי 40-30 חולמים על מה שמחפשים - על בתים, הקמת משפחה ועבודה, ובגיל 50 פלוס אנחנו חולמים על עצמנו. בכל גיל אנחנו רואים בחלומות דמויות שמשקפות את עצמנו, אבל בגיל 50, כשאנחנו כבר מכירים את עצמנו כל כך טוב, רוב הסימבולים הופכים להיות יותר אישיים לעומת הסימובלים בגילים הצעירים, שהם יותר אוניברסליים. לכן כשאני עובדת עם בני 50 פלוס, אני בדרך כלל לא עוסקת בפירוש הסימבולי אלא בדיאלוג האישי של החולם עם החלום".

יש חלומות אופייניים בגילים הבוגרים?

"בהחלט. תכנים מרכזיים שמופיעים בגיל 50 בחלומות עוסקים במימוש הפוטנציאל שלנו. זה גיל שבו רובנו מגיעים אל המנוחה והנחלה, הקמנו משפחה, יש ילדים, לפעמים אפילו נכדים. נופים ומרחבים מופיעים בחלומות של נשים וגברים כאחד, לפעמים חולמים על מדינות שביקרו בהן או מדינות שרוצים לבקר בהן, כי זה גיל שיותר מתאפשר לטייל בעולם.

"יש יותר חלומות על המשפחה המורחבת ופחות חלומות על בן אדם אחד במשפחה, יש יותר חלומות על ההורים שנפטרו, לפעמים הם באים לבקר גם בדמויות שהם היו פעם, כשהיינו ילדים".

 

הפחדים מתבטאים בחלומות שלנו

 

האופי שלנו משפיע על החלומות שלנו. צילום: Shuttertsock

 

יש חלומות פחות חיוביים?

"האופי שלנו משפיע על החלומות שלנו. אם אתה אדם אופטימי או פסימי, האופי יבוא לידי ביטוי בחלומות. זה נכון בכל גיל, אבל ככל שאנחנו מתקרבים לעצמנו, וזה מה שקורה בגיל 50 ומעלה, האופי שלנו מתעצב וכבר אין בו הרבה שינויים דרמטיים. אנשים פחות מגלים את עצמם בגיל 50 פלוס כמו בגילים צעירים יותר. מי שאנחנו זה כבר מי שאנחנו. אז נכון שפה ושם אנחנו עדיין מושפעים מהתניות חברתיות, אבל האישיות כבר מעוצבת".

בהתאם לכך, לדבריה, יש לפעמים חלומות שמשקפים חרדה, חשש ופחד מהעתיד, מההתבגרות, מההזדקנות, אבל אנחנו פחות חולמים על אינטריגות. "החלומות פחות דרמטיים אלא אם כן יש משבר ספציפי", היא אומרת. "גם חלומות שאופייניים בגיל צעיר יותר של 'הוא אמר, היא אמרה' כבר לא כל כך מופיעים בגילים האלה. אנחנו חולמים יותר על מצבים מאשר על דיאלוגים מתישים".

ד"ר נשר מציינת בנקודה זו גם חלומות על בריאות. "הרבה פעמים אנשים חולמים על משהו שהם צריכים. למשל חלמתי שעליתי במעלית והיה כתוב שאני צריכה להגיע ל-B12. כשהתעוררתי חשבתי שאולי חסר לי הוויטמין הזה, עשיתי בדיקות דם ובאמת היה חסר לי. לפעמים אנשים חולמים על לב, אז לא כל חלום משקף בעיית בריאות אבל כדאי לבדוק, כי לפעמים יש רמזים על המצב הבריאותי או על החשש מהמצב. חלומות על בריאות לקויה נפוצים בעיקר אצל מי שיש לו פחד לאבד שליטה על בריאותו או להתאשפז. הפחד יתבטא בחלומות".

 

בית ומים: סמלים נפוצים בחלומות אחרי גיל 50

 

"בגיל מבוגר יש יותר פנאי לזכור את החלום, להתבונן עליו ולנהל עמו דיאלוג". ד"ר רונית נשר, צילום: מקסמורון

 

בדרך כלל מופיעים בחלום סמלים, האם ישנם סמלים שאופייניים לגיל הבוגר?

"כן. אני חושבת שהסימבול המרכזי הוא בית – הבית שלנו, שנכנסים אלי הביתה, שאני לא מוצאת את הבית או חלום על בית הילדות. קשה לפרש חלומות אלה מבלי להכיר ולחקור לעומק את החולם, אז אם אנחנו לא עוסקים בפרשנות אלא בדיאלוג, אני ממליצה לחשוב על שלוש אסוציאציות: מה זה בית עבורכם? בגדול בית בגיל הזה משקף משמעות יותר עמוקה עבור החולמים, כי בדרך כלל כבר יש לנו בית, אנחנו כבר לא במרדף אחריו ובכלל אחרי משפחה והישגים של האגו. בגילים האלה אנחנו בדרך כלל כבר לא צריכים להוכיח שום דבר".

עוד סמל נפוץ לדבריה בחלומות בגיל 50 פלוס הוא מים. "מים בדרך כלל מקבלים פרשנות של רגשות - מים סוערים, מים זורמים, מים שמציפים", היא אומרת. "כשמופיע חלום עם מים אני מציעה להתחבר לחיים האמיתיים ולבדוק: מה הם הרגשות שעולים, מה מציף אותי, מה קרה שהמים הפכו סוערים".

אני מספרת לד"ר נשר על חלום של אישה מבוגרת על נפילת שיניים, והיא מסבירה שגם זה חלום נפוץ ולא רק בגיל השלישי, רק שהמשמעות שלו משתנה מגיל לגיל: "שיניים שנופלות זה סימבול למשהו שכבר לא מתחדש. כשילד בן 6 חולם זה מסמל את ההתחדשות של השיניים משן חלב לשן בשר, אבל כשאדם מבוגר חולם זה מסמל משהו שהשתנה ולא יחזור. ניתן לפרש את החלום גם מעוד זוויות, למשל שזה אדם שאומרים עליו ש'אין לו שיניים', כלומר אין לו אחיזה חזקה במציאות".

 

אל תנסו להשפיע על החלומות שלכם

 

"חלומות על אנשים שהלכו לעולמם מופיעים בעיקר בשנים שאחרי מותם". צילום: Shutterstock

 

ד"ר נשר מציינת עוד תכונה אופיינית לחולמים בני 50-60: "אצל הרבה אנשים שעד גיל זה  לא כל כך נעזרו בחלומות, משהו נפתח. הם פתאום באים ואומרים 'אף פעם לא שמתי לב לחלומות שלי'. הסיבה לכך היא שלא היה להם פנאי ופניות להיות במודעות. בגילים האלה, שכבר לא צריך להתעורר מוקדם ולהעיר את הילדים לבית הספר, יש יותר פנאי להתבונן על החלום, לזכור אותו ולשאול את עצמי מה הוא אומר לי".

אנחנו יכולים להשפיע על החלומות שלנו?

"כן, אבל למה? כל העניין הוא שהחלום זה מסר מתת המודע. אז אם אנחנו בשליטה בחיי היום-יום שלנו, למה שלא נשחרר קצת וניתן לחלום להעביר אלינו מסרים באופן חופשי? אני יודעת שזה אולי מגניב לאגו לעשות כל מיני תרגילים כמו להסתכל על הידיים ולהזמין חלום, אבל לדעתי עדיף לעשות דמיון מודרך.

"אני מציעה להתייחס אל החלום כאל מכתב מתת המודע. לפעמים המכתב מגיע בג'יבריש אז אנחנו צריכים להסתכל על החלום ולשאול אותו מה הוא אומר לי, למה דווקא עכשיו חלמתי את זה, מה יש לחלום להגיד לי עכשיו. כלומר לנהל דיאלוג עם החלום. בדרך כלל החלום יראה לי דברים שביום-יום אני לא כל כך שמה לב אליהם - אוצרות, תשוקות, מאוויים. למשל, עם החיים שכחתי שכילדה נורא אהבתי לרקוד, והחלום הראה לי שיש לי כמיהה לחזור לזה - ואכן חזרתי".

לדבריה, הרבה פעמים עולים בחלומות פחדים וחששות שאנחנו מדחיקים ביום-יום. "אני מציעה שאם משהו חוזר אז אעלה את זה למודע ואעשה עם זה דיאלוג".

 

מה מסמל חלום על הורה שנפטר?

 

הרבה מבוגרים מספרים על חלומות על ההורים.

"חלומות על ההורים שהלכו לעולמם מופיעים בעיקר בשנים שאחרי מותם. שמתי לב שלרוב החולמים יש נטייה לחלום על ההורים כמו שהם היו פעם, כשהם היו במיטבם, לעומת מעט יותר אנשים שחולמים על ההורים בזקנתם. אני למשל חולמת על הוריי כשהם היו בני 40. החלומות האלה משקפים געגוע להורים, רצון להיות איתם עוד כמה רגעים, לפעמים לפתור דברים לא פתורים. אותי זה תמיד משמח כשהם באים לבקר בחלום, ביחד או לחוד.

"חלומות על ההורים מופיעים יותר כשאנחנו הופכים להיות בעצמנו הורים, וכאשר אנחנו הופכים להיות הדור של ההורים כסבא וסבתא. אנחנו חולמים עליהם כסימבול למי שאנחנו עכשיו".

ולפעמים, דברים שקורים לאנשים אחרים הקרובים אלינו מהדהדים לנו בחלומות. "נניח שלמישהו שאת דואגת קורה משהו, אז זה ישפיע עליך. אם הבת שלך בהריון ברור שתחלמי על הריונות או על סבתאות", היא אומרת, ומסיימת בסיפור:

"פעם פגשתי אדם שהפך להיות סבא, שסיפר לי שחלם על הנכד שעל השטיח בבית פתאום הפך ללטאה או לזיקית. הוא אמר שהוא מת מפחד, שזה מלחיץ וסימן לא טוב. הלטאה והזיקית הן ממשפחת הזוחלים, אז שאלתי אותו האם הנכד התחיל לזחול לאחרונה. הוא ענה שכן ושאל 'למה אני פשוט לא חולם על תינוק?'. עניתי לו שאם הוא היה חולם על תינוק, כנראה היה זוכר את זה פחות. החלום סימל עבורו עוד רבדים, כמו זה שהזמן עובר מהר וגם התינוק גדל מהר, כמו החשש שלו האם הוא יוכל לרוץ אחריו, וגם את ההתפעלות שלו שהתינוק החל לזחול בגיל כה מוקדם".

 

להכניס חיים חדשים לחדר השינה

כל מה שרציתם לדעת על הפרעות שינה

כל הסיבות לישון עירומים בלילה

כשבני הזוג עובדים לישון בחדרים נפרדים

0  תגובות  אהבו

כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד בהחיים הטובים

הש"ג של קופסת התכשיטים שלכן
בשיתוף AIG סדר וארגון בקופסת התכשיטים פעמים רבות יש תחושה לא מוסברת שחסר פריט כלשהו בקופסת...
לקריאת הכתבה
8 שימושים מפתיעים בפלפל שחור
גם מי שלא מחבב אוכל חריף יסכים ודאי שלפלפל השחור שמור מקום של כבוד כמעט בכל מטבח, לצד המלח, ובלעדיו כמעט כל...
לקריאת הכתבה
"כל אחד יכול ליצור פרויקט ולממן אותו במימון המונים"
בשנים האחרונות אפשר לראות שיצירות רבות – ספרים, אלבומי מוזיקה, מופעים ועוד – מצליחות להתרומם ולצאת לאור...
לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה